Пепеляна сряда
Пепеляна сряда | |
---|---|
![]() | |
Дата | 46 дни преди Великден |
Пепеляна сряда в Общомедия |
Пепеляна сряда е свещен християнски ден на молитва и пост. Той се предшества от Маслен вторник и се пада на първия ден от Великия пост[1] (шестте седмици на покаяние преди Великден). Пепеляна[2] сряда традиционно се отбелязва от западните християни. Спазва се предимно от католици в римския обред, лутерани, моравци, англикани, методисти, назаряни, както и от мнозина от реформаторската традиция (включително конгрегационалистките, континенталните реформирани и презвитериански традиции). [3]
Тъй като е първият ден на Великия пост, практикуващите християни отбелязват началото му като отправят молитва с посвещение и дават обет за въздържание до Великден. [4] [5]
Много християни посещават специални църковни служби. Пепеляната сряда получава името си от поставянето на пепел върху челото на участниците или от думите „Покайте се и вярвайте в Евангелието“ или от изречението „Помни, че си пръст и в пръстта ще се върнеш“. [6] Пепелта се приготвя чрез изгаряне на палмови листа от миналогодишните празници на Цветница.

Библейско значение на пепелта[редактиране | редактиране на кода]
Пепелта е използвана в древни времена за изразяване на скръб. Когато Тамар била изнасилена от своя полубрат, „тя поръси главата си с пепел, раздра дрехата си и със заровено лице в ръцете си отиде плачейки“ (2 Samuel 13:19). Жестът е използван и за изразяване на скръб за грехове и грешки. Пепелта може да бъде символ на старото грешно аз, което умира и се връща в праха. В Книга на Йов 42:5 – 6 Йов казва на Бог: „Чух за теб със слуха на ухото, но сега окото ми те вижда. Затова се отвращавам от себе си и се разкайвам в пръст и пепел." Пророк Йеремия призовава за покаяние, като казва: „Дъще на народа ми, препаши се с вретище, търкаляй се в пепелта“ (Ер. 6:26). Пророк Даниил разказва моленето към Бога: „Обърнах се към Господа Бога, като се молех с усърдна молитва, с пост, вретище и пепел“ (Даниил 9:3). Точно преди периода на Новия завет, бунтовниците, борещи се за еврейската независимост, Макавеите, се подготвяли за битка с помощта на пепел: „В този ден те постеха и носеха вретище, поръсиха главите си с пепел и раздраха дрехите си“ (1 Макавеи 3:47). ; виж също 4:39).
Източноправославната църква по принцип не спазва Пепеляна сряда; вместо това православният Велик пост започва на Чисти понеделник. [7] Има обаче малък брой православни християни, които следват западния обред; те честват Пепеляна сряда, макар и често на различен ден от споменатите по-рано деноминации, тъй като датата му се определя от православното изчисление на Великден, което може да бъде до един месец по-късно от западното честване.
Галерия[редактиране | редактиране на кода]
Полска картина от 1881 г. на римокатолически свещеник, който поръсва с пепел главите на поклонници, формата, преобладаваща, например, в Италия, Испания и части от Латинска Америка [8]
Свещеник отбелязва кръст от пепел на челото на поклонник, преобладаващата форма в англоезичните страни. [8]
Дякон изгаря палмови листа от предишната Цветница за Пепеляна сряда
Полагане на пепел по време на лутеранска литургия в Пепеляна сряда, 2017 г
Военноморски въздушен офицер получава пепел от военен свещеник на борда на кораб на ВМС на САЩ, 2011 г.
Полагане на пепел в католическата църква Saint-Pierre-le-Jeune, Страсбург, 2014 г.
Методистки пастор, раздаващ пепел на конфирмантите, коленичили пред олтара, 2016 г.
Лутерански пастор раздава пепел на богомолец по време на Божествена служба, 2017 г
Епископалната катедрала „Света Мария“ в Мемфис, Тенеси на Пепеляна сряда 2011 г. Забуленият олтарен кръст и лилавите одежди са обичайни по време на Великия пост.
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Walker, Katie. Shrove Tuesday inspires unique church traditions. // Daily American Reporter. Посетен на 13 March 2018. (на английски)
- ↑ Великият пост, благоприятно време да се върнем към Бог и към другите – Vatican News. // vaticannews.va. 22.02.2023. Посетен на 27 май 2023.
- ↑ The Liturgical Calendar. // Reformed Church in America. Посетен на 13 March 2018. (на английски)
- ↑ International Journal of Religious Education, Volume 27. National Council of the Churches of Christ in the U.S.A., 1950. с. 33.
- ↑ McDuff, Mallory. After Giving up Alcohol, I'm Addicted to Lent. // Sojourners. Посетен на 17 March 2019. (на английски)
- ↑ Church, Catholic. The Roman Missal [Third Typical Edition, Chapel Edition]. 14 September 2011. ISBN 9781568549903.
- ↑ Ash Wednesday. // {{{encyclopedia}}}.
- ↑ а б Zenit Staff. Laypeople Distributing Ashes. //
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Ash Wednesday в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |