Съперници: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Бот: й -> ѝ
още малко, за малапропизма
Ред 1: Ред 1:
'''Съперници''' (на [[английски език|английски]]: '''The Rivals''') е [[комедия|комедийна]] [[пиеса]] от [[Ричард Шеридан]]. Поставена за пръв път на [[17 януари]] [[1775]] г.
'''„Съперници“''' (на [[английски език|английски]]: '''The Rivals''') е [[комедия|комедийна]] [[пиеса]] от [[Ричард Шеридан]]. Поставена за пръв път на [[сцена]] на [[17 януари]] [[1775]] г.


''Съперници'' е написана набързо и Шеридан очаквал да изкара от произведението си поне 600 паунда. Първата ѝ постановка е провал, най-вече поради лошия избор за актьор, играещ ролята на Сър Луций — стереотипен ирландец. Говори се, че по време на третото действие човек от публиката ударил Лий (актьорът, играещ ролята на Сър Луций) с ябълка.
Пиесата „Съперници“ е написана набързо и за пари: Шеридан очаквал да изкара от произведението си поне 600 [[британска лира|паунда]]. Първата ѝ постановка е провал, най-вече поради лошия избор на [[актьор]] за ролята на Сър Луций — стереотипен ирландец. Говори се, че по време на третото действие човек от публиката ударил Лий (актьорът, играещ ролята на Сър Луций) с ябълка.


Пиесата постепенно добила популярност и днес тя се смята за един от шедьоврите на Шеридан.
Пиесата постепенно добила популярност и днес тя се смята за един от шедьоврите на Шеридан. Особено известен станал образът на героинята г-жа Малапроп с нейните комични грешки на езика, благодарение на който се утвърждава литературният термин [[малапропизъм]].


[[Категория:Пиеси]]
[[Категория:Пиеси]]

Версия от 07:07, 17 ноември 2007

„Съперници“ (на английски: The Rivals) е комедийна пиеса от Ричард Шеридан. Поставена за пръв път на сцена на 17 януари 1775 г.

Пиесата „Съперници“ е написана набързо и за пари: Шеридан очаквал да изкара от произведението си поне 600 паунда. Първата ѝ постановка е провал, най-вече поради лошия избор на актьор за ролята на Сър Луций — стереотипен ирландец. Говори се, че по време на третото действие човек от публиката ударил Лий (актьорът, играещ ролята на Сър Луций) с ябълка.

Пиесата постепенно добила популярност и днес тя се смята за един от шедьоврите на Шеридан. Особено известен станал образът на героинята г-жа Малапроп с нейните комични грешки на езика, благодарение на който се утвърждава литературният термин малапропизъм.