Тактика
Вижте пояснителната страница за други значения на Тактика.
Военна тактика е науката и изкуството за разполагането на военните сили, както и техниките за използване на оръжия или военни единици, в комбинация с въвличането и побеждаването на врага в битка [1]. В този смисъл тактиката е теория и практика за подготовка и водене на боя, съставна част на военното изкуство.
Общият план, който представлява стратегията, може да съдържа няколко отделни тактики, които са по-малки, но конкретно фокусирани към резултати, планове [2].
Военната тактика изучава същността, закономерността, организацията и воденето на боя. Определя мястото и начина на бойното използване на всеки от родовете войски, в зависимост от неговите тактически и технически възможности. Всеки вид въоръжени сили има своя специфична обща тактика и тактика на родовете войски.
Тактиката се дели на:
- елементарна тактика (уставна)
- приложна тактика (интелектуална)
Вижте също[редактиране | редактиране на кода]
Източници[редактиране | редактиране на кода]
- ↑ Clausewitz, Carl fon (1832). On War.
- ↑ Strategy vs Tactic
![]() ![]() |
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Military tactics“ в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс - Признание - Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година — от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница. Вижте източниците на оригиналната статия, състоянието ѝ при превода и списъка на съавторите. |