Аслан Абашидзе: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Нова страница: {{обработка|редактиране}} мини|вдясно|Аслан Абашидзе '''Аслан Абашидзе''' (н...
 
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
[[Файл:Aslan Abaschidse.jpg|мини|Аслан Абашидзе]]
{{обработка|редактиране}}
[[Файл:Aslan Abaschidse.jpg|мини|вдясно|Аслан Абашидзе]]


'''Аслан Абашидзе''' (на грузински ასლანაბაშიძე) (роден в град Батуми на 20 юли 1938г.) е бивш лидер на Автономна Република Аджария в Западна Грузия от 1991г. до 5 май 2004г. Той се оттегля от поста си под натиск от централното грузинско правителство и масови опозиционни митинги по време на кризата в Аджария през 2004г и от тогава живее в Москва, Русия. На 22 януари 2007г. градският съд в Батуми го намира виновен за злоупотреба със служебно положение и присвояване на държавни средства в размер на 98.2 милиона грузински лари и го осъжда на 15 години затвор, без Абашидзе да присъства на процеса. Също така е подсъдим по обвинение за убийството на бившия си заместник Нодар Имнадзе през 1991г.
'''Аслан Абашидзе''' ({{lang-ka|ასლან იბრაიმის ძე აბაშიძე}}) (роден в град [[Батуми]] на [[20 юли]] [[1938]] г.) е политик от [[Аджария]], Западна [[Грузия]].
Той е бивш ръководител на Автономна република Аджария от 1991 до 5 май 2004 г. Оттегля се от поста си под натиск от централното грузинско правителство и масови опозиционни митинги по време на кризата в Аджария през 2004 г. и от тогава живее в [[Москва]], [[Русия]]. На 22 януари 2007 г. градският съд в Батуми го намира виновен за злоупотреба със служебно положение и присвояване на държавни средства в размер на 98,2 милиона [[грузинско лари|грузински лари]] и го осъжда на 15 години затвор, без Абашидзе да присъства на процеса. Също така е подсъдим по обвинение за убийството на бившия си заместник Нодар Имнадзе през 1991 г.


==Ранни години и кариера==
==Ранни години и кариера==
Абашидзе е роден в известно мюсюлманско аджарско семейство, клон на княжеското семейство Абашидзе. Неговият прачичо Мемед Абашидзе е бил известен писател и член на парламента на Демократична република Грузия между 1918 и 1921 г., но е убит по заповед на [[Йосиф Сталин]] през 1937 г. Баща му е изпратен в лагер на ГУЛАГ за 10 години, но оцелява. Въпреки трудното си детство през 1950-те години Абашидзе успява да завърши „История и философия“ в Университета на Батуми и „Икономика“ в Тбилиския държавен университет .

Работи като учител и икономист, преди да се присъедини към грузинската регионална държавна служба. Директор е на редица технически учреждения, преди да бъде избран за министър на социалната политика на Аджария. По-късно е назначен за първи заместник-министър на социалната политика на Грузия и се мести в Тбилиси.


Абашидзе е роден в известно мюсюлманско Аджарийско семейство, клон на княжеското семейство Абашидзе. Неговият прачичо Мемед Абашидзе е бил известен писател и член на парламента на Демократическа република Грузия между 1918-1921г., но е убит по заповед на Йосиф Сталин през 1937г. Баща му е изпратен в ГУЛАГ за 10 години, но оцелява. Въпреки трудното си детство, през 50-те години Абашидзе успява да завърши История и философия в Университета на Батуми и Икономика в държавния университет в Тбилиси.
Работи като учител и икономист преди да се присъедини към грузинската регионална държавна служба. Директор е на редица технически учреждения преди да е избран за регионален министър в Батуми, столицата на Аджария, където работи като министър на социалната политика. По-късно е назначен за първи държавен заместник министър на социалната политика и се мести в Тбилиси. Този държавен пост обаче е сравнително нисък.
Въпреки че произхожда от известно мюсюлманско семейство, което е играло ключова роля в затвърдяването на грузинската и ислямската идентичност сред мюсюлманите в Аджария, Аслан Абашидзе приема християнството.
Въпреки че произхожда от известно мюсюлманско семейство, което е играло ключова роля в затвърдяването на грузинската и ислямската идентичност сред мюсюлманите в Аджария, Аслан Абашидзе приема християнството.


==Абашидзе и независима Грузия==
==Независима Грузия==
Когато Грузия възвръща своята независимост през 1991 г., Абашидзе е назначен за председател на Върховния съвет на Автономна република Аджария. Също така е назначен за заместник-председател на Парламента на Грузия, пост който запазва през периодите 1990-1992 и 1992-1995. Построява независим политически център в Аджария като води политически курс на компромис между правителството в Тбилиси и опозицията. Създава собствена армия като противовес на въоръжените групи, които подкрепят президента [[Звиад Гамсахурдия]] и техните противници. Когато избухва гражданската война между силите, подкрепящи президента, и противниците им, през зимата на 1991-1992 г. и отново през есента на 1993 г., Абашидзе задържа 2-те враждуващи сили извън Аджария и съумява да предотврати разпространението на сблъсъците в републиката.


Въпреки това, за разлика от лидерите на [[Абхазия]] и [[Южна Осетия]], Абашидзе не се опитва да търси независимост за Аджария и следва политика, която най-добре може да бъде характеризирана като „политика на въоръжена автономия“, след падането на Гамсахурдия. Успява да превърне Аджария в „свободна икономическа зона“, с много малко ограничения на търговията, но митническите задължения и приходи отиват в неговото правителство, вместо в изпълнителната власт в Тбилиси. Абашидзе получава критики за управлението си с „тежка ръка“, което често е описвано като феодално. Създава собствена политическа партия през 1992 г., наричана Съюз на демократическото съживяване или Съюз за възраждане на Грузия. През 1998 г. е избран за президент на Аджария с 93% от гласовете, като изборите са определени (основно от руските наблюдатели) като свободни и честни.
Когато Грузия възвръща своята независимост през 1991г., Абашидзе си осигурява назначението за Председател на Върховния Съвет на Автономна република Аджария. Също така е назначен за заместник-председател на Парламента на Грузия, пост който запазва през периодите 1990-1992 и 1992-1995. Построява независим политически център в Аджария като води политически курс на компромис между правителството в Тбилиси и опозицията.
Създава собствена армия като противовес на въоръжените групи, които подкрепят президента Звиад Гамсахюрдиа и техните противници. Когато избухва гражданската война между силите подкрепящи президента и противниците им, през зимата на 1991-92г. и отново през есента на 1993г., Абашидзе задържа двете враждуващи сили извън Аджария и съумява да предотврати разпространението на сблъсъците в републиката.
Въпреки това, за разлика от лидерите на Абхазия и Южна Осетия, Абашидзе не се опитва да търси независимост за Аджария и преследва политика, която най-добре може да бъде характеризирана като „политика на въоръжената автономия“, след падането на Гамсахюрдия. Успява да превърне Аджария в „свободна икономическа зона“, с много малко ограничения на търговията, но митническите задължения и приходи отиват в неговото правителство, вместо в изпълнителната власт в Тбилиси
Абашидзе получава критики за управлението си с „тежка ръка“, което често е описвано като феодално. Създава собствена политическа партия през 1992г., наричана Съюз на демократическото съживяване или Съюз завъзраждане на Грузия. През 1998г., той е избран за президент на Аджария с 93% от гласовете, като изборите са определени основно от руските наблюдатели като свободни и честни.
Абашидзе предпочита да оказва влияние от дистанция, вместо да опитва да се състезава за държавна власт и постепенно възприема политика на подкрепа на тези, които предлагат най-доброто за запазването на неговото управление в Аджария. Получава прием при президента Едуард Шеварднадзе, който изглежда, че предпочита полунезависима Аджария, вместо риск от нова гражданска война. Неговите отношения с Шеварнадзе охлаждат в края на 90-те, когато Абашидзе и правителството си разменят обвинения в корупция и измяна.


Абашидзе предпочита да оказва влияние от дистанция, вместо да опитва да се състезава за държавна власт, и постепенно възприема политика на подкрепа на тези, които предлагат най-доброто за запазването на неговото управление в Аджария. Изглежда, че президентът [[Едуард Шеварднадзе]] предпочита полунезависима Аджария, вместо риск от нова гражданска война. Неговите отношения с Шеварнадзе охлаждат в края на 1990-те год., когато Абашидзе и правителството си разменят обвинения в корупция и измяна.
==Абшидзе и Революцията на розите==


==Революция на розите==
Принудителното подаване на оставка на Шеварнадзе през ноември 2003г. – широко известно като „Революцията на розите“, създава политическа криза между Абашидзе и новото правителство в Тбилиси. Грузинската опозиция строго критикува Шеварнадзе за неуспехите му да се справи с проблема със сепаратизма в държава, включително възприемането от нея като липса на контрол от страна на Тбилиси върху Аджария. Абашидзе вижда това като заплаха за позицията му и за полунезависимостта на Аджария, поради което нарича падането на Шеварнадзе преврат. Той обявява бедствено положение в Аджария и търси подкрепа от Русия в случай на открит конфликт. Въпреки тези свои действия, той не успява да си осигури подкрепата на Русия и попада под силен натиск от САЩ да отстъпи. На 25 януари 2004г. Абашидзе се среща с новоизбрания президент Михаил Саакашвили в Батуми и заявява намерението си да работи със Саакашвили.
Принудителното подаване на оставка от Шеварнадзе през ноември 2003 г. – широко известно като „Революцията на розите“, създава политическа криза между Абашидзе и новото правителство в Тбилиси. Грузинската опозиция строго критикува Шеварнадзе за неуспехите му да се справи с проблема със сепаратизма, включително възприемането от нея като липса на контрол от страна на Тбилиси върху Аджария. Абашидзе вижда това като заплаха за позицията му и за автономията на Аджария, поради което нарича падането на Шеварнадзе преврат. Той обявява извънредно положение в Аджария и търси подкрепа от Русия в случай на открит конфликт. Не успява да си осигури подкрепата на Русия и попада под силен натиск от [[САЩ]] да отстъпи.
Отношенията им скоро се влошават, след като Саакашвили заявява публично намеренията си да възвърне централната власт върху грузинските сепаратистки региони.
В средата на март 2004г., кортеж превозващ Саакашвили до запланувани политически мероприятия в Аджария преди изборите за законодателна власт в Грузия, е върнат от аджарийски гранични служители. Абашидзе обвинява Саакашвили в предвождане на военен конвой в републиката, с цел да извърши преврат срещу него и обявява бедствено положение в Аджария и мобилизация на военнизираните формирования. В отговор, Саакашвили поставя еднодневен ултиматум на Абашидзе да приеме централната власт и да разпусне аджарийските паравоенни формирования. Правителстовото спира транзитните курсове към и от Аджария.
В условията на високо напрежение и широко разпространени публични демонстрации, чужди правителства и международни организации отправят апели към двете страни да се въздържат и да разрешат различията си по мирен път. Абашидзе подава оставка като лидер на Аджария на 5 май 2004г., когато специалните части влизат в региона и аджарийските паравоенни формирования започват да минават на тяхна страна и да се обезоръжават. На следващия ден, след като получава гаранции, че няма да бъде екстрадиран, Абашидзе тръгва за Москва, без нито един изстрел да е произведен в региона.
Собствеността на Абашидзе в Грузия, както и тази на неговите близки роднини е запорирана от грузинските съдилища и по-късно става собственост на грузинската държава.
На 22 януари 2007г., съдът в Батуми намира Абашидзе виновен по обвинение за злоупотреба със служебно положение и присвояване на 98.2 милиона грузински лари и го осъжда на задочно на 15 години затвор. Също така, Абашидзе е обвинен в убийството на бившия си заместник Нодар Имнадзе през 1991г.
Според Ню Йорк Таймс, към декември 2012г. Абашидзе живее в селото Барвиха в Адинцовския регион на област Москва.


