Кракатау: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.3) (Робот Добавяне: kk:Кракатау
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 61 междуезикови препратки, вече съхранявани в [http://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page Уикиданни], в d:q82613.
Ред 23: Ред 23:


{{Link FA|fr}}
{{Link FA|fr}}

[[ar:كراكاتوا]]
[[be:Вулкан Кракатаў]]
[[be-x-old:Кракатаў]]
[[bn:ক্রাকাতোয়া]]
[[bs:Krakatoa]]
[[ca:Krakatau]]
[[cs:Krakatoa]]
[[cy:Krakatoa]]
[[da:Krakatau]]
[[de:Krakatau]]
[[el:Κρακατόα]]
[[en:Krakatoa]]
[[eo:Krakatoa]]
[[es:Volcán Krakatoa]]
[[eu:Krakatoa]]
[[fa:کراکاتوآ]]
[[fi:Krakatau]]
[[fr:Krakatoa]]
[[fy:Krakatau]]
[[gl:Krakatoa]]
[[he:קרקטואה]]
[[hi:एनैक क्राकाटाओ]]
[[hr:Krakatoa]]
[[hu:Krakatau]]
[[id:Krakatau]]
[[is:Krakatá]]
[[it:Krakatoa]]
[[ja:クラカタウ]]
[[jv:Gunung Krakatau]]
[[ka:კრაკატაუ]]
[[kk:Кракатау]]
[[ko:크라카타우 산]]
[[lt:Krakatau]]
[[lv:Krakatau]]
[[mk:Кракатау]]
[[ml:ക്രാകത്തോവ പർവ്വതം]]
[[ms:Krakatau]]
[[my:ကရာကတောင်း]]
[[nl:Krakatau (vulkaan)]]
[[no:Krakatau]]
[[pam:Krakatau]]
[[pl:Krakatau]]
[[pt:Krakatoa]]
[[ro:Krakatau]]
[[ru:Кракатау]]
[[scn:Krakatau]]
[[sh:Krakatoa]]
[[simple:Krakatoa]]
[[sk:Krakatoa]]
[[sl:Krakatoa]]
[[sq:Krakatau]]
[[sr:Кракатау]]
[[su:Krakatau]]
[[sv:Krakatau]]
[[ta:கிரகட்டோவா]]
[[th:ภูเขาไฟกรากะตัว]]
[[tr:Karakatau]]
[[uk:Кракатау]]
[[ur:کراکاٹوا]]
[[vi:Krakatoa]]
[[zh:喀拉喀托火山]]

Версия от 07:59, 11 март 2013

Файл:Krakatoa 01.JPG
Вулканът Кракатау в началото на 19 век
Карта на пролива Сунда

Кракатау е вулканичен остров. Формира се преди един милион години, на запад от остров Ява, Индонезия. Многобройните изригвания разрушават върха му, а наоколо изникват нови вулкански конуси и образуват остров Кракатау.

Изригването

На 26 август 1883 г. се чул взрив и се издигнал огромен черен облак вулканична пепел. На следващия ден островът бил пометен от чудовищна експлозия - най-мощното вулканическо изригване, известно на учените досега. Две трети от Кракатау изчезнали, части от острова полетели на височина 70-80 км и се разпръснали на площ от 1 000 000 км2. Взривът бил чут чак в Австралия, отдалечена на 3 200 км и в югоизточните части на Русия. Над 19 км3 скали, раздробени на прах, излетели във въздуха, закривайки слънцето. В продължение на 3 дни район с радиус 280 км потънал в мрак. Вълни цунами с размери 57m достигнали бреговете на Ява и Суматра и унищожили крайбрежните селища. Загинали 36 000 души от съседните страни и острови, а от тези, населяващи острова, не останало нищо живо.

Последиците от гигантския взрив били почувствани в цял свят. Температурите спаднали с няколко градуса, тъй като вулканският прах спирал слънчевите лъчи. Дори в много отдалечени райони били наблюдавани невероятно красиви залези, а луната често била синя или зелена в резултат на отражението на светлинните лъчи от праха във въздуха. Дори сеизмичните вълни от изригването достигнали до Лондон и повишили нивото на река Темза.

Анак Кракатау

По-близка снимка на Анак Кракатау

През 1927 г. на 300 m под морската повърхност, на мястото на саморазрушилия се Кракатау имало ново вулканично изригване и над морето се появил малък вулкански конус. Последвалите изригвания увеличили и площта му. Образувал се малък остров с височина 188м, наречен Анак Кракатау - Детето на Кракатау. Анак Кракатау расте всяка година с 5 метра.

Географско определение

Еволюция на островите около Кракатау (Френски)
Сателитна снимка на Кракатау, 18 май, 1992 г.

Индонезия има над 130 действащи вулкана, повече от всяка друга държава. По-голямата част от тези вулкани лежат върху два от най-големите острови на Индонезия - Ява и Суматра. Тези два острова са разделени от пролива Сунда.

Преди изригването през 1883, Кракатау се е състоял от два основни острова: Ланг (превежда се като "дълго"), който сега се нарича Раката Кецил (или "Дължина") и Ферлатен (превежда се като "оставен" или "пустеещ"), който сега се нарича Сертунг. Преди 1883 самият остров е бил 9 км (5.6 мили) дълъг и 5 км (3,1 мили) широк. След избухването от острова е останало само половината, 2 км² (1.2 мили). В момента връх Кракатау е висок 300 метра и всяка година расте с около 5 метра. Преди взрива връх Кракатау се е състоял от три вулканични конуси: Раката (820 м./2 700 фута) на юг; Данан (450 м./1 500 фута) на север и Пербоуатан (120 м./390 фута) на север, докато сега Кракатау се състои от единичен връх, висок 300 метра. И до ден днешен Кракатау е активен и изригва редовно от един до три пъти седмично.

Шаблон:Link FA