Пиер Бонар: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м overlinking; козметични промени
м Bot: Automated text replacement (-((?:1\d|[2-9]0)(?:\<[Ss][Uu][Pp][^>]*\>)?)-?т?(а|ата|о|ото|и|ият?|ите|ина|ината)\b +\1-\2)
Ред 43: Ред 43:
През 1938 г. Бонар прави изложба в Института по изкуство в [[Чикаго]]. Той завършва последната си картина ''на „[[цъфнало бадемово дърво]]“'' една седмица преди смъртта си на [[Френска Ривиера|Френската Ривиера]] през 1947 г.
През 1938 г. Бонар прави изложба в Института по изкуство в [[Чикаго]]. Той завършва последната си картина ''на „[[цъфнало бадемово дърво]]“'' една седмица преди смъртта си на [[Френска Ривиера|Френската Ривиера]] през 1947 г.


[[Музей на модерното изкуство|Музеят на модерното изкуство]] в [[Ню Йорк]] организира посмъртно ретроспекция на работите на Бонар през 1948 г., когато е трябвало да се празнува 80-тия му рожден ден.
[[Музей на модерното изкуство|Музеят на модерното изкуство]] в [[Ню Йорк]] организира посмъртно ретроспекция на работите на Бонар през 1948 г., когато е трябвало да се празнува 80-ия му рожден ден.


Въпреки че Бонар избягва общественото внимание, творбите му се продават добре още приживе.
Въпреки че Бонар избягва общественото внимание, творбите му се продават добре още приживе.

Версия от 11:22, 9 май 2020

Пиер Бонар
Pierre Bonnard
френски художник

Роден
Фонтене о Роз, О дьо Сен, Франция
Починал
23 януари 1947 г. (79 г.)
Льо Кане, Лазурен бряг, Франция

Националност Франция
Кариера в изкуството
Стилпостимпресионизъм, набизъм, интимизъм
Жанрпейзажна живопис, Битова живопис, акт, портрет
АкадемияАкадемия „Жулиан“
Висше училище за изящни изкуства в Париж
Направлениеживопис
Семейство
СъпругаМарта Бонар

Подпис
Пиер Бонар в Общомедия

Пиер Бонар (на френски: Pierre Bonnard, френски: [bɔnaʁ]) е френски художник – живописец и график, един от основателите на набизма – група художници, илюстратори и дизайнери си поставят задача да рисуват символичната, а не видимата същност на нещата. Сами поставят името „набисти“ от „наби“ което на иврит означава „пророк“.

Биография

Произход и образование

Бонар е роден във Фонтене-о-Роз (Fontenay-о-Roses), О дьо Сен на 3 октомври 1867 г. Израства като весел и безгрижен младеж, син на виден служител на френското военно министерство. По настояване на баща си Бонар учи право в Сорбоната и за кратко през 1888 г. практикува като адвокат. В същото време посещава часовете по изкуство в училище за изящни изкуства (Académie Julian) и решава да стане художник.

Творчески години

Бонар рисува пейзажи, градски битови сцени и композиции от живота на семейството си, обикновено в градина или в слънчеви интериори на стаи. Неговата жена Марта е неизменен персонаж в картините му в продължение на десетилетия. Бонар рисува и автопортрети, пейзажи, много натюрморти с цветя и плодове. Илюстрира творби на Пол Верлен, Октав Мирбо и Жул Ренар.

Бонар използва свободна перспектива. Известен е с най-необичайните гледни точки в композициите си, което създава най-неочаквани пространствени главоблъсканици. Изгражда картините си в хармоничен колорит от контрастни топли и студени хроматични тонове. Използва наситени, сложни цветове. Той обаче не живописва от натура, а по памет или по предварително направени ескизи, цветни или графични. Създава композициите си в ателието като опъва едновременно няколко платна върху стените на малкото си ателие. Той споделя, че ако платното е върху рамка, ще бъде ограничен в определянето на композицията, защото никога не се знае предварително какъв размер ще му е нужен. Наричат го „последния импресионист“, но той критикува импресионистите, че имат слаби, необмислени композиции и натуралистични цветове.

Късни години

През 1938 г. Бонар прави изложба в Института по изкуство в Чикаго. Той завършва последната си картина на „цъфнало бадемово дърво една седмица преди смъртта си на Френската Ривиера през 1947 г.

Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк организира посмъртно ретроспекция на работите на Бонар през 1948 г., когато е трябвало да се празнува 80-ия му рожден ден.

Въпреки че Бонар избягва общественото внимание, творбите му се продават добре още приживе.

За него Анри Матис пише:

Да! Аз твърдя, че Бонар е велик художник за нашето време и естествено, за идните поколения.

.

Галерия

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Pierre Bonnard в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​