Средноаритметична стойност
За информацията в тази статия или раздел не са посочени източници. Въпросната информация може да е непълна, неточна или изцяло невярна. Имайте предвид, че това може да стане причина за изтриването на цялата статия или раздел. |
Средноаритметично на n числа x1,x2...,xn е сборът им, разделен на броя им, т.е. .
Примери[редактиране | редактиране на кода]
- Ако имаме три числа, събираме ги и делим сбора на 3: .
- Ако имаме четири числа, събираме ги и делим сбора на 4: .
- Ако имаме пет числа, събираме ги и делим сбора на 5: .
Свойства[редактиране | редактиране на кода]
Средноаритметично е една от най-широко използваните числови характеристики. То се пресмята лесно и в повечето случаи е приемлива мярка за средната стойност на съвкупност от числови данни. В изключителни случаи обаче е възможно среднотоаритметично да даде напълно неадекватна представа за стойностите в дадено числово множество. Това става, когато някои числа в множеството са екстремални (т.е. много големи или много малки). Съществуват статистически методи за откриване на екстремални стойности. Препоръчително е среднотоаритметично да бъде изчислявано след премахване на екстремалните стойности; така то става много по-надеждна мярка за средна стойност. Алтернативата е да се използва някоя друга мярка, която е нечувствителна към екстремални стойности, например медианата.
Освен среднотоаритметично съществуват и други мерки за средна стойност: медиана, мода, средногеометрично, средно хармонично, средноквадратично и др.