Атомизъм: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
BotNinja (беседа | приноси)
м Шаблон:Древногръцки философи → Шаблон:Предсократически философи
→‎Развитие в древността: ъглови кавички -> български кавички редактирано с AWB
Ред 14: Ред 14:


[[Епикур]], основател на епикурейството, възприема от атомистите учението за атомите, но го видоизменя.
[[Епикур]], основател на епикурейството, възприема от атомистите учението за атомите, но го видоизменя.
В поемата на древноримския [[Епикурейство|епикуреец]] [[Лукреций]] «За природана на нещата» атомите за първи път са характеризирани като телесни («телца» — корпускули), състоящи се от материя. Предшествениците му, философи атомисти, нищо не споменават за телесната, материално природа на атомите.
В поемата на древноримския [[Епикурейство|епикуреец]] [[Лукреций]] „За природана на нещата“ атомите за първи път са характеризирани като телесни („телца“ — корпускули), състоящи се от материя. Предшествениците му, философи атомисти, нищо не споменават за телесната, материално природа на атомите.


Привърженици на атомизма са [[Галилео Галилей|Галилей]], [[Пиер Гасенди|Гасенди]] и др.
Привърженици на атомизма са [[Галилео Галилей|Галилей]], [[Пиер Гасенди|Гасенди]] и др.

Версия от 16:29, 31 декември 2016

Атомизъм (образувано от старогръцката дума ατομος - неделим) е философско учение, според което материята не е непрекъсната, а се състои от малки частици (атоми). Терминът атомизъм се употребява в два смисъла. В широкия смисъл атомизъм се нарича всяко учение за атома, в тесния се отнася до древногръцки философски школи от V и IV век преди новата ера. Тези учения, са и най-ранната форма на атомизма. Терминът атомистичен материализъм има по-тесен смисъл, тъй като някои от привържениците на това учение приемат, че атомите са идеални, нематериални същности.

Развитие в древността

В индийската философия идеите на атомизма се развиват независимо от европейската философия. Пример за това е школата вайшешика.

Европейската атомистика възниква в Древна Гърция.

Атомизмът е създаден от представителите на до-сократическия период на древногръцката философия, и по-точно от Левкип и неговия ученик Демокрит от Абдера. Съгласно тяхното учение съществуват само атоми и пустота. Атомите — са най-малките неделими частици, не възникващи и не изчезващи, качествено еднородни, непроницаеми (не съдържащи в себе пустота) същности (частици), които имат определена форма. Атомите са безчислени, така както пустота е безкрайна. Форма на атомите е безкрайно разнообