Направо към съдържанието

Кръст: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: sw:Msalaba
м Робот Добавяне: io:Kruco
Ред 61: Ред 61:
[[hy:Խաչ]]
[[hy:Խաչ]]
[[ia:Cruce]]
[[ia:Cruce]]
[[io:Kruco]]
[[it:Croce]]
[[it:Croce]]
[[ja:十字]]
[[ja:十字]]

Версия от 20:34, 19 юни 2010

Кръст е геометрична фигура, съставена от две отсечки под прав ъгъл (90°). Той е един от най-древните символи на човечеството, използван в много религии, но най-вече християнството. Вертикалната линия символизира божественото, а хоризонталната - земното.

Кръстът е пряко свързан с мъченическата смърт на Исус Христос. Разпъването на кръст е било разпространено средство на наказание в древния Рим. Макар тогава кръстът да е бил символ на смъртта, в християнството той се превръща в символ на живота.

Видове кръстове

Гръцки кръст - двете отсечки са равни и се пресичат по средата, свързва се със Слънцето и смяната на годишните времена. Разпространен е в Америка до идването на Колумб.
Латински кръст именно той се явява най-вече символ на християнството. Допреди това е символ на бога на Слънцето - Аполон, сина на Зевс.
Келтски кръст - освен самия кръст, има и изобразен кръг. Символизира слънце, въздух, вода и земя в едно. Появява се в Ирландия около VIII век.
Православен кръст - използван предимно в руската православна църква, освен хоризонтална и вертикална отсечка, има още две. Горната символизира надписа с името на Исус Христос, а долната - опората за краката му.


Учения, които отричат символиката на кръста

Вижте също

Външни препратки