Направо към съдържанието

Авъл Гелий

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Авъл Гелий
Aulus Gellius
римски писател
Роден
около 130 г.
Починал
около 180 г. (50 г.)
Рим, Римска империя

Националност Римска империя
Литература
Период150 – 170
Авъл Гелий в Общомедия

Авъл Гелий (на латински: Aulus Gellius; Agellius; * 130 г.: † 180 г.) е латински писател и съдия от 2 век, през Средновековието наричан погрешно и Агелий.

Роден е вероятно през 130 г. в Рим или в провинцията Африка и произлиза от фамилията Гелии.

По-голямата част от живота си той със сигурност прекарва в Рим. Там учи граматика при Сулпиций Аполинарий и реторика вероятно при Антоний Юлиан и при Фронтон. Живелият в столицата софист Фаворин от Арелат му оказва голямо влияние. Също там се запознава с писателя Апулей - автор на повестта "Златното магаре". В Рим е избран по-късно за съдия на iudicia privata.

От 165 до 167 г. на 30 г. живее в Атина, където следва между философия при и в училището на Тавър. В училището се сприятелява с Ирод Атик.

Гелий умира вероятно в Рим през 180 г.

Атически нощи (на латински: Noctes Atticae) е единственото запазено произведение Авъл Гелий, написано около 170 г. в Рим. Представлява сборник от разнообразни бележки и разсъждения върху езика, литературата, правото, философията, историята и науките на Античността.

Заглавието на произведението идва от времето, когато Гелий е учил в Атина и е събирал различни интересни бележки по време на зимните нощи в Атика. Самият автор пише:

> “Haec quidem, ut memini, inter notas Atticarum noctium commentatus sum.”

(„Това, доколкото си спомням, съставих в бележките си през атическите нощи.“)

Целта на творбата не е систематичен научен труд, а по-скоро събрани на едно място любопитни факти и размисли за ползване и удоволствие.

Произведението е съставено от 20 книги, от които почти всички са запазени до наши дни (освен частично VIII книга). Всяка книга е разделена на глави, които представляват независими бележки на разнообразна тематика.

Сред обсъжданите теми са:

  • Граматика и езикови разсъждения;
  • Философски дискусии;
  • Исторически анекдоти;
  • Юридически казуси от римското право;
  • Природонаучни обяснения и медицински наблюдения;
  • Афоризми и разкази за древни обичаи.

"Атически нощи" има особено значение за съвременната историческа и филологическа наука, тъй като чрез цитати и обобщения в текста са запазени фрагменти от иначе изгубени или частично оцелели антични съчинения. Сред тях са:

Гелий често цитира Катон заради стила и мъдростта му.

  • Сведения за трудовете на Масурий Сабинус и други древни юристи, които се отнасят до римското право и обичаи.
  • Афоризми и философски разсъждения на стоиците, особено Епиктет.
  • Сведения за изчезнали съчинения на Плавт и други ранни латински драматурзи.

Стилът на Гелий е ненатрапчив, разговорен и достъпен. Той не претендира да бъде оригинален мислител, а се стреми да бъде полезен и интересен компилатор на знания. Често вмъква лични впечатления и наблюдения, което прави текста жив и непосредствен.

Атически нощи е безценен източник за изучаването на античната култура. Благодарение на Гелий, до нас са достигнали фрагменти от произведения на много други автори, чиито оригинални текстове са изгубени. През Средновековието и Ренесанса книгата се е ползвала като учебно помагало по латински език и реторика.

Възраждането на интереса към класическата античност през хуманизма води до разпространението на Атически нощи в множество ръкописи и ранни печатни издания.

  1. Богданов Б., Николова А., Антична литература (справочник), София: П. Берон 1988.
  • Авъл Гелий, Атически нощи, София: Наука и Изкуство, 1985, (частично издание, с.294)
  • Leofranc Holford-Strevens, Aulus Gellius. Oxford University Press, Oxford 1989, 2005, ISBN 0-19-928980-8.