Радка Кушлева: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Редакция без резюме
BotNinja (беседа | приноси)
Преместване на ''роден-дата'' и ''починал-дата'' в Уикиданни
Ред 4: Ред 4:
| описание = българска народна певица
| описание = българска народна певица
| наставка = а
| наставка = а
| роден-дата = [[12 юли]] [[1926]]
| роден-място = [[Широка лъка]], [[България]]
| роден-място = [[Широка лъка]], [[България]]
| починал-дата = [[17 април]] [[1984]]
| починал-място = [[Велико Търново]], [[България]]<ref>http://www.folklor-tv.bg/rubriki/legendite/radka_ku6leva.htm www.folklor-tv.bg </ref>
| починал-място = [[Велико Търново]], [[България]]<ref>http://www.folklor-tv.bg/rubriki/legendite/radka_ku6leva.htm www.folklor-tv.bg </ref>
}}
}}

Версия от 02:05, 5 февруари 2015

Радка Кушлева
българска народна певица
Родена
Починала
17 април 1984 г. (57 г.)
Семейство
Братя/сестриСтефка Кушлева

Радка Кушлева е българска народна певица, изпълнителка на родопски фолклор.

Биография

Радка Кушлева е родена в семейството на певци и гайдари, а самата тя от малка пее. Първите изяви на младата родопчанка са през 1942 година. Тогава гласът ѝ прозвучава за първи път по Радио София. Ученичката в софийското стопанско училище е одобрена от комисията и по радиото често се чуват оригиналните ѝ родопски песни. Съпровожд й "Кореняшката група", орк. на Иван Кавалджиев и отделни инструменталисти.Първите песни, които пее по радио София са "Бела съм...","Кадона седи в бахчона", "Заспало е челебийче", "Радо, мари, бяла радо". През 50-те години на 20 век записва повече от 70 оригинални родопски песни, по-голямата част от които са в Златния фонд на Българското национално радио.

Заедно със сестрите си Мария, Анка и Стефка сформира вокалния квартетСестри Кушлеви“, с който правят много записи и концерти в България и по света.Това първият вокален квартет в България, който изпълнява фолклорни обработки. По-късно квартетът прераства в секстет. В него вече пеят дъщерите на Радка - Соня и Диди. Секстет "Кушлеви" гастролира с невероятен успех в много страни по света, издава няколко грамофонни плочи в Балкантон. Те са първите народни певици, които заедно с Емил Димитров записват модерни варианти на песните "Дилмано, дилберо" и "Грозде не набрах". Забележителното е, че Анка и Стефка Кушлеви правят всички обработки на песните от репертоара на състава. Радка Кушлева е член и на ансамбъла „Наша песен“, в който пеят още Мита Стойчева, Лалка Павлова, Борис Машалов, Славка Секутова и Ика Стоянова.

Заради красотата на тембъра ѝ, наричат Кушлева „славеят на Родопите“. В нейна памет, в родното ѝ село Широка лъка се организира национален конкурс-надпяване „С песните на Радка Кушлева“. Дъщеря ѝ, Диди Кушлева е известна българска акордеонистка.

Източници

Външни препратки