Направо към съдържанието

Homo sapiens idaltu

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Homo sapiens idaltu
Класификация
царство:Животни (Animalia)
(без ранг):Вторичноустни (Deuterostomia)
тип:Хордови (Chordata)
(без ранг):Ръкоперки (Sarcopterygii)
(без ранг):Тетраподоморфи (Tetrapodomorpha)
(без ранг):Стегоцефали (Stegocephalia)
(без ранг):Амниоти (Amniota)
(без ранг):Синапсиди (Synapsida)
(без ранг):Терапсиди (†Therapsida)
(без ранг):Зверозъби влечуги (†Theriodontia)
клас:Бозайници (Mammalia)
(без ранг):Еутерии (Eutheria)
разред:Примати (Primates)
семейство:Човекоподобни (Hominidae)
триб:Hominini
род:Хора (Homo)
вид:Разумен човек (H. sapiens)
подвид:H. s. idaltu
Научно наименование
Homo sapiens idaltu в Общомедия
[ редактиране ]
Местоположение на откритите останки в Етиопия.

Homo sapiens idaltu е изчезнал подвид на вида човек (Homo sapiens). Той живее през долния палеолит преди 160 хиляди години в Африка.

Фосилизирани останки на Homo sapiens idaltu са открити в Афарския триъгълник в Етиопия през 1997 г. от Тим Уайт, но резултатите от изследването са публикувани през 2003 г. Фосилите са открити под вулканични пластове, чиято възраст е определена с радиоизотопно датиране на 154-160 хиляди години. Открити са три добре запазени черепа, най-здравият от които е на възрастен мъж (BOU-VP-16/1) с мозъчен капацитет 1450 cm3. Другите черепи са на друг възрастен мъж и шестгодишно дете.

Откритите останки се различават от тези на други ранни форми на H. sapiens, като кроманьонеца, по редица архаични черти, необичайни за H. sapiens. Въпреки това се смята, че това е пряк предшественик на съвременния човек (H. s. sapiens). За H. s. sapiens се смята, че се е развил малко след този период, тъй като хойсанската митохондриална дивергенция се датира не по-късно от преди 110 хиляди години.


  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Homo sapiens idaltu в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Портал
Портал
Портал „Африка“ съдържа още много статии, свързани с Африка.
Можете да се включите към Уикипроект „Африка“.