Квакери: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
Редакция без резюме
Ред 1: Ред 1:
{{нобелов медал}}'''Квакерите''', означавани още като''' „Общност на приятелите“''', са [[християнство|християнска]] група от [[анабаптизъм|анабаптисткия]] клон на [[протестантство]]то.
{{нобелов медал}}'''Квакерите''', означавани още като''' „Общество на приятелите“''', са [[християнство|християнска]] група от [[анабаптизъм|анабаптисткия]] клон на [[протестантство]]то.


Основана е в [[Англия]] от [[Джон Фокс]] през [[1650]] г. Името „квакери“ по всяка вероятност идва английската дума ''quaker'' — „треперещ“, и от идеята, че привържениците на тази общност са толкова завладени от [[Свети дух|Светия дух]], че целите треперят. Квакерите са силно социално ангажирани. Те са [[пацифист]]и. Убедени са в личното познаване на Бога и отхвърлят [[Тайнство|тайнствата]] на християнството.
Основана е в [[Англия]] от [[Джордж Фокс]] през [[1650]] г. Името „квакери“ по всяка вероятност идва английската дума ''quaker'' — „треперещ“, и от идеята, че привържениците на тази общност са толкова завладени от [[Свети дух|Светия дух]], че целите треперят. Квакерите са силно социално ангажирани. Те са [[пацифист]]и. Убедени са в личното познаване на Бога и отхвърлят [[Тайнство|тайнствата]] на християнството.


През следващите векове квакерството се разпространява и в други страни, най-вече в [[Съединените американски щати]], [[Кения]] и [[Боливия]]. Днес броят на квакерите е сравнително малък, приблизително 600 000 души.
През следващите векове квакерството се разпространява и в други страни, най-вече в [[Съединените американски щати]], [[Кения]] и [[Боливия]]. Днес броят на квакерите е сравнително малък, приблизително 600 000 души.

Версия от 08:18, 3 май 2014

Квакерите, означавани още като „Общество на приятелите“, са християнска група от анабаптисткия клон на протестантството.

Основана е в Англия от Джордж Фокс през 1650 г. Името „квакери“ по всяка вероятност идва английската дума quaker — „треперещ“, и от идеята, че привържениците на тази общност са толкова завладени от Светия дух, че целите треперят. Квакерите са силно социално ангажирани. Те са пацифисти. Убедени са в личното познаване на Бога и отхвърлят тайнствата на християнството.

През следващите векове квакерството се разпространява и в други страни, най-вече в Съединените американски щати, Кения и Боливия. Днес броят на квакерите е сравнително малък, приблизително 600 000 души.

Квакерите, представени от „Квакерски страж на мира и обществото“ (Лондон) и „Американски благотворителен комитет на приятелите“ (Вашингтон), са носители на Нобелова награда за мир за 1947 г.

Външни препратки

Шаблон:Религия-мъниче