На 25 януари 2004 г. Абашидзе се среща с новоизбрания президент [[Михаил Саакашвили]] в Батуми и заявява намерението си да работи с него. Отношенията им скоро се влошават, след като Саакашвили заявява публично намеренията си да възвърне централната власт върху грузинските сепаратистки региони.
==Семейство==


В средата на март 2004 г. кортеж, превозващ Саакашвили за политически мероприятия в Аджария преди изборите за законодателна власт в Грузия, е върнат от аджарски гранични служители. Абашидзе обвинява Саакашвили в предвождане на военен конвой в републиката с цел да извърши преврат срещу него и обявява извънредно положение в Аджария и мобилизация на военизираните формирования. В отговор Саакашвили поставя 1-дневен ултиматум на Абашидзе да приеме централната власт и да разпусне аджарските полувоенни формирования. Правителството спира транзитните курсове към и от Аджария.
Аслан Абашидзе е вдовец, като с починалата си съпруга Магули Гогитидзе (музикантка) имат две деца: син Георги Абашидзе, бивш кмет на Батуми и дъщеря Диана Абашидзе.


В условията на високо напрежение и масови публични демонстрации чужди правителства и международни организации отправят апели към страните да се въздържат и да разрешат различията си по мирен път. Абашидзе подава оставка като лидер на Аджария на 5 май 2004 г., когато специалните части влизат в региона и аджарските полувоенни формирования започват да минават на тяхна страна и да се обезоръжават. На следващия ден, след като получава гаранции, че няма да бъде екстрадиран, Абашидзе тръгва за Москва, без изстрел да е произведен в региона.
==Външни препатки==


Собствеността на Абашидзе в Грузия, както и тази на неговите близки роднини, е запорирана от грузинските съдилища и по-късно става собственост на грузинската държава.

На 22 януари 2007 г. съдът в Батуми намира Абашидзе виновен по обвинение за злоупотреба със служебно положение и присвояване на 98,2 милиона грузински лари и го осъжда на задочно на 15 години затвор. Също така, Абашидзе е обвинен в убийството на бившия си заместник Нодар Имнадзе през 1991 г. Според „Ню Йорк Таймс“ към декември 2012 г. Абашидзе живее в село Барвиха в Одинцовски район на Московска област.

==Семейство==
Аслан Абашидзе е вдовец, като с починалата си съпруга Магули Гогитидзе (музикантка) имат 2 деца: син Георги Абашидзе, бивш кмет на Батуми, и дъщеря Диана Абашидзе.

==Външни препратки==
*{{Worldcat id|lccn-n96-16065}}
*{{Worldcat id|lccn-n96-16065}}
*[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3683629.stm Profile: Aslan Abashidze], Steven Eke, ''[[BBC News]]'', 4 May 2004
*[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/3683629.stm Profile: Aslan Abashidze], Steven Eke, ''[[BBC News]]'', 4 May 2004
*{{NYTtopic|people/a/aslan_abashidze}}
*[http://www.internationalreports.net/cis/georgia/2002/adjara/presidentaslan.html "President Aslan Abashidze, visionary leader of Adjara"], 2002
*[http://www.internationalreports.net/cis/georgia/2002/adjara/presidentaslan.html "President Aslan Abashidze, visionary leader of Adjara"], 2002
*[http://www.parliament.ge/ABOUT/election_99/aslan_abashidze.htm Aslan Abashidze] at the Georgia Parliament{{Dead link|date=October 2008}}
*[http://www.parliament.ge/ABOUT/election_99/aslan_abashidze.htm Aslan Abashidze] at the Georgia Parliament{{Dead link|date=October 2008}}
Ред 42: Ред 43:


