Дефтер
Облик
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Дефтер, девтер или тефтер (на персийски: دفتر, daftar) е термин, който се употребява за означение на голяма книга или някакъв опис (регистър) от епохата на османското владичество, направен върху хартия с по-голям формат.[1] Популярното ѝ произношение на български днес е тефтер – общо означение за бележник, книга за записки, регистрации и т.н, независимо от големината.
Думата е навлязла в българския език от турската defter. Етимологическите корени отвеждат към гръцки – в корена ѝ е залегнала думата за числото четири (на гр. τέσσερα – тесера), т.е. прегънатия на четири голям хартиен лист. От друга страна, по-вероятно е тефтер да води своето начало от персийската дума daftar, означаваща „книга“.
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Тази статия, свързана с Османската империя, все още е мъниче. Помогнете на Уикипедия, като я редактирате и разширите.
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Григор Бойков, Мария Кипровска, Вакъфските села и сгради в България през османския период / Вакъфите в България, Университетско издателство "Св. Климент Охридски" - София, 2020 ISBN 978-954-07-5098-9, стр. 43