DVB-T: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
→‎DVB-T в България: малко по-стегнато
Ред 11: Ред 11:


==DVB-T в България==
==DVB-T в България==

<!-- Цифровизирането на телевизионното радиоразпръскване в рамките на ЕС се явява възможност за освобождаване на радиочестотен спектър.
В съответствие с директивите на ЕС Министерският съвет с Решение № 604 от 13.07.2012 г. приема План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (План 2012)<ref>[http://www.mtitc.government.bg/upload/docs/DVB_T_Plan_2012.doc Решение № 604 от 13.07.2012 г. на МС]</ref>. Този план е изготвен въз основа на ''Закона за електронните съобщения (ЗЕС)''<ref>[http://lex.bg/laws/ldoc/2135553187 ЗЕС]</ref> и ''Закона за радиото и телевизията (ЗРТ)'' <ref>[http://lex.bg/laws/ldoc/2134447616 ЗРТ]</ref>. Основната му цел е да осигури предвидим и плавен преход от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, като към 1 септември 2013 г. България да е преминала изцяло към наземно цифрово и да е преустановила наземното аналогово телевизионно радиоразпръскване. Предвижда се това да се извърши на два етапа:
Институциите на EС – Европейският парламент, Съветът на Европейския съюз и Европейската комисия, провеждат целенасочена политика за повсеместно въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване в държавите членки още от 90-те години до сега, включително чрез приемане на редица актове в тази област, както и Стратегията на ЕС „Европа 2020“ като стратегически документ.
С редица документи държавите членки се приканват да приключат този процес до 31 декември 2012 г.
От своя страна Европейският институт по стандартизация в далекосъобщенията (ETSI) и Европейският съюз по радиоразпръскване (EBU) са публикували голям брой документи (стандарти, спецификации, препоръки и др.) по отношение на параметрите и начините за използване на апаратните и програмните технически средства за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване. --><!-- съвършено излишен текст -->
В отговор на изискванията, поставени в директивите на ЕС, касаещи всички страни членки на съюза, Министерският съвет с Решение № 604 от 13.07.2012 г. приема План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (План 2012)<ref>[http://www.mtitc.government.bg/upload/docs/DVB_T_Plan_2012.doc Решение № 604 от 13.07.2012 г. на МС]</ref>. Основната му цел е да осигури предвидим и плавен преход от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, като към 1 септември 2013 г. България да е преминала изцяло към наземно цифрово и да е преустановила наземното аналогово телевизионно радиоразпръскване. Предвижда се това да се извърши на два етапа:
* І етап: Едновременно телевизионно радиоразпръскване – наземно аналогово и наземно цифрово – симулкаст (simulcast) – от 1 март до 1 септември 2013 г. Този период ще предостави възможност на потребителите да се запознаят с условията за достъп до наземна (ефирна) цифрова телевизия, както и да предприемат мерки за осигуряване на приемането на цифровия сигнал. През този етап са възможни смущения при приемането на програмите<ref>[http://www.cifrovizacia.bg/Информационни-материали Инфокампания за въвеждане на DVB-T в България] </ref>.
* І етап: Едновременно телевизионно радиоразпръскване – наземно аналогово и наземно цифрово – симулкаст (simulcast) – от 1 март до 1 септември 2013 г. Този период ще предостави възможност на потребителите да се запознаят с условията за достъп до наземна (ефирна) цифрова телевизия, както и да предприемат мерки за осигуряване на приемането на цифровия сигнал. През този етап са възможни смущения при приемането на програмите<ref>[http://www.cifrovizacia.bg/Информационни-материали Инфокампания за въвеждане на DVB-T в България] </ref>.
* ІІ етап: Окончателно преминаване към наземно цифрово радиоразпръскване на 1 септември 2013 г. Всички радиопредаватели за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване преустановяват излъчването.
* ІІ етап: Окончателно преминаване към наземно цифрово радиоразпръскване на 1 септември 2013 г. Всички радиопредаватели за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване преустановяват излъчването.


Необходимо е към 1 септември населението да разполага с подходящи [[телевизор|телевизионни приемници]] или да добави към по-старите телевизори декодиращи устройства (set-top-boxes), за да има достъп до услугата „цифрово наземно телевизионно радиоразпръскване“ при MPEG-4 кодиране на цифровия поток, прието в България .
Нормативната уредба, която регулира прехода от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване включва ''Закона за електронните съобщения (ЗЕС)''<ref>[http://lex.bg/laws/ldoc/2135553187 ЗЕС]</ref> и ''Закона за радиото и телевизията (ЗРТ)'' <ref>[http://lex.bg/laws/ldoc/2134447616 ЗРТ]</ref>.

Необходимо към 1 септември населението да разполага със съответни приемници или декодиращи устройства (set-top-boxes), посредством които е възможен достъпът до услугата „цифрово наземно телевизионно радиоразпръскване“ при MPEG-4 кодиран цифров поток, приет в България .


==Предавателна мрежа в България==
==Предавателна мрежа в България==

Версия от 19:50, 7 март 2013

DVB-T (Шаблон:Lang-en - Цифрово видео радиоразпръскване - наземно) е стандарт, дефиниран от европейския консорциум DVB [1]. Той определя изискванията за наземно цифрово излъчване на телевизионни програми. Първата версия на стандарта е публикувана през 1997 г., а първото излъчване по този стандарт е осъществено във Великобритания през 1998 г. Основната същност на DVB-T стандарта е, че няколко телевизионни програми се разпространяват едновременно в един комплексен цифров информационно-програмен пакет - мултиплекс.

Стандартът DVB-T е сертифициран и публикуван от Европейския институт по стандартизация в далекосъобщенията (ETSI) под номер EN 300 744. Допълнително в техническата спецификация ETSI TS 101 154 относно използването на видео и аудио кодирането в радиоразпръскването са публикувани детайлните технически параметри на двете методики за кодиране на транспортния поток: по-старата MPEG-2 и съвременната H.264/MPEG-4 AVC.

Технологията DVB-T позволява многократно увеличаване на броя на излъчваните програми, както и приемането на HDTV картина. Наземното цифрово телевизионно радиоразпръскване осигурява телевизионни програми с по-високо качество на картината и звука. Освен това дава възможност и за допълнителни услуги, включително аудио описание, аудио субтитри, специализирани субтитри и жестомимичен език за хората с увреждания [2].

Стандартът DVB-T се използва се в различни европейски, азиатски и африкански страни, също и в Австралия, като стандарт за наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване. В различните европейски страни може да има други съкращения, например във Великобритания и Ирландия се нарича «Digital Terrestrial Television» (DTT) или «Pay-TV»/«Freeview», в зависимост от това дали се плаща или не, в Испания - «Televisión Digital Terrestre (TDT)», във Франция «Télévision Numérique Terrestre (TNT)» и т.н.

Във всички страни, където се използва, стандартът DVB-T постепенно се заменя с усъвършенствания стандарт от второ поколение DVB-T2.

DVB-T в България

В съответствие с директивите на ЕС Министерският съвет с Решение № 604 от 13.07.2012 г. приема План за въвеждане на наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване (DVB-T) в Република България (План 2012)[3]. Този план е изготвен въз основа на Закона за електронните съобщения (ЗЕС)[4] и Закона за радиото и телевизията (ЗРТ) [5]. Основната му цел е да осигури предвидим и плавен преход от наземно аналогово към наземно цифрово телевизионно радиоразпръскване, като към 1 септември 2013 г. България да е преминала изцяло към наземно цифрово и да е преустановила наземното аналогово телевизионно радиоразпръскване. Предвижда се това да се извърши на два етапа:

  • І етап: Едновременно телевизионно радиоразпръскване – наземно аналогово и наземно цифрово – симулкаст (simulcast) – от 1 март до 1 септември 2013 г. Този период ще предостави възможност на потребителите да се запознаят с условията за достъп до наземна (ефирна) цифрова телевизия, както и да предприемат мерки за осигуряване на приемането на цифровия сигнал. През този етап са възможни смущения при приемането на програмите[6].
  • ІІ етап: Окончателно преминаване към наземно цифрово радиоразпръскване на 1 септември 2013 г. Всички радиопредаватели за наземно аналогово телевизионно радиоразпръскване преустановяват излъчването.

Необходимо е към 1 септември населението да разполага с подходящи телевизионни приемници или да добави към по-старите телевизори декодиращи устройства (set-top-boxes), за да има достъп до услугата „цифрово наземно телевизионно радиоразпръскване“ при MPEG-4 кодиране на цифровия поток, прието в България .

Предавателна мрежа в България

На 01 март 2013 г.[7] започна цифрово ефирно телевизионно излъчване, паралелно с продължаващото аналогово излъчване – т.нар симулкаст период, който ще продължи до 1 септември 2013 г., чрез три DVB-T мултиплекса със следните телевизионни програми:

Цифрова ефирна телевизия в България
Мултиплекс Оператор на мрежата Телевизионни канали Собственик Вид Период на излъчване
Национална мрежа
MUX 1 "НУРТС Диджитъл” ЕАД   България он Ер
България Ер,
М-Сат Кейбъл и др.
информационен,
документален
1 март 2013 — сега
/ / / / /
/ / / / /
/ / / / /
MUX 2 "НУРТС Диджитъл” ЕАД   bTV
CME
/bTV Media Group/
политематичен 1 март 2013 — сега
Нова телевизия
Modern Times Group
/Нова Броудкастинг Груп/
политематичен 1 март 2013 — сега
TV7
Alegro Capital политематичен 1 март 2013 — сега
News7
Alegro Capital информационен 7 март 2013 — сега
до 7 март 2013 — като bbt
MUX 3
(национални
обществени
оператори)
„Фърст Диджитъл” ЕАД   БНТ 1
БНТ политематичен 1 март 2013 — сега
БНТ 1 HD
БНТ политематичен 1 март 2013 — сега
БНТ 2
Файл:BNT2 logo.png
БНТ политематичен,
регионален
1 март 2013 — сега
БНТ Свят
Файл:BNT world.jpg
БНТ политематичен,
диаспора
1 март 2013 — 2 март 2013
Регионална мрежа
MUX BUL12-1
(регионален
за София-град)
тестова фаза от 2006 г.
"Фърст Диджитъл” ЕАД   БНТ 1
БНТ политематичен 1 март 2013 — сега
ТВ Европа
/// информационен 1 март 2013 — сега
The Voice
Best Success
Services Media
музикален 1 март 2013 — сега
Вест ТВ
Файл:VTV-logo.jpg
/// документален,
екологичен
1 март 2013 — сега
News7
Alegro Capital информационен 7 март 2013 — сега
до 7 март 2013 — като bbt
Зони на едночестотна предавателна DVB-T мрежа в България
Честоти на каналите според зонирането на предавателните мрежи в България
Зона Предаватели Мултиплекс Канал
BUL01 - Видин Белоградчик, Берковица, Видин, Враца, Гъмзово, Елисейна, Козлодуй, Лом, Мизия, Монтана, Оряхово, Чипровци   MUX 1 32
MUX 2 49
MUX 3 53
BUL02 - Плевен Априлци, Байкал, Белене, Български извор, Гулянци, Етрополе, Калейца, Кнежа, Ловеч, Луковит, Мездра, Никопол, Новачене, Орешак, Петърница, Плевен, Правец, Роман, Тетевен, Троян, Червен бряг, Ябланица   MUX 1 51
MUX 2 57
MUX 3 41
BUL03 - Русе Бутово, Бяла, Велико Търново, Ветово, Габрово, Горна Оряховица, Дебелец, Дряново, Елена, Златарица, Килифарево, Козловец, Опака, Плачковци, Полски Тръмбеш, Русе, Свищов, Севлиево, Сеново, Стражица, Трявна, Цар Калоян, Ценово   MUX 1 26
MUX 2 49
MUX 3 58
BUL04 - Шумен Алфатар, Велики Преслав, Върбица, Главиница, Каолиново, Каспичан, Котел, Нови Пазар, Попина, Попово, Разград, Силистра, Смядово, Соколарци, Тутракан, Търговище, Шумен   MUX 1 28
MUX 2 40
MUX 3 51
BUL05 - Варна Белослав, Бяла, Варна, Генерал Тошево, Девня, Добрич, Дългопол, Кайнарджа, Константиново, Обзор, Провадия, Тервел, Шабла   MUX 1 22
MUX 2 29
MUX 3 27
BUL06 - Бургас Айтос, Ахтопол, Бургас, Българово, Каблешково, Малко Търново, Несебър, Приморско, Факия, Царево   MUX 1 42
MUX 2 47
MUX 3 55
BUL07 - Стара Загора Градец, Елхово, Карнобат, Мъглиж, Нова Загора, Сливен, Стара Загора, Твърдица   MUX 1 22
MUX 2 37
MUX 3 64
BUL08 - Кърджали Димитровград, Джебел, Ивайловград, Кърджали, Маджарово, Маказа, Свиленград, Тополовград, Харманли, Хасково   MUX 1 26
MUX 2 42
MUX 3 45
BUL09 - Пловдив Белово, Ветрен, Долна баня, Душанци, Казанлък, Карлово, Клисура, Копривщица, Костенец, Момин проход, Панагюрище, Пловдив, Стрелча   MUX 1 25
MUX 2 35
MUX 3 41
BUL10 - Смолян Ардино, Баните, Барутин, Батак, Борино, Брацигово, Велинград, Девин, Дорково, Доспат, Златоград, Лъки, Мадан, Михалково, Неделино, Рудозем, Света Петка, Смилян, Смолян, Сърница, Триград, Хвойна, Чепеларе   MUX 1 34
MUX 2 49
MUX 3 58
BUL11 - София Бобов дол, Брезник, Годеч, Гюешево, Драгоман, Дупница, Земен, Ихтиман, Кюстендил, Лакатник, Самоков, Своге, София, Трън   MUX 1 23
MUX 2 40
MUX 3 52
BUL12 - София-град София   MUX 1 23
MUX 2 40
MUX 3 52
MUX 12-1 ТЕСТ 64
BUL13 - Благоевград Благоевград, Бобошево, Гоце Делчев, Елешница, Кресна, Мелник, Разлог, Рила, Симитли, Якоруда   MUX 1 31
MUX 2 29
MUX 3 33
BUL14 - Варна-град Варна   MUX 1 22
MUX 2 29
MUX 3 27
BUL15 - Странджа ///   MUX 1 42
MUX 2 47
MUX 3 55

Източници

Литература

В.А.Серов – Эфирное цифровое телевидение DVB-T/H – СПб БХВ-Петербург,2010 - http://books.google.bg/intl/bg//googlebooks/about.html


Шаблон:Телевизия-мъниче