Байер: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м Шаблон:Компания инфо → Шаблон:Компания
м вътр. препратки; форматиране: точка (ползвайки Advisor)
Ред 10: Ред 10:
}}
}}


'''„Bayer“''' (чете се ''Байер'') е световноизвестна немска химико-фармацевтична компания, действаща в международен мащаб, със седалище в гр. [[Леверкузен]], [[Германия]]. В днешни дни компанията заема челно място в света в сектора на химическата и фармацевтичната промишленост.
'''„Bayer“''' (чете се ''Байер'') е световноизвестна немска химико-фармацевтична компания, действаща в международен мащаб, със седалище в гр. [[Леверкузен]], [[Германия]]. В днешни дни компанията заема челно място в света в сектора на [[Химическата промишленост|химическата]] и [[Фармацевтика|фармацевтичната промишленост]].


Основана е през [[1863]] г., след което е погълната от картела [[IG Farben|IG Farbenindustrie AG]]. През 1951 г. компанията е основана наново. Разполага с 350 дружества и 93 300 работника (към 31 март 2005). През 2004 г. приключва с печалба от 2117 млн. евро при оборот от над 25 млрд. евро.
Основана е през [[1863]] г., след което е погълната от картела [[IG Farben|IG Farbenindustrie AG]]. През [[1951]] г. компанията е основана наново. Разполага с 350 дружества и 93 300 работника (към [[31 март]] [[2005]]). През [[2004]] г. приключва с печалба от 2 117 млн. евро при оборот от над 25 млрд. евро.


Оперативната структура на концерна се състои от 3 по-малки фирми:
Оперативната структура на концерна се състои от 3 по-малки фирми:
Ред 21: Ред 21:
Повечето хора по света свързват името на компанията със световноизвестния медикамент [[аспирин]].
Повечето хора по света свързват името на компанията със световноизвестния медикамент [[аспирин]].


Лого на фирмата е така нареченият Байер-кръст – в окръжност хоризонтално и вертикално е изписано името Bayer. На предшественика на този знак е имало лъв с крила, който е застанал върху земно кълбо. През 1930 г. в Леверкузен е инсталирана най-голямата за времето си светеща реклама на света. Диаметърът ѝ е бил 72 m, като са светели 2200 електрически крушки. Съоръжението е било окачено на 2 комина по 126 m високи . През 1958 г. диаметърът е намален на 51 m.
Лого на фирмата е така нареченият Байер-кръст – в окръжност хоризонтално и вертикално е изписано името Bayer. На предшественика на този знак е имало лъв с крила, който е застанал върху земно кълбо. През [[1930]] г. в Леверкузен е инсталирана най-голямата за времето си светеща реклама на света. Диаметърът ѝ е бил 72 m, като са светели 2 200 електрически крушки. Съоръжението е било окачено на 2 комина по 126 m високи. През [[1958]] г. диаметърът е намален на 51 m.


== История ==
== История ==
Компанията е основана на [[1 август]] [[1863]] г. в гр. [[Бармен]] – днес квартал на Вупертал. Основатели на „Bayer“ са [[Фридрих Байер]] и [[Йохан Фридрих Вескот]]. Пръв приоритет на младата фирма е производството на синтетични багрила. Първата голяма фабрика възниква по-късно във Вупертал-Елберфелд, където по-късно биват открити и голяма част от важните и емблематични за фирмата лекарствени средства като ''аспирин'', [[сулфонамид]]а ''пронтозил'' ([[Нобелова награда]] за [[1939]] г. на Герхард Домак за откриване на антибактериалното му действие) и дори [[хероин]]. Това е направило „Bayer“ още във Вупертал концерн от световно значение. Разположението на Вупертал обаче не позволява по-нататъшно развитие. Тогава Карл Дуисбург – химик от Вупертал и наследник на Фридрих Байер, открива необходимата земя около градчето Висдорф, което по-късно става Леверкузен.
Компанията е основана на [[1 август]] [[1863]] г. в гр. [[Бармен]] – днес квартал на [[Вупертал]]. Основатели на „Bayer“ са [[Фридрих Байер]] и [[Йохан Фридрих Вескот]]. Пръв приоритет на младата фирма е производството на синтетични багрила. Първата голяма фабрика възниква по-късно във Вупертал-Елберфелд, където по-късно биват открити и голяма част от важните и емблематични за фирмата лекарствени средства като ''аспирин'', [[сулфонамид]]а ''пронтозил'' ([[Нобелова награда]] за [[1939]] г. на Герхард Домак за откриване на антибактериалното му действие) и дори [[хероин]]. Това е направило „Bayer“ още във Вупертал [[концерн]] от световно значение. Разположението на Вупертал обаче не позволява по-нататъшно развитие. Тогава Карл Дуисбург – химик от Вупертал и наследник на Фридрих Байер, открива необходимата земя около градчето Висдорф, което по-късно става Леверкузен.


=== Развитие ===
=== Развитие ===
В следващите години фирмата се развива много бързо. Броят на работещите нараства от 3-ма при създаването ѝ през 1863 г. до над 300 през 1881 г. По-нататъшната експанзия на фирмата бива опосредствана от превръщането на дружеството през 1881 г. в акционерно. Изследователският отдел бива развит от Карл Дуисбург. Така във Вупертал-Елберфелд възниква модерна научна лаборатория. До края на века предприятието се развива, като се търсят и нови полета на дейност. Към производството на бои, от което са били основната част на приходите, е развито и производството на фармацевтични средства. През 1897 г. за първи път бива синтезиран ''хероин''. А най-известният резултат от изследователската дейност на „Bayer“ е пуснатият на пазара през 1899 г. ''аспирин''. През 1904 г. „Bayer“ започва и производството на фотореактиви и химикали. След като Вупертал-Елберфелд става прекалено малък за развитието на концерна, през 1912 г. седалището на фирмата е преместено в Леверкузен.
В следващите години фирмата се развива много бързо. Броят на работещите нараства от 3-ма при създаването ѝ през 1863 г. до над 300 през [[1881]] г. По-нататъшната експанзия на фирмата бива опосредствана от превръщането на дружеството през 1881 г. в [[Акционерно дружество|акционерно]]. Изследователският отдел бива развит от Карл Дуисбург. Така във Вупертал-Елберфелд възниква модерна научна лаборатория. До края на века предприятието се развива, като се търсят и нови полета на дейност. Към производството на [[бои]], от което са били основната част на приходите, е развито и производството на фармацевтични средства. През [[1897]] г. за първи път бива синтезиран ''хероин''. А най-известният резултат от изследователската дейност на „Bayer“ е пуснатият на пазара през [[1899]] г. ''аспирин''. През [[1904]] г. „Bayer“ започва и производството на фотореактиви и [[химикали]]. След като Вупертал-Елберфелд става прекалено малък за развитието на концерна, през [[1912]] г. седалището на фирмата е преместено в Леверкузен.


През 1913 г. фирмата вече има около 10 000 работника, от които около 1000 извън страната. Концернът основава дъщерни дружества във Франция, Великобритания, Белгия, Русия и САЩ. През 1913 г. 80% от оборота на фирмата се формира от износ.
През [[1913]] г. фирмата вече има около 10 000 работника, от които около 1000 извън страната. Концернът основава дъщерни дружества във [[Франция]], [[Великобритания]], [[Белгия]], [[Русия]] и [[САЩ]]. През 1913 г. 80% от оборота на фирмата се формира от износ.


=== След Първата световна война ===
=== След Първата световна война ===
След Първата световна война предприятието губи голяма част от своите пазари. В Русия дъщерната фирма е национализирана, в САЩ дъщерното дружество с цялата собственост и патентите е конфискувано и продадено на конкурентни фирми. Оборотът на фирмата спада с около 1/3 в периода между 1913 и 1919 г. През този период „Bayer“ е също сред основните производители на [[бойни отровни вещества|бойни отровни газове]] за фронта.
След [[Първата световна война]] предприятието губи голяма част от своите пазари. В Русия дъщерната фирма е [[Национализация|национализирана]], в САЩ дъщерното дружество с цялата собственост и [[Патент|патентите]] е конфискувано и продадено на конкурентни фирми. Оборотът на фирмата спада с около 1/3 в периода между 1913 и [[1919]] г. През този период „Bayer“ е също сред основните производители на [[бойни отровни вещества|бойни отровни газове]] за фронта.


=== Външни препратки ===
=== Външни препратки ===

Версия от 07:52, 22 февруари 2016

Bayer AG
ТипAktiengesellschaft
ИндустрияФармацевтична индустрия
Основаване1863 година
СедалищеЛеверкузен, Германия
Служители93 300 (2005)
Продуктихимия, медикаменти
Годишни приходи47,637 млрд. евро (2023 г.)[1]
Чиста печалба−2,941 евро (2023 г.)[1]
Общо активи85 млрд. щ.д. (2015 г.)
Уебсайтhttp://www.bayer.de/
Bayer AG в Общомедия

„Bayer“ (чете се Байер) е световноизвестна немска химико-фармацевтична компания, действаща в международен мащаб, със седалище в гр. Леверкузен, Германия. В днешни дни компанията заема челно място в света в сектора на химическата и фармацевтичната промишленост.

Основана е през 1863 г., след което е погълната от картела IG Farbenindustrie AG. През 1951 г. компанията е основана наново. Разполага с 350 дружества и 93 300 работника (към 31 март 2005). През 2004 г. приключва с печалба от 2 117 млн. евро при оборот от над 25 млрд. евро.

Оперативната структура на концерна се състои от 3 по-малки фирми:

  • Bayer HealthCare AG
  • Bayer CropScience AG
  • Bayer MaterialScience AG

Повечето хора по света свързват името на компанията със световноизвестния медикамент аспирин.

Лого на фирмата е така нареченият Байер-кръст – в окръжност хоризонтално и вертикално е изписано името Bayer. На предшественика на този знак е имало лъв с крила, който е застанал върху земно кълбо. През 1930 г. в Леверкузен е инсталирана най-голямата за времето си светеща реклама на света. Диаметърът ѝ е бил 72 m, като са светели 2 200 електрически крушки. Съоръжението е било окачено на 2 комина по 126 m високи. През 1958 г. диаметърът е намален на 51 m.

История

Компанията е основана на 1 август 1863 г. в гр. Бармен – днес квартал на Вупертал. Основатели на „Bayer“ са Фридрих Байер и Йохан Фридрих Вескот. Пръв приоритет на младата фирма е производството на синтетични багрила. Първата голяма фабрика възниква по-късно във Вупертал-Елберфелд, където по-късно биват открити и голяма част от важните и емблематични за фирмата лекарствени средства като аспирин, сулфонамида пронтозил (Нобелова награда за 1939 г. на Герхард Домак за откриване на антибактериалното му действие) и дори хероин. Това е направило „Bayer“ още във Вупертал концерн от световно значение. Разположението на Вупертал обаче не позволява по-нататъшно развитие. Тогава Карл Дуисбург – химик от Вупертал и наследник на Фридрих Байер, открива необходимата земя около градчето Висдорф, което по-късно става Леверкузен.

Развитие

В следващите години фирмата се развива много бързо. Броят на работещите нараства от 3-ма при създаването ѝ през 1863 г. до над 300 през 1881 г. По-нататъшната експанзия на фирмата бива опосредствана от превръщането на дружеството през 1881 г. в акционерно. Изследователският отдел бива развит от Карл Дуисбург. Така във Вупертал-Елберфелд възниква модерна научна лаборатория. До края на века предприятието се развива, като се търсят и нови полета на дейност. Към производството на бои, от което са били основната част на приходите, е развито и производството на фармацевтични средства. През 1897 г. за първи път бива синтезиран хероин. А най-известният резултат от изследователската дейност на „Bayer“ е пуснатият на пазара през 1899 г. аспирин. През 1904 г. „Bayer“ започва и производството на фотореактиви и химикали. След като Вупертал-Елберфелд става прекалено малък за развитието на концерна, през 1912 г. седалището на фирмата е преместено в Леверкузен.

През 1913 г. фирмата вече има около 10 000 работника, от които около 1000 извън страната. Концернът основава дъщерни дружества във Франция, Великобритания, Белгия, Русия и САЩ. През 1913 г. 80% от оборота на фирмата се формира от износ.

След Първата световна война

След Първата световна война предприятието губи голяма част от своите пазари. В Русия дъщерната фирма е национализирана, в САЩ дъщерното дружество с цялата собственост и патентите е конфискувано и продадено на конкурентни фирми. Оборотът на фирмата спада с около 1/3 в периода между 1913 и 1919 г. През този период „Bayer“ е също сред основните производители на бойни отровни газове за фронта.

Външни препратки

  1. а б www.bayer.com // 4 март 2024 г.