Ланча Бета: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
поправки
Ред 23: Ред 23:


== История ==
== История ==
Ланча Бета е проектирана още през 1970, след преминаването на производителя към [[Фиат]]. Автомобилът е разработван върху обновената платформа на [[Фиат 124]]. Автомобилът е показан на Автомобилната изложение в Торино през 1972 година, а по-късно и на изложението във Франкфурт.Въпреки критиките моделът носи успех на Ланча,въпреки че това е първият автомобил на марката базиран на Фиат. Почитателите на марката подчертават, че Ланча трябва да запази индивидуалността си и да не взаимства напълно техниката и дизайна с италианския гигант. С името Бета ръководството на Фиат подчертава, че желае да запази индивидуалността и класата на марката. Именно заради това името на модела е посветено на първоначалната идея моделите да бъдат кръщавани на букви от гръцката азбука. Ланча Бета взаимства и елементи от предшественика си [[Ланча Фулвиа]]. От страна на ръководството е имао пресложение поради различните версии но модела той да бъде наречен Фулвиетта като аналог на първата генерация на [[Алфа Ромео Жулиетта]]. С модела марката се връща на някой пазари от изтока. Моделът е приет особено добре във [[Великобритания]]. Около 1400 бройки са изнесени за [[САЩ]]. Автомобилът се продава и в Южна Африка.
Ланча Бета е проектирана още през 1970, след преминаването на производителя към [[Фиат]]. Автомобилът е разработван върху обновената платформа на [[Фиат 124]]. Автомобилът е показан на Автомобилната изложение в Торино през 1972 година, а по-късно и на изложението във Франкфурт. Въпреки критиките моделът носи успех на Ланча, въпреки че това е първият автомобил на марката базиран на Фиат. Почитателите на марката подчертават, че Ланча трябва да запази индивидуалността си и да не взаимства напълно техниката и дизайна с италианския гигант. С името Бета ръководството на Фиат подчертава, че желае да запази индивидуалността и класата на марката. Именно заради това името на модела е посветено на първоначалната идея моделите да бъдат кръщавани на букви от гръцката азбука. Ланча Бета взаимства и елементи от предшественика си [[Ланча Фулвиа]]. От страна на ръководството е имао пресложение поради различните версии но модела той да бъде наречен Фулвиетта като аналог на първата генерация на [[Алфа Ромео Жулиетта]]. С модела марката се връща на някой пазари от изтока. Моделът е приет особено добре във [[Великобритания]]. Около 1400 бройки са изнесени за [[САЩ]]. Автомобилът се продава и в Южна Африка.


== Дизайн ==
== Дизайн ==

Версия от 08:18, 12 април 2014

Ланча Бета
МаркаЛанча
Произвежданот 1972 до 1984
Сглобяван вТорино, Италия,
Предходен моделЛанча Фулвиа
НаследникЛанча Призма
ДизайнерСерджо Сарторелли
Задвижване
Положение на двигателПредно разположен двигател
Скоростна кутия4-степенна ръчна
Други характеристики
Платформасемеен седан
Купеседан с 4 врати
Междуосие2,386 mm
Дължина4,320 mm
Ширина1,651 mm
Височина1,397 mm
Тегло1,040 kg
Ланча Бета в Общомедия

Ланча Бета е италиански автомобил произвеждан от един от най-реномираните италиански автомобилни производители Ланча.

История

Ланча Бета е проектирана още през 1970, след преминаването на производителя към Фиат. Автомобилът е разработван върху обновената платформа на Фиат 124. Автомобилът е показан на Автомобилната изложение в Торино през 1972 година, а по-късно и на изложението във Франкфурт. Въпреки критиките моделът носи успех на Ланча, въпреки че това е първият автомобил на марката базиран на Фиат. Почитателите на марката подчертават, че Ланча трябва да запази индивидуалността си и да не взаимства напълно техниката и дизайна с италианския гигант. С името Бета ръководството на Фиат подчертава, че желае да запази индивидуалността и класата на марката. Именно заради това името на модела е посветено на първоначалната идея моделите да бъдат кръщавани на букви от гръцката азбука. Ланча Бета взаимства и елементи от предшественика си Ланча Фулвиа. От страна на ръководството е имао пресложение поради различните версии но модела той да бъде наречен Фулвиетта като аналог на първата генерация на Алфа Ромео Жулиетта. С модела марката се връща на някой пазари от изтока. Моделът е приет особено добре във Великобритания. Около 1400 бройки са изнесени за САЩ. Автомобилът се продава и в Южна Африка.

Дизайн

Автомобилът е проектиран в дизайнерското студио на Фиат.Дизайнер на автомобила е Серджо Сарторелли.Подобно на Фиат 124 автомобилът е с двусекционни фарове и задните габарити са освежена версия на тези на Фулвиа. Решетката на Ланча не е силно подчертана в първите версии на Ланча Бета.

Ланча Бета Купе

Ланча Бета Спайдер

Откритата версия на модела е проектирана от Загато.

Ланча Бета ХПЕ

Производство

Автомобилът е произвеждан в Торино. От седан версията на модела са произведени – 194 916 екземпляра, Ланча Бета Купе – 113 623 екземпляра, Ланча Бета ХПЕ – 71 257 екземпляра,Ланча Бета Спайдер – 8 594.

Източници