Света Богородица Памакаристос: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 4: Ред 4:
Църквата е строена по времето на [[Андроник II Палеолог]]. В периода 1456 - 1587 г. е седалище на [[Цариградска патриаршия|Цариградската патриаршия]].
Църквата е строена по времето на [[Андроник II Палеолог]]. В периода 1456 - 1587 г. е седалище на [[Цариградска патриаршия|Цариградската патриаршия]].


Около 1591 г. е превърната в [[джамия]]. Сега е музей в района на Фатих, в стария град Константинопол.
Около 1591 г. е превърната в [[джамия]]. Сега е музей в района на Фатих, в стария град [[Константинопол]].


== История ==
== История ==


Според някои изследователи, църквата е построена през 11 или 12 век. Също така, много историци смятат, че тя е построена по времето на византийския император Михаил VII Дука (1071-1078). Според други това се е случило по времето на династията на Комнините<ref>Mathews (1976), p. 346</ref>. Швейцарският учен Ърнест Мемвери смята, че първата сграда е била започната още от 8 век <ref>Mamboury, (1933)</ref>.
Според някои изследователи, църквата е построена през 11 или 12 век. Също така, много историци смятат, че тя е построена по времето на византийския император [[Михаил VII Дука]] (1071-1078). Според други това се е случило по времето на династията на Комнините<ref>Mathews (1976), p. 346</ref>. Швейцарският учен Ърнест Мемвери смята, че първата сграда е била започната още от 8 век <ref>Mamboury, (1933)</ref>.


Параклиса намиращ се в южната част на църквата е построена по времето на Палеолозите, като църквата е била посветена на Христос Логос.
[[Параклис]]а намиращ се в южната част на църквата е построена по времето на [[Палеолози]]те, като църквата е била посветена на Христос Логос.


След падането на Константинопол, седалището на Вселенската патриаршия се прехвърля в тази църква, след като църквата на светите Апостоли била разрушена. Като седалище на Вселенския патриарх църквата останала до 1587 г., когато е била превърната в джамия по времето на Мурат III, по повод завладяването на Грузия и Азербайджан.
След падането на Константинопол, седалището на Вселенската патриаршия се прехвърля в тази църква, след като [[Свети Апостоли (Константинопол)|църквата на светите Апостоли]] била разрушена. Като седалище на [[Вселенски патриарх|Вселенския патриарх]] църквата останала до 1587 г., когато е била превърната в джамия по времето на [[Мурад III]], по повод завладяването на [[Грузия]] и [[Азербайджан]].


Комплексът е бил изоставен след края на Османската империя. През 1949 г. е възстановен и превърнат в музей <ref>Entrance tickets, which up to some months ago had to be bought at Haghia Sophia, are now for sale at the parekklesion</ref>.
Комплексът е бил изоставен след края на [[Османската империя]]. През 1949 г. е възстановен и превърнат в музей <ref>Entrance tickets, which up to some months ago had to be bought at Haghia Sophia, are now for sale at the parekklesion</ref>.


== Препратки ==
== Препратки ==

Версия от 21:27, 24 ноември 2011

Файл:Pammakaristos Church Istanbul.jpg
„Пареклесионът“ на църквата „Света Богородица Памакаристос“.

„Света Богородица Памакаристос“ (Шаблон:Lang-el, Шаблон:Lang-tr) е византийска църква, превърната по-късно в джамия. Днес е музей в Истанбул, Турция.

Църквата е строена по времето на Андроник II Палеолог. В периода 1456 - 1587 г. е седалище на Цариградската патриаршия.

Около 1591 г. е превърната в джамия. Сега е музей в района на Фатих, в стария град Константинопол.

История

Според някои изследователи, църквата е построена през 11 или 12 век. Също така, много историци смятат, че тя е построена по времето на византийския император Михаил VII Дука (1071-1078). Според други това се е случило по времето на династията на Комнините[1]. Швейцарският учен Ърнест Мемвери смята, че първата сграда е била започната още от 8 век [2].

Параклиса намиращ се в южната част на църквата е построена по времето на Палеолозите, като църквата е била посветена на Христос Логос.

След падането на Константинопол, седалището на Вселенската патриаршия се прехвърля в тази църква, след като църквата на светите Апостоли била разрушена. Като седалище на Вселенския патриарх църквата останала до 1587 г., когато е била превърната в джамия по времето на Мурад III, по повод завладяването на Грузия и Азербайджан.

Комплексът е бил изоставен след края на Османската империя. През 1949 г. е възстановен и превърнат в музей [3].

Препратки

  1. Mathews (1976), p. 346
  2. Mamboury, (1933)
  3. Entrance tickets, which up to some months ago had to be bought at Haghia Sophia, are now for sale at the parekklesion