Спутник-2: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Ред 22: Ред 22:
}}
}}


'''Спутник-2''' (от руски ''спътник'') е вторият [[космически апарат]] изстрелян в околоземна [[орбита]] на [[3 ноември]] [[1957]] година. Спътник-2 става първия апарат носещ животно на борда си - [[куче]]. Апарата има конусовидна форма с височина на конуса 4 метра и диаметър на основата 2 метра, с маса 508,3 килограма. Апаратът съдържа няколко отделения за радиопредаватели, телеметрична система, програмиращо устройство, система за регенерация и температурен контрол на кабината, и ред научни инструменти. Отделна кабина е пригодена за експерименталното куче - [[Лайка (куче)|Лайка]].
'''Спутник-2''' (от руски ''спътник'') е вторият [[космически апарат]] изстрелян в околоземна [[орбита]] на [[3 ноември]] [[1957]] година. Той е първия апарат носещ животно на борда си - [[куче]]. Има конусовидна форма с височина на конуса 4 метра и диаметър на основата 2 метра, с маса 508,3 килограма. Сателитът съдържа няколко отделения за радиопредаватели, телеметрична система, програмиращо устройство, система за регенерация и температурен контрол на кабината, и ред научни инструменти. Отделна кабина е пригодена за експерименталното куче - [[Лайка (куче)|Лайка]].


Инженерните и биологични данни се предават посредством телеметричната система „Трал Д“, която предава данни на [[Земя]]та посредством 15 минутни сеанси по време на всяка орбита. Два фотометъра на борда на спътника измерват слънчевата радиация ([[ултравиолетово лъчение|ултравиолет]] и [[рентгеново лъчение|рентген]]), както и космически лъчи. Спутник-2 не съдържа телевизионна камера (телевизионни изображения на кучета от [[Спутник-5]] често се бъркат с Лайка).
Инженерните и биологични данни се предават посредством телеметричната система „Трал Д“, която изпраща данни на [[Земя]]та посредством 15 минутни сеанси за всяка орбита. Два фотометъра на борда на спътника измерват слънчевата радиация ([[ултравиолетово лъчение|ултравиолет]] и [[рентгеново лъчение|рентген]]), както и космическите лъчи. Спутник-2 не съдържа телевизионна камера (телевизионни изображения на кучета от [[Спутник-5]] често се бъркат с Лайка).


==Описание на мисията==
==Описание на мисията==
Спутник-2 е изстрелян с почти немодифицирана междуконтинентална балистична ракета [[Р-7]], подобна на тази използвана при [[Спутник-1]], в орбита с параметри 212 х 1660 км и период на обиколка 103,7 минути. След достигане на орбита, носът на конуса се отделя успешно, но Блок А на апарата не успява да се отдели както е планирано. Това възпрепятства нормалното функциониране на системата за термален контрол. Освен това част от изолацията се откъсва и температурите във вътрешността на апарата достига до 40 градуса Целзий. Счита се поради това Лайка оцелява само няколко часа след старта, вместо 10 дни както се планирало в началото. Постепенно орбитата на Спутник-2 се снижава и той навлиза обратно в плътните слоеве на земната [[атмосфера]] и прекратява съществуването си на [[14 април]] [[1958]], 162 дни след изстрелването му.
Спутник-2 е изстрелян с почти немодифицирана междуконтинентална балистична ракета [[Р-7]], подобна на използваната при [[Спутник-1]], в орбита с параметри 212 х 1660 км и период на обиколка 103,7 минути. След достигане на орбита, носът на конуса се отделя успешно, но Блок А на апарата не успява да се отдели както е планирано. Това възпрепятства нормалното функциониране на системата за термичен контрол. Освен това част от изолацията се откъсва и температурата във вътрешността на апарата достига до 40 градуса Целзий. Счита се,че поради това Лайка оцелява само няколко часа след старта, вместо 10 дни както е планирано в началото. Постепенно орбитата на Спутник-2 се снижава, той навлиза обратно в плътните слоеве на земната [[атмосфера]] и прекратява съществуването си на [[14 април]] [[1958]], 162 дни след изстрелването му.


==Инструменти==
==Инструменти==

Версия от 19:29, 1 юни 2008

Спутник-2
Луна 1
Луна 1
Спутник-2
Общи данни
По програма наКосмическа програма на СССР
Основни изпълнителиОКБ-1
Типавтоматичен
Основни целиНауки за Земята
Дата на изстрелване3 ноември 1957 г.
в 02:30:00 (UTC)
Стартова установкаР-7/СС-6 (8К72)
Маса508,3 kg
Орбита/траекторияоколо Земята
Продължителност162 дни
Състояниеразрушен
Уебстраницаhttp://nssdc.gsfc.nasa.gov/nmc/masterCatalog.do?sc=1957-002A Спутник-2 (НАСА)
Оборудване
Спутник-2 в Общомедия

Спутник-2 (от руски спътник) е вторият космически апарат изстрелян в околоземна орбита на 3 ноември 1957 година. Той е първия апарат носещ животно на борда си - куче. Има конусовидна форма с височина на конуса 4 метра и диаметър на основата 2 метра, с маса 508,3 килограма. Сателитът съдържа няколко отделения за радиопредаватели, телеметрична система, програмиращо устройство, система за регенерация и температурен контрол на кабината, и ред научни инструменти. Отделна кабина е пригодена за експерименталното куче - Лайка.

Инженерните и биологични данни се предават посредством телеметричната система „Трал Д“, която изпраща данни на Земята посредством 15 минутни сеанси за всяка орбита. Два фотометъра на борда на спътника измерват слънчевата радиация (ултравиолет и рентген), както и космическите лъчи. Спутник-2 не съдържа телевизионна камера (телевизионни изображения на кучета от Спутник-5 често се бъркат с Лайка).

Описание на мисията

Спутник-2 е изстрелян с почти немодифицирана междуконтинентална балистична ракета Р-7, подобна на използваната при Спутник-1, в орбита с параметри 212 х 1660 км и период на обиколка 103,7 минути. След достигане на орбита, носът на конуса се отделя успешно, но Блок А на апарата не успява да се отдели както е планирано. Това възпрепятства нормалното функциониране на системата за термичен контрол. Освен това част от изолацията се откъсва и температурата във вътрешността на апарата достига до 40 градуса Целзий. Счита се,че поради това Лайка оцелява само няколко часа след старта, вместо 10 дни както е планирано в началото. Постепенно орбитата на Спутник-2 се снижава, той навлиза обратно в плътните слоеве на земната атмосфера и прекратява съществуването си на 14 април 1958, 162 дни след изстрелването му.

Инструменти

Препратки

Спутник-2 в Аstronautix