Соломон Август Андре: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 7: Ред 7:
*300 путешественников и исследователей. Биографический словарь, М., 1992 г.
*300 путешественников и исследователей. Биографический словарь, М., 1992 г.


{{СОРТКАТ:Андре, Соломон август}}
{{СОРТКАТ:Андре, Соломон Август}}
[[Категория:Шведски изследователи]]
[[Категория:Шведски изследователи]]
[[Категория:Изследователи на Арктика]]
[[Категория:Изследователи на Арктика]]

Версия от 09:46, 30 юни 2010

Соломон Август Андре (на шведски Salomon August Andrée) (18 октомври 1854 - октомври 1897) шведски инженер, летец, полярен изследовател.
Роден е в малкото шведско градче Грена. През 1874 се дипломира като машинен инженер от Кралския технологичен институт в Стокхолм. През 1876 участва като портиер на шведското представителство на изложението във Филаделфия, САЩ, където прочита изключително интересна книга за въздухоплаването, която мечта той следва до края на живота си. След завръщането си в Швеция открива магазин за машинни части, където работи до 1880 г., но бизнесът му е неуспешен и си търси друга работа. От 1880 до 1882 е сътрудник в Кралския технологичен институт, а през 1882-1883 участва в шведската научна експедиция до Шпицберген водена от Нилс Екхолм, като Андре изследвал методите и начините за използване на вятъра за производство на електроенергия.
С подкрепата на Кралската шведска академия на науките и финансиран от краля Оскар ІІ и Алфред Нобел Андре се заема да осъществи първия полет с балон до Северния полюс. През 1896 прави неуспешен опит да излети от западната част на Шпицберген, но вътърът не му позволява да излети. На 11 юли 1897, заедно с инженер Кнут Френкел и фотографа Нилс Стриндберг излита от Шпицберген и след 65 часов полет достигна до 82º56`с.ш., където балонът загубил своите въздухоплавателни възможности и паднал на земята. От там тримата пътешественици с три шейни и една лодка тръгват по леда на юг към архипелага Земя Франц Йосиф, но след седмица установяват, че ледовете ги носят на запад, те променят намеренията си и се насочват към Шпицберген.В началото на октомври след два месеца непосилни усилия успяват да достигнат да Белия остров на изток от Шпицберген. Там те се подготвят за зимуване като си набавят месо от убити бели мечки, но именно то със съдържащите се в него трихинелозни бактерии допринася за смъртта на изследователите.
Неговото име носят земя в Гренландия и земя, нос и остров в архипелага Шпицберген.

Източници

  • Salomon August Andrée - Wikipediaq the free encyclopedia.
  • М а г и д о в и ч, И. П., История открытия и исследования Европы, М., 1970 г.
  • 300 путешественников и исследователей. Биографический словарь, М., 1992 г.