Направо към съдържанието

Кватернион

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Кватернио́ните (на английски: Quaternion) са система на хиперкомплексни числа, предложена от Уилям Роуън Хамилтон през 1843 година.

Умножението на кватерниони не е комутативно; те образуват тяло, което обикновено се обозначава с .

Паметната плоча на моста Бруум бридж

Хамилтон търси начин да разшири понятието за комплексно число в повече измерения. Отначало опитва с тримерно пространство, но не успява; по-късно е доказано, че това е невъзможно. След това опитва с пространство с четири измерения и така стига до идеята за кватернионите.

Според собствения му разказ на 16 октомври 1843 Хамилтон се разхожда със съпругата си по Роял Канал край Дъблин, когато в ума му внезапно проблясва формулата:

Притеснен, че може да забрави решението, Хамилтон в нервна възбуда го надрасква с джобното си ножче върху страничен камък в северозападната част на моста Бруум бридж. Днес на това място има паметна плоча с надпис, който гласи:

Тук, както се разхождаше
на 16 октомври 1843 година,
сър Уилям Роуън Хамилтон
в проблясък на гениалност
откри фундаменталната формула
за умножение на кватерниони
и я изчерта върху камъка на този мост.

Таблица за умножение

[редактиране | редактиране на кода]

По аналогия с комплексните числа Хамилтон пръв въвежда записа на кватернионите като линейна комбинация във формата където са реални числа, а са взаимно ортогонални имагинерни единици със следната таблица за умножение:

·

Оттук лесно могат да бъдат извлечени следните циклични зависимости:

и

както, разбира се, и основното отношение между трите имагинерни компоненти на кватерниона

.