Никея: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Бот:Кирилизиране
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Картинка:Lefke Kapisi Iznik 932a.jpg|мини|400п|Крепостната врата на Никея]]
#виж [[Изник]]
[[Картинка:Ayasofya Iznik 902.jpg|мини|400п|Църквата "Св. София" в Никея]]
'''Никея''' ({{lang-el|Νίκαια}}) е античен и [[средновековен град]] в [[Мала Азия]], съществувал на мястото на съвременния турски град [[Изник]].

Градът има стратегическо местоположение - разположен е на брега на [[езеро]], обграден е с високи хълмове по суша, които създават максимално благоприятни условия за защитата му по време на [[обсада]]. Крепостната стена е със средна височина около 10 м, а пред нея е изкопан дълбок ров. Около 100 крепостни кули подсигуряват надеждната защита на крепостта.

Античният град на местото на Никея носи името ''[[Анкор]]'' или ''Геликор''. Никея е главен град на [[Витиния]]. Никея е мястото на което се провежда [[Първи вселенски събор|Първия вселенски събор]] в [[история на християнската църква|историята на християнската църква]]. След [[превземане на Константинопол (1204)|превземането на Константинопол]] от [[кръстоносци]]те през [[1204]] става [[столица]] на [[Никейска империя|Никейската империя]].

Най-сложния и противоречив етап от [[история]]та на Никея, както и на [[Мала Азия]], е този от [[11 век|XI]]-[[XV век]], когато районът и градът преминават през болезнената трансформация от гръцки на [[турски език]] и [[култура]]. Повечето от жителите му напълно променят говоримия си език, религия и идентичност. До [[1922]] година е съхранявана мозайката красяща църквата "Успение Богородично" в града - най-значимия паметник на византийското изкуство в Мала Азия. През тази година културното наследство е унищожено от турските власти по време на [[Гръцко-турска война (1919-1922)|Гръцко-турската война]].

Днес крепостната стена на средновековна Никея, която е главна туристическа атракция на Изник, е на много места разрушена.

== Вижте също ==
* [[Обсада на Никея]]
* [[Никейски събор]]
* [[Произход на турците]]

{{мъниче}}
{{Превод от|ru|Никея|21314014}}
[[Категория:Мала Азия]]
[[Категория:Исторически столици]]
[[Категория:Римска империя]]
[[Категория:Византийска империя]]
[[Категория:Никейска империя]]
[[Категория:Османска империя]]

[[ca:Nicea de Bitínia]]
[[cs:Nikaia]]
[[en:Nicaea]]
[[es:Nicea]]
[[fi:Nikea]]
[[fr:Nicée]]
[[gl:Nicea]]
[[hu:Nicea]]
[[id:Nicea]]
[[it:Nicea]]
[[nl:Nicea]]
[[ru:Никея]]
[[sr:Никеја]]
[[uk:Нікея]]

Версия от 21:20, 20 януари 2010

Крепостната врата на Никея
Църквата "Св. София" в Никея

Никея (Шаблон:Lang-el) е античен и средновековен град в Мала Азия, съществувал на мястото на съвременния турски град Изник.

Градът има стратегическо местоположение - разположен е на брега на езеро, обграден е с високи хълмове по суша, които създават максимално благоприятни условия за защитата му по време на обсада. Крепостната стена е със средна височина около 10 м, а пред нея е изкопан дълбок ров. Около 100 крепостни кули подсигуряват надеждната защита на крепостта.

Античният град на местото на Никея носи името Анкор или Геликор. Никея е главен град на Витиния. Никея е мястото на което се провежда Първия вселенски събор в историята на християнската църква. След превземането на Константинопол от кръстоносците през 1204 става столица на Никейската империя.

Най-сложния и противоречив етап от историята на Никея, както и на Мала Азия, е този от XI-XV век, когато районът и градът преминават през болезнената трансформация от гръцки на турски език и култура. Повечето от жителите му напълно променят говоримия си език, религия и идентичност. До 1922 година е съхранявана мозайката красяща църквата "Успение Богородично" в града - най-значимия паметник на византийското изкуство в Мала Азия. През тази година културното наследство е унищожено от турските власти по време на Гръцко-турската война.

Днес крепостната стена на средновековна Никея, която е главна туристическа атракция на Изник, е на много места разрушена.

Вижте също

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Никея“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​