Направо към съдържанието

Йоанна Жубър

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Йоанна Жубър
полско военно лице

Званиеподхоронжи
Служи на Варшавско херцогство
Битки/войниФренско-руска война (1812)
НаградиVirtuti Militari

Дата и място на раждане
Дата и място на смърт
9 юли 1852 г. (82 г.)

Йоанна Жубър (на полски: Joanna Żubr, 1770 – 1852) е полско военно лице, участник в Наполеоновите войни, ветеран от Полско-австрийската война и първата жена-кавалер на Virtuti Militari – най-високия полски военен орден.

След избухването на Наполеоновите войни и създаването на Херцогство Варшава през 1808 Йоанна и съпруга ѝ Михал напускат упрвляваната от Австрия Волиния и се присъединяват към армията на новото княжество. Скоро тя се записва във 2-ри пехотен полк (4-та рота, 2-ри батальон) като редник криейки пола си от началници и колеги войници.

През 1809 г. Йоанна взема участие в галисийски кампания и се отличава в битката за Замошч на 19 май същата година. За нейната храброст Принц Юзеф Понятовски я награждава с горепосочения медал.

След кампанията, тя се присъединява към 17-и пехотен полк под командването на Ян Хенрик Домбровски, Съпругът ѝ е знаменосец в същия полк и Йоанна е повишена в чин сержант като първата жена в полската армия. Тяхното подразделение, преименувано на Великополска дивизия, взема участие в инвазията в Русия на Наполеон и кампанията му в днешна Беларус.

По време на битките и отстъплението на Наполеон дивизията се разпада и Йоанна успява да избяга от Русия сама. През лятото на 1813, седмици след като Юзеф Понятовски изоставя Краков, Йоанна достига полските части в Саксония и отново служи до подписването на Договора от Фонтенбло и края на войната.

Йоанна и съпругът ѝ се връщат в Полша. Те трябва да се установят или в австрийско окупираната, или в руските земи на Полша и се заселват в Велюн, близо до Лодз. Йоанна Зубър умира по време на холерна епидемия през 1852 г., на възраст от около седемдесет години.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Joanna Żubr в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​