Cell broadcast
Cell broadcast, CB (букв. превод от английски: клетъчно разпръскване/излъчване) е мобилна телефонна услуга за едновременно изпращане на съобщения до множество потребители на мобилни телефони в обхвата на клетка от клетъчна мрежа. Тя е дефинирана от GSM комитета на Европейския институт за стандартизация в далекосъобщенията (ETSI) и 3GPP и е включена в стандартите 2G, 3G, 4G LTE и 5G. Известна е още като услуга SMS-CB или CB SMS.[1][2]
За разлика от SMS услугата (от точка към точка) Cell Broadcast е услуга от типа „точка към много точки“/"точка към всички".
Услугата cell broadcast не се влияе от трафика; следователно е много полезна по време на природни бедствия, когато пиковете в данните (по социални медии и мобилни приложения), обичайното използване на SMS и гласовите повиквания (започват масови обаждания) са склонни да претоварват значително мобилните мрежи, както показват множество събития. Cell broadcast се използва в повечето от страните по света за изпращане на сигнали за тревога.
В България услугата се използва за изпращане на съобщения в системата BG-ALERT.[3]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ I always receive CB SMS message in my Galaxy S3. How can I disable this? | Samsung Pakistan // Samsung pk. Посетен на 6 December 2021. (на английски)
- ↑ SMS-CB Cell Broadcast - Telecom ABC // telecomabc.com. Посетен на 6 December 2021.
- ↑ Нейков, Георги. Очаквайте тестови съобщения BG-ALERT между 12.00 и 12.30 часа // 29 ноември 2023. Посетен на 10 декември 2023.
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Cell Broadcast в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |