Покритие
- Вижте пояснителната страница за други значения на Покритие.
Нанасянето на покритие в материалознанието е нанасянето (или образуването) на тънък слой от материал върху повърхността на друг материал[1][2]. В отделни частни случаи процесът може да е известен и като напластяване[3] (течност върху твърда подложка), наваряване (метал върху метал), метализация (метал върху диелектрик) и др.
Нанасянето на покритие може да има декоративни и/или функционални цели. Бива цялостно или частично. Пример за слоеве с различни функции има на етикетите за бутилки – от задната страна е функционалното покритие (лепило), а от предната страна има подходящ надпис или изображение.
Функции
[редактиране | редактиране на кода]Нанасянето на покритие се прави с цел да се подобрят свойствата на повърхността на основния материал, който обикновено се нарича подложка или субстрат (лат. sub- + sternere разпростирам). Сред тези свойства могат да бъдат външният вид, адхезията, способността за омокряне, устойчивостта на корозия, износоустойчивстта, устойчивостта на високи температури, електропроводимостта. Най-често срещани примери на покрития в ежедневието са боите и лаковете, които изпълняват едновременно декоративна и защитна функция. Топлотехническите покрития подобряват топлотехническите качества на изделията. Слоеве от течна фаза върху твърда повърхност се нанасят при производството на фотографски филми, рентгенови плаки, плаки за печатарски преси, магнитни носители, оптични дискове, адхезивни слоеве. В микроелектрониката покритията във вид на тънки слоеве добавят съвършено нови свойства на полупроводниковите чипове и са от съществено значение за функционалността на крайния продукт.
Като правило, покритие се нанася само върху работната част на детайла, по-рядко върху цялата му повърхност. Върху различни части от повърхността на един детайл могат да се нанасят различни покрития. Понякога се прилагат последователни слоеве от няколко материала – например грунд и боя, а съществуват и многослойни покрития (например оптични покрития).
Видове процеси
[редактиране | редактиране на кода]Покритията могат да се нанасят от течна, газообразна или твърда фаза, но крайната цел е те да съставляват едно цяло с основния материал. Има много различни методи с хиляди разновидности, които зависят от вида, желаната площ и дебелина на покритието.
От течна фаза
[редактиране | редактиране на кода]Нанасянето от течна фаза (на английски: liquid surface coating) е най-често използван метод за покриване на големи площи в индустрията.
- Боядисване
- Лакиране
Рулонни технологии (Roll-to-Roll):
- Широка шлицова дюза (англ. slot die),
- пресоване/екструдиране (англ. extrusion),
- двупосочно въртене (англ. reverse roll),
- пръчково нанасяне (англ. Mayer rod)
- щампа (англ. gravure)[4].
Метализация
[редактиране | редактиране на кода]При метализацията се нанася покритие от метал върху диелектрик.
- Анодиране
- Хромиране
- Оксидиране
- Поцинковане
- Фосфатиране
Пулверизиране
[редактиране | редактиране на кода]Полимерни покрития (Тефлон)
[редактиране | редактиране на кода]Глазура
[редактиране | редактиране на кода]Галванотехника
[редактиране | редактиране на кода]Ламиниране
[редактиране | редактиране на кода]Физически методи
[редактиране | редактиране на кода]- Центрофугиране (англ. spin-coating)
- Потапяне (англ. dip-coating)
За получаване на тънки слоеве се използват:
- химическо или плазмено-химическо отлагане от газова фаза
- процеси на отлагане във вакуум
- термично изпарение на материал (чрез резистивно или електронно-лъчево нагряване)
- йонно разпрашване в тлеещ разряд
- вакуумно-дъгово нанасяне
За получаване на изключително тънки (мономолекулярни) слоеве се използва
- Лангмюр-Блоджет метод (англ. Langmuir-Blodgett)[5]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Позиция на Европейския парламент приета на първо четене на 10 март 2009 г. с оглед приемането на Директива 2009/.../ЕО на Европейския парламент и на Съвета относно емисиите от промишлеността. Глава 5, чл53.3
- ↑ Кънев, М. и др. Технологии за нанасяне на покрития. Русе, ВТУ Ангел Кънчев, 1983.
- ↑ Официален вестник на Европейския съюз, 20.2.2009 г., стр.11
- ↑ Roll-to-Roll Manufacturing. Process Elements and Recent Advances. Greener, Jehuda; Montbach, E.; Davis, D.; Galagan, Y.; Batra, Saurabh; Cakmak, Miko; Lightfoot, E. J.; Cohen, E. D.; Es-haghi, S. Shams; Bishop, C. A.; Roisum, David R.; Guzman, Gustavo; Yalcin, Baris; John Wiley & Sons, Inc., 2018, ISBN 978-1-119-16382-4
- ↑ What and why: Langmuir-Blodgett films // Biolin Scientific. (на английски)
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Покрытие (материал)“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |