Начертание (документ): Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Wikislav (беседа | приноси)
м допълвам за по-ясен смисъл
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
Начертанието е таен документ отнасящ се до политиката на княжество [[Сърбия]], написан от [[Илия Гарашанин ]] в 1844 г. година.
'''Начертанието''' е таен документ отнасящ се до политиката на княжество [[Сърбия]], написан от [[Илия Гарашанин ]] в 1844 година.


За да бъде според Гарашанин изградена независима сръбска южнославянска държава, трябва системно да се води революционна пропаганда сред южните славяни под турско и австрийско иго и да се ратува Сърбия да получи икономическа независимост и излаз на море. В Начертанието Гарашанин с тъга признава, че измежду всички южни славяни, най-многобройни са [[българи]]те, към които сръбската страна трябва да има специална асимилационна политика. Тази политика трябва да включва преди всичко печатене на български книги в княжество [[Сърбия]], но със [[сръбска азбука]], както и обучаването на български свещеници.
За да бъде изградена независима сръбска южнославянска държава според Гарашанин, трябва системно да се води революционна пропаганда сред южните славяни под турско и австрийско иго и да се ратува Сърбия да получи икономическа независимост и излаз на море. В Начертанието Гарашанин признава, че измежду всички южни славяни, най-многобройни са [[българи]]те, към които сръбската страна трябва да има специална асимилационна политика. Тази политика трябва да включва преди всичко печатaне на български книги в княжество [[Сърбия]], но със [[сръбска азбука]], както и обучаването на български свещеници.


Начертанието става основа за развитието на сръбската външна политика. Въпреки това трудът дълго време остава пазен в тайна, за да не предизвика негативна реакция на съседната [[Австро-Унгария]]. Когато в средата на 19 век книгата все пак става общественно одостояние, правителство във [[Виена]] реагира крайно отрицателно.
Начертанието става основа за развитието на сръбската външна политика. Въпреки това трудът дълго време остава пазен в тайна, за да не предизвика негативна реакция на съседната [[Австро-Унгария]]. Когато в средата на 19 век книгата все пак става обществено достояние, правителството във [[Виена]] реагира крайно отрицателно.


Начертанието е една от основните за развитието на [[великосръбска доктрина|великосръбската доктрина]].
Начертанието е една от основите за развитието на [[великосръбска доктрина|великосръбската доктрина]].


[[Категория:История на Сърбия]]
[[Категория:История на Сърбия]]
{{Сърбия-мъниче}}
{{история-мъниче}}


[[en:Načertanije]]
[[en:Načertanije]]

Версия от 17:03, 9 септември 2008

Начертанието е таен документ отнасящ се до политиката на княжество Сърбия, написан от Илия Гарашанин в 1844 година.

За да бъде изградена независима сръбска южнославянска държава според Гарашанин, трябва системно да се води революционна пропаганда сред южните славяни под турско и австрийско иго и да се ратува Сърбия да получи икономическа независимост и излаз на море. В Начертанието Гарашанин признава, че измежду всички южни славяни, най-многобройни са българите, към които сръбската страна трябва да има специална асимилационна политика. Тази политика трябва да включва преди всичко печатaне на български книги в княжество Сърбия, но със сръбска азбука, както и обучаването на български свещеници.

Начертанието става основа за развитието на сръбската външна политика. Въпреки това трудът дълго време остава пазен в тайна, за да не предизвика негативна реакция на съседната Австро-Унгария. Когато в средата на 19 век книгата все пак става обществено достояние, правителството във Виена реагира крайно отрицателно.

Начертанието е една от основите за развитието на великосръбската доктрина. Шаблон:Сърбия-мъниче Шаблон:История-мъниче