Направо към съдържанието

Агнеш Гергей

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Агнеш Гергей
Gergely Ágnes
унгарска поетеса, писателка и преводачка

Родена
5 октомври 1933 г. (91 г.)
село Ендрьод, Унгария

Религияюдаизъм
Националност Унгария
Учила вБудапещенски университет
Работила вБудапещенски университет (1957)
НаградиНаграда „Кошут“ (2000)
Атила Йожеф (награда) (1977)
Атила Йожеф (награда) (1987)
Литература
НаградиНаграда „Кошут“ (2000)
Атила Йожеф (награда) (1977)
Атила Йожеф (награда) (1987)

Уебсайт
Агнеш Гергей в Общомедия

Агнеш Гергей (на унгарски: Gergely Ágnes) с рождено име Агнеш Гутман (на унгарски: Guttmann Ágnes) (5 октомври 1933 г.) е унгарска поетеса, писателка и преводачка, носителка на националната награда „Кошут“ за приноса си в областта на културата.[1] Тя взима артистичния си псевдоним Гергей от роман на унгарския писател и журналист Геза Гардони.

Родена през 1933 г. в семейството на журналиста Дьорди Гутман и държавната чиновничка Роза Фенакел, Агнеш учи в Будапеща и Сегед. Баща ѝ загива в нацисткия лагер на смъртта Маутхаузен, а Агнеш и майка ѝ успяват да се спасят като са подслонени в къща, собственост на Швейцария.[2] След като Унгария е освободена след Втората световна война, те се връщат в родното ѝ село Ендрьод.

На седемнадесетгодишна възраст Агнеш започва работа в завод за локомотиви. През 1957 г. завършва университета на Будапеща със специалности унгарска и английска литература. Работи като преподавател в основни и средни училища от 1957 до 1963 г.[3] По-късно е журналист и редактор на списание, както и редактор на чуждестранните емисии на унгарското национално радио. Между 1988 и 1977 г. е редактор в списание за литература.[4][5][6]

Гергей започва да пише собствени творби от 1960-те години, предимно любовна лирика. До 2006 г. има издадени 14 книги, включително 6 сборника с произведения. По-късно публикува и автобиография в четири части, чийто стил е смесица от реалност и фантастика.

Първите си преводи Гергей прави на книгите на Джеймс Джойс и Дилън Томас, които излизат от печат на унгарски език през 1958-1959 г. Превежда главно английска и американска поезия,[7] но сред преводите ѝ има и разкази, роман и драма.

Обществена дейност

[редактиране | редактиране на кода]

Агнеш Гергей е член на Асоциацията на калиграфите и оглавява Клуба на унгарските писатели. През 1998 г. работи в съвета на Унгарската академия на науките. Неколкократно е избирана да представлява унгарската литература на международни конференции, участва и в дейността на чуждестранни литературни изследователски центрове.[8]