Далмаций: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Робот Добавяне: ro:Dalmatius
м +oldid
Ред 11: Ред 11:
*[[Константинова династия]]
*[[Константинова династия]]


==Източници и използвана информация==
==Източници==
*{{Превод от|en|Dalmatius}}
* [http://www.roman-emperors.org/dalmatiu.htm DiMaio, Michael, "Dalmatius Caesar (335-337 A.D)", in ''DIR'']
* [http://www.roman-emperors.org/dalmatiu.htm DiMaio, Michael, "Dalmatius Caesar (335-337 A.D)", in ''DIR'']

{{Превод от|en|Dalmatius|141646808}}


[[Категория:Константинова династия]]
[[Категория:Константинова династия]]

Версия от 15:40, 17 януари 2009

Файл:143 Dalmatius.jpg
Далмаций, изобразен на римска монета
Тази статия е за цезаря (335-337). За цензора Флавий Далмаций, баща на цезаря, вж Флавий Далмаций.

Флавий Далмаций (починал 337), познат още като Далмаций Цезар, е цезар (335-337) на Римската империя и член на Константиновата династия.

Далмаций е син на друг Флавий Далмаций, цензор, и племенник на Константин I. Далмаций и неговият брат Ханибалиан получават образованието си в Толоса (Тулуза) от ретора Екзуперий.

На 19 септември 335 той е повишен в ранг цезар, с което поема контрола над Тракия, Ахея и Македония. Далмаций умира в късното лято на 337, убит от собствените си войници. Възможно е смъртта му да е свързана с чистката, която е проведена в имперското семейство след смъртта на Константин и организирана от Констанций II с цел да бъде премахнат всеки възможен претендент за престола.

Виж също

Източници

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Dalmatius в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​