==Източници==
==Източници==

http://en.wikipedia.org/wiki/Aslan_Abashidze
http://en.wikipedia.org/wiki/Aslan_Abashidze

{{СОРТКАТ:Абашидзе, Аслан}}
[[Категория:Аджария]]
[[Категория:Грузински политици]]

Версия от 12:18, 3 юли 2013

Аслан Абашидзе

Аслан Абашидзе (Шаблон:Lang-ka) (роден в град Батуми на 20 юли 1938 г.) е политик от Аджария, Западна Грузия.

Той е бивш ръководител на Автономна република Аджария от 1991 до 5 май 2004 г. Оттегля се от поста си под натиск от централното грузинско правителство и масови опозиционни митинги по време на кризата в Аджария през 2004 г. и от тогава живее в Москва, Русия. На 22 януари 2007 г. градският съд в Батуми го намира виновен за злоупотреба със служебно положение и присвояване на държавни средства в размер на 98,2 милиона грузински лари и го осъжда на 15 години затвор, без Абашидзе да присъства на процеса. Също така е подсъдим по обвинение за убийството на бившия си заместник Нодар Имнадзе през 1991 г.

Ранни години и кариера

Абашидзе е роден в известно мюсюлманско аджарско семейство, клон на княжеското семейство Абашидзе. Неговият прачичо Мемед Абашидзе е бил известен писател и член на парламента на Демократична република Грузия между 1918 и 1921 г., но е убит по заповед на Йосиф Сталин през 1937 г. Баща му е изпратен в лагер на ГУЛАГ за 10 години, но оцелява. Въпреки трудното си детство през 1950-те години Абашидзе успява да завърши „История и философия“ в Университета на Батуми и „Икономика“ в Тбилиския държавен университет .

Работи като учител и икономист, преди да се присъедини към грузинската регионална държавна служба. Директор е на редица технически учреждения, преди да бъде избран за министър на социалната политика на Аджария. По-късно е назначен за първи заместник-министър на социалната политика на Грузия и се мести в Тбилиси.

Въпреки че произхожда от известно мюсюлманско семейство, което е играло ключова роля в затвърдяването на грузинската и ислямската идентичност сред мюсюлманите в Аджария, Аслан Абашидзе приема християнството.

Независима Грузия

Когато Грузия възвръща своята независимост през 1991 г., Абашидзе е назначен за председател на Върховния съвет на Автономна република Аджария. Също така е назначен за заместник-председател на Парламента на Грузия, пост който запазва през периодите 1990-1992 и 1992-1995. Построява независим политически център в Аджария като води политически курс на компромис между правителството в Тбилиси и опозицията. Създава собствена армия като противовес на въоръжените групи, които подкрепят президента Звиад Гамсахурдия и техните противници. Когато избухва гражданската война между силите, подкрепящи президента, и противниците им, през зимата на 1991-1992 г. и отново през есента на 1993 г., Абашидзе задържа 2-те враждуващи сили извън Аджария и съумява да предотврати разпространението на сблъсъците в републиката.

Въпреки това, за разлика от лидерите на Абхазия и Южна Осетия, Абашидзе не се опитва да търси независимост за Аджария и следва политика, която най-добре може да бъде характеризирана като „политика на въоръжена автономия“, след падането на Гамсахурдия. Успява да превърне Аджария в „свободна икономическа зона“, с много малко ограничения на търговията, но митническите задължения и приходи отиват в неговото правителство, вместо в изпълнителната власт в Тбилиси. Абашидзе получава критики за управлението си с „тежка ръка“, което често е описвано като феодално. Създава собствена политическа партия през 1992 г., наричана Съюз на демократическото съживяване или Съюз за възраждане на Грузия. През 1998 г. е избран за президент на Аджария с 93% от гласовете, като изборите са определени (основно от руските наблюдатели) като свободни и честни.

Абашидзе предпочита да оказва влияние от дистанция, вместо да опитва да се състезава за държавна власт, и постепенно възприема политика на подкрепа на тези, които предлагат най-доброто за запазването на неговото управление в Аджария. Изглежда, че президентът Едуард Шеварднадзе предпочита полунезависима Аджария, вместо риск от нова гражданска война. Неговите отношения с Шеварнадзе охлаждат в края на 1990-те год., когато Абашидзе и правителството си разменят обвинения в корупция и измяна.

Революция на розите

Принудителното подаване на оставка от Шеварнадзе през ноември 2003 г. – широко известно като „Революцията на розите“, създава политическа криза между Абашидзе и новото правителство в Тбилиси. Грузинската опозиция строго критикува Шеварнадзе за неуспехите му да се справи с проблема със сепаратизма, включително възприемането от нея като липса на контрол от страна на Тбилиси върху Аджария. Абашидзе вижда това като заплаха за позицията му и за автономията на Аджария, поради което нарича падането на Шеварнадзе преврат. Той обявява извънредно положение в Аджария и търси подкрепа от Русия в случай на открит конфликт. Не успява да си осигури подкрепата на Русия и попада под силен натиск от САЩ да отстъпи.

На 25 януари 2004 г. Абашидзе се среща с новоизбрания президент Михаил Саакашвили в Батуми и заявява намерението си да работи с него. Отношенията им скоро се влошават, след като Саакашвили заявява публично намеренията си да възвърне централната власт върху грузинските сепаратистки региони.

В средата на март 2004 г. кортеж, превозващ Саакашвили за политически мероприятия в Аджария преди изборите за законодателна власт в Грузия, е върнат от аджарски гранични служители. Абашидзе обвинява Саакашвили в предвождане на военен конвой в републиката с цел да извърши преврат срещу него и обявява извънредно положение в Аджария и мобилизация на военизираните формирования. В отговор Саакашвили поставя 1-дневен ултиматум на Абашидзе да приеме централната власт и да разпусне аджарските полувоенни формирования. Правителството спира транзитните курсове към и от Аджария.

В условията на високо напрежение и масови публични демонстрации чужди правителства и международни организации отправят апели към страните да се въздържат и да разрешат различията си по мирен път. Абашидзе подава оставка като лидер на Аджария на 5 май 2004 г., когато специалните части влизат в региона и аджарските полувоенни формирования започват да минават на тяхна страна и да се обезоръжават. На следващия ден, след като получава гаранции, че няма да бъде екстрадиран, Абашидзе тръгва за Москва, без изстрел да е произведен в региона.

Собствеността на Абашидзе в Грузия, както и тази на неговите близки роднини, е запорирана от грузинските съдилища и по-късно става собственост на грузинската държава.

На 22 януари 2007 г. съдът в Батуми намира Абашидзе виновен по обвинение за злоупотреба със служебно положение и присвояване на 98,2 милиона грузински лари и го осъжда на задочно на 15 години затвор. Също така, Абашидзе е обвинен в убийството на бившия си заместник Нодар Имнадзе през 1991 г. Според „Ню Йорк Таймс“ към декември 2012 г. Абашидзе живее в село Барвиха в Одинцовски район на Московска област.

Семейство

Аслан Абашидзе е вдовец, като с починалата си съпруга Магули Гогитидзе (музикантка) имат 2 деца: син Георги Абашидзе, бивш кмет на Батуми, и дъщеря Диана Абашидзе.

Външни препратки

Източници

http://en.wikipedia.org/wiki/Aslan_Abashidze