Сив кит: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
меп
Ред 28: Ред 28:


=== Миграция ===
=== Миграция ===
Сивите китове мигрират на юг през есента за да се размножават и женските да родят своите малки в по-топли води. През лятото се отправят на север за да се хранят. При лятната си миграция към [[Берингово море | Берингово]] и [[Чукотско море]] американските сиви китове изминават около 16-22 хиляди километра със средна скотост от 5 км/ч. и това е една от най-дългите годишни миграции на [[бозайници]]. Наблюдението на сиви китове по маршрута на тяхната миграция е превърнато в туристическа атракция, която предоставя на всеки реалната възможност да се докосне до тези изключителни създания в естествената им среда.
Сивите китове мигрират на юг през есента за да се размножават и женските да родят своите малки в по-топли води. През пролетта се отправят на север за да се хранят. При лятната си миграция към [[Берингово море | Берингово]] и [[Чукотско море]] американските сиви китове изминават около 16-22 хиляди километра със средна скотост от 5 км/ч. и това е една от най-дългите годишни миграции на [[бозайници]]. Наблюдението на сиви китове по маршрута на тяхната миграция е превърнато в туристическа атракция, която предоставя на всеки реалната възможност да се докосне до тези изключителни създания в естествената им среда.


== Хранене ==
== Хранене ==

Версия от 16:13, 16 юли 2008

Шаблон:Таксо начало животно Шаблон:Таксо картинка2 Шаблон:Таксо картинка2 Шаблон:Таксо класификация начало Шаблон:Таксон Шаблон:Таксон Шаблон:Таксон Шаблон:Таксон Шаблон:Таксон Шаблон:Таксон Шаблон:Таксон Шаблон:Таксо класификация край Шаблон:Таксо научно наименование Шаблон:Таксо картинка2 Шаблон:Таксо край

Сивият кит (Eschrichtius robustus) е представител на Китоподобните близкородствен с Ивичестите китове, но отделен като единствен съвременен представител на семейство Сиви китове (Eschrichtiidae). Добре познат на китоловците в миналото е бил наричан още Дяволска риба, заради нападателното му поведение когато бъде уловен.

Физическа характеристика

  • Дължина на тялото около 16 м.
  • Тегло около 36 тона.

Разпространение

Сивите китове се срещат в Северния Тихи океан: североизточна (американска) популация и критично застрашена северозападна (азиатска) популация. Съществувала е и трета популация в Северния Атлантик, но тя е унищожена още през 17 век, най-вероятно вследствие на китолова.

Популация

Азиатската популация сиви китове наброява не повече от 300 индивида, чиито миграционен маршрут е все още неизвестен, но се предполага че е между Охотско море и бреговете на Южна Корея. По-голямата американска популация наброява 20-22 хиляди индивида които мигрират между крайбрежията на Аляска и Долна Калифорния, Мексико.

Миграция

Сивите китове мигрират на юг през есента за да се размножават и женските да родят своите малки в по-топли води. През пролетта се отправят на север за да се хранят. При лятната си миграция към Берингово и Чукотско море американските сиви китове изминават около 16-22 хиляди километра със средна скотост от 5 км/ч. и това е една от най-дългите годишни миграции на бозайници. Наблюдението на сиви китове по маршрута на тяхната миграция е превърнато в туристическа атракция, която предоставя на всеки реалната възможност да се докосне до тези изключителни създания в естествената им среда.

Хранене

Природозащитен статус

Сивият кит е вписан в Червения списък на световнозатрашените видове на IUCN като вид с малък риск, зависим от опазване[1].

Бележки