Направо към съдържанието

Черен в клана

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Черен в клана
BlacKkKlansman
РежисьориСпайк Лий
ПродуцентиСпайк Лий
Джордан Пийл
Шон Маккитрик
Джейсън Блум
Шон Редик
Реймънд Мансфийлд
СценаристиСпайк Лий
Чарли Уотел
Дейвид Рабиновиц
Кевин Уилмот
Базиран наавтобиографичната книга „Черен член на клана“ от Рон Столуърт
В ролитеДжон Дейвид Уошингтън
Адам Драйвър
Лора Хариер
Тофър Грейс
МузикаТерънс Бланчард
ОператорЧейс Ървин
МонтажБари Александър Браун
Филмово студиоBlumhouse Productions
Monkeypaw Productions
QC Entertainment
40 Acres and a Mule Filmworks
Legendary Entertainment
Perfect World Pictures
РазпространителFocus Features
Премиера14 май 2018 г.
(САЩ)
Времетраене135 минути
Страна САЩ
Езиканглийски
Бюджет$15 милиона
Приходи$93,4 милиона
Външни препратки
IMDb Allmovie
Черен в клана в Общомедия

„Черен в клана“ (на английски: BlacKkKlansman) е американска биографична криминална драма с елементи на комедия, от 2018 година на режисьора Спайк Лий.

През 1972 г. първият черен полицай, Рон Столуърт, се присъединява към полицейското управление на Колорадо Спрингс. Расизмът все още е много силен в САЩ, така че много от колегите на Рон го обиждат заради цвета на кожата му. На един митинг Рон среща очарователната Патрис Дюма, президент на Съюза на черните студенти в колежа в Колорадо. След митинга Столуърт е преместен в отдела за полицейско разузнаване. След като прочита във вестника за местна организация на Ку Клукс Клан, Рон решава да им се обади и да се престори на бял мъж. Излъганите расисти нямат представа, че общуват с чернокожи, напротив, той хвали Рон за „истинската бяла реч“. Рон получава все повече доверие, но скоро става ясно, че трябва да се проведе лична среща с членовете на Клана. Столуърт привлича помощта на колегата си евреин Филип Цимерман, за да го имитира и да се срещне с членове на Клана. Фалшифият Столуърт се среща с Уолтър Брейкуей, президент на Клана на Колорадо Спрингс, както и с няколко други членове на Клана – Феликс Хендриксън, съпругата му Кони и Айвънхоу.

След като се обажда в централата на Ку Клукс Клан в Луизиана, за да ускори членството си, Столуърт започва редовни телефонни разговори с „Великия магьосник“ Дейвид Дюк. Хендриксън подозира Цимерман, че е евреин и се опитва да го принуди да се подложи на полиграфски тест, но Цимерман, с помощта на Столуърт, успява да избегне този капан. Столуърт започва да се среща с Патрис, без да ѝ казва, че е полицай. Докато общува с членове на клана, Рон научава, че двама от клана са служители на НОРАД и той незабавно докладва този факт на военното контраразузнаване.

Дюк скоро посещава Колорадо Спрингс, за да въведе лично Столуърт в Клана. След като Цимерман, маскиран като Столуърт, е иницииран, Кони Кендриксън пътува до митинг за граждански права, организиран от чернокожи активисти, за да заложи взривно устройство. Истинският Столуърт разбира нейните намерения и предупреждава полицията, която засилва охраната на митинга. Когато Кони вижда, че на митинга има много полиция, тя решава да приложи резервен план. Тя се отправя към къщата на Дюма и оставя бомбата под колата ѝ, защото не може да я постави в пощенската кутия. Столуърт се опитва да я задържи, но полицаи арестуват Рон и го бият, въпреки че той се опитва да им обясни, че работи под прикритие.

Уокър, който е направил взривните устройства, разпознава Цимерман (който веднъж го арестува) и веднага казва на Хендриксън, че „Столуърт“ е полицай и евреин. Уокър, Хендриксън и Айвънхоу отиват с колата до къщата на Дюма и паркират до колата, под която Кони е скрила експлозивите. Когато активират устройството, и тримата са убити от близка експлозия. Цимерман пристига и освобождава Столуърт от ръцете на полицията и арестува Кони Хендриксън.

Столуърт празнува успеха си с Дюма, когато се появява полицай Ландърс и започва да ги преследва, признавайки за нападението си срещу Патрис. Столуърт показва на Ландърс, че има инсталирано подслушване, с помощта на което се записват всички признания на Ландърс. Началникът на полицията Бриджис скоро пристига и арестува Ландерс за жестокост и незаконно преследване. По-късно Бриджис поздравява Столуърт и Цимерман за успеха им, но им нарежда да спрат разследването и да унищожат всички аудиозаписи на разговори с членове на Клана. Самият Дюк се обажда на Столуърт, злобно го обижда и затваря телефона.

По-късно, докато Дюма и Столуърт обсъждат бъдещето си, разговорът им е прекъснат от почукване на вратата. През прозорец в коридора те виждат пламтящ кръст на хълма, заобиколен от членове на Клана. Да, една от битките за граждански права е спечелена, но войната срещу расизма продължава.

Край на разкриващата сюжета част.
Актьор Роля
Джон Дейвид Уошингтън полицейски детектив Рон Столуърт
Адам Драйвър полицейски детектив Филип „Флип“ Цимерман
Лора Хариер Патрис Дюма – активистка за правата на чернокожите
Тофър Грейс Дейвид Дюк
Джаспер Пяякконен Феликс Кендриксън – член на Клана, психопат
Райън Егголд Уолтър Брейкуей – лидерът на Клана в Колорадо Спрингс
Пол Уолтър Хаузър Айвънхоу – член на Клана
Ашли Аткинсън Кони Кендриксън – член на Клана, съпругата на Феликс
Кори Хокинс Стоукли Кармайкъл
Майкъл Бушеми Джими Крийк
Кен Гарито сержант Трап
Робърт Джон Бърк шеф Бриджес
Фред Уелър патрулен полицай Анди Ландърс
Хари Белафонте Джером Търнър
Алек Болдуин д-р Кенебрю Борегард
Исая Уитлок Турентин
Никълъс Туртуро Уокър – член на Клана, специалист по експлозиви
Дамарис Люис Одета
  • Истинският Рон Столуърт запазва членската си карта на Клана. По време на едно от интервютата той я показва на публиката и обяснява, че постоянно я носи в портфейла си.
  • Противно на сюжета на филма, истинският Рон Столуърт никога не е използвал „бял“ глас по телефона. Трябвало да използва истинския си глас, иначе лесно щеше да бъде разкрит, ако загуби самообладание и започне да се тревожи.
  • Режисьорът Спайк Лий и неговите сценаристи изместват тази история със седем години назад. Това позволява на филма да се позовава на тогавашни филми и президентската кампания на Ричард Никсън, за която се твърди, че Кланът е подкрепял.
  • Според редактора на филма Бари Браун във филма няма изтрити сцени.
  • Когато продуцентът Джордан Пийл за първи път запознал режисьора Спайк Лий със сюжета на филма, Лий помислил, че това е пародия, но Пийл го убедил, че историята е истинска. Лий се съгласява да режисира, но поставя редица условия на ръководството: да му бъде позволено да включи комедийни елементи във филма и да може да прави паралели във филма със съвременните расови проблеми.
  • Филмът е посветен на живота на Хедър Хейър, която е убита от кола по време на протест на 12 август 2017 г. в Шарлотсвил, Вирджиния. Филмът е пуснат в САЩ на 10 август 2018, за да отбележи годишнината от митинга и смъртта на Хейер.
  • В интервю актьорът Джон Дейвид Уошингтън казва, че най-трудно за него е било да заснеме сцената на банкета. По-късно Уошингтън се обадил на Рон Столуърт, за да го попита как може да контролира омразата си, когато общува с членове на Клана.
  • Един от клиповете, които режисьорът Спайк Лий използва, за да отвори филма, е от легендарния филм „Отнесени от вихъра“ (1939).
  • По време на надписите на филма звучи песента Mary Don't Weep на музиканта Принс. Това е неиздаван досега запис от репетиция.
  • Към 2019 г. „Черен в клана“ е филмът с най-дългото заглавие от една дума (BlacKkKlansman), номиниран за Оскар за „най-добър филм“.
  • Последният кадър от филма е знамето на САЩ в черно и бяло и обърнато. В Съединените щати развяването на знамето с главата надолу е сигнал за бедствие или извънредна ситуация. Когато знамето се развява по този начин по време на протест, това означава политическа или гражданска катастрофа.
  • Истинският Дейвид Дюк не разбира, че Рон Столуърт е чернокож, чак до 2006 г., когато репортер на Miami Herald му се обажда и му казва за това.
  • В интервю финландският актьор Джаспер Пяякконен казва, че опитът му като свидетел на расизъм всеки ден, докато живее в Америка като тийнейджър, му е помогнал да се подготви за ролята на член на Клана.
  • Премиерата на филма е на 14 май 2018 г. на фестивала в Кан, където се състезава за „Златна палма“ и печели Гран при. Режисьорът Спайк Лий получава шестминутни овации след прожекцията на филма.
  • Актьорът Тофър Грейс прекарва един месец в проучване на Дейвид Дюк, включително четене на автобиографията му и гледане на видеоклипове с речи на Дюк. Грейс твърди, че Дюк е дори по-расист, отколкото си е представял. В допълнение актьорът открива плашещата способност на Дюк да очарова публиката, въпреки че по време на общуването си Дюк може да разказва най-нелепите слухове за чернокожите.
  • Музиката, използвана по време на финалната сцена, е песен, наречена Photo Ops, първоначално създадена от Терънс Бланчард за филма на Спайк Лий „Човек отвътре“ (2006).