Европейска общност: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м r2.7.3) (Робот: Променяне от lt:Europos Ekonominė Bendrija на lt:Europos ekonominė bendrija
Addbot (беседа | приноси)
м Bot: Migrating 55 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q52847 (translate me)
Ред 31: Ред 31:
{{Link GA|ja}}
{{Link GA|ja}}


[[ar:سوق أوروبية مشتركة]]
[[az:Avropa İqtisadi Birliyi]]
[[be:Еўрапейская эканамічная супольнасць]]
[[be-x-old:Эўрапейская эканамічная супольнасьць]]
[[bs:Evropska ekonomska zajednica]]
[[ca:Comunitat Econòmica Europea]]
[[cs:Evropské hospodářské společenství]]
[[cy:Y Gymuned Ewropeaidd]]
[[da:Europæiske Økonomiske Fællesskab]]
[[de:Europäische Wirtschaftsgemeinschaft]]
[[el:Ευρωπαϊκή Οικονομική Κοινότητα]]
[[en:European Economic Community]]
[[eo:Eŭropa Ekonomia Komunumo]]
[[es:Comunidad Económica Europea]]
[[et:Euroopa Majandusühendus]]
[[eu:Europako Ekonomia Erkidegoa]]
[[fi:Euroopan yhteisö]]
[[fr:Communauté économique européenne]]
[[ga:Comhphobal Eorpach]]
[[gl:Comunidade Económica Europea]]
[[hr:Europska ekonomska zajednica]]
[[hu:Európai Gazdasági Közösség]]
[[ia:Communitate Economic Europee]]
[[id:Komunitas Eropa]]
[[ie:Comunitás europan]]
[[io:Europana Komuneso Ekonomiala]]
[[is:Evrópubandalagið]]
[[it:Comunità europea]]
[[ja:欧州経済共同体]]
[[ko:유럽 경제 공동체]]
[[lb:Europäesch Wirtschaftsgemeinschaft]]
[[lt:Europos ekonominė bendrija]]
[[lt:Europos ekonominė bendrija]]
[[lv:Eiropas kopiena]]
[[mk:Европска Економска Заедница]]
[[mwl:Quemunidade Eiquenómica Ouropeia]]
[[nl:Europese Economische Gemeenschap]]
[[no:Det europeiske fellesskap]]
[[oc:Comunautat Economica Europèa]]
[[pl:Wspólnota Europejska]]
[[pt:Comunidade Económica Europeia]]
[[ro:Comunitatea Europeană]]
[[ru:Европейское экономическое сообщество]]
[[sh:Evropska ekonomska zajednica]]
[[sk:Európske spoločenstvo]]
[[sl:Evropska skupnost]]
[[sq:Bashkësia Evropiane]]
[[sr:Европска економска заједница]]
[[sv:Europeiska ekonomiska gemenskapen]]
[[sw:Jumuiya ya Kiuchumi ya Ulaya]]
[[th:ประชาคมเศรษฐกิจยุโรป]]
[[tr:Avrupa Topluluğu]]
[[uk:Європейська економічна спільнота]]
[[vi:Cộng đồng Kinh tế châu Âu]]
[[war:Europeonon nga Katiringban Pan-ekonomiya]]
[[yi:אייראפעישע עקאנאמישע געמיינדע]]
[[zh:欧洲经济共同体]]

Версия от 07:34, 10 март 2013

Европейската общност е първият от трите стълба на Европейския съюз, създадени с Маастрихтския договор (1992). Тя е основана на принципа на наднационалността и произхожда от Европейската икономическа общност, предшественика на Европейския съюз.

История

Европейската общност е наричана Европейска икономическа общност (ЕИО) до влизането в сила на 1 ноември 1993 г. на Договора от Маастрихт. Тя е създадена с подписването на 25 март 1957 г. на т.нар. Римски договор от Белгия, Федерална Република Германия, Франция, Италия, Люксембург и Холандия. Тя е най-важната и широка по сфера на компетенции от трите Европейски общности.

Римският договор предвижда премахването на търговските бариери между участващите страни. Заедно с това се предвиждат единни външни мита, както и обща търговска политика.

Повечето от договорните условия са посветени именно на целта за създаване на митнически съюз и постепенното изграждане на един общ пазар. Клаузите за сближаване на стопанската политика и валутна политика на държавите-членки, както и другите сфери, като например аграрната, транспортна или определени аспекти на социалната политика, остават твърде общи.

Договорите за създаване на Европейска икономическа общност (ЕИО) и Европейската общност за атомна енергия (Евратом) поставят началото на процеса на многостранна (многонационална) интеграция, който променя напълно политическия, икономическия и социалния живот на целия континент.

Европейската икономическа общност създава напълно нови по вид и съдържание институции, които са различни от тези на националните държави и непознати в международната политика. Европейските институции работят помежду си по уникален и неповторим начин. Наред с това те са подложени на постоянни промени в институционално, процесуално и съдържателно измерение.

Всички международни и европейски организации, съществуващи дотогава, са базирани на чисто междудържавни форми на сътрудничество. От друга страна, по време на Конгреса в Хага през 1948 г., европейските „федералисти“ поставят много по-големи изисквания по отношение на Европейския съвет. Защитниците на идеята за европейска федерална държава търсят една много по-широка форма на обединение.

Сблъсквайки се с нежеланието на политиците, защитаващи идеята за националната държава, поддръжниците на европейската идея се опитват да постигнат определена степен на интеграция поне в отделни области. Така те разчитат след успеха на конкретните форми на многостранна интеграция да се стигне до едно постепенно разширяване на сферите на сътрудничество.

Френската позиция, вдъхновена от Жан Моне, създава конкретна възможност за реализирането на подобна стратегия. Чрез сътрудничество в индустрията с въглища, желязо и стомана, Франция може да наблюдава развитието на германската тежка индустрия и да разсее страховете от една нова война. Сътрудничество и съвместното развитие на този ключов индустриален сектор ще премахне враждебността в германско-френските отношения.

Успехът на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС), създадена с Парижкия договор от 18 април 1951 г., влязъл в сила през юли 1952 г., поставя основата за развитие на многостранната интеграция. Съставената през 1955 г. комисия от правителствени представители под председателството на белгийският външен министър Пол-Анри Спаак е упълномощена да изготви доклад за по-нататъшни стъпки в посока на интеграция в икономическата сфера. Великобритания, поканена на разговорите, се оттегля, защото не вижда шансове за реализиране на своите виждания за свободна търговска зона.

„Комисията Спаак“ постига съгласие и договорите за създаването на Европейската икономическа общност (ЕИО) и Европейската общност за атомна енергия (ЕОАЕ) се подписват на 25 март 1957 г. в Рим от шестте страни-членки на ЕОВС и влизат в сила на 1 януари 1958 г.

Европейските общности стават основата на Европейския съюз, учреден по силата на Маастрихтския договор, считано от 1 ноември 1993 г.

С влизането в сила на Договора от Лисабон на 1 декември 2009 г. Европейският съюз стана правоприемник на Европейската общност. Този договор бележи един нов етап в процеса на развитие на европейската интеграция. С него т.нар. "храмова структура" е изоставена. Шаблон:Link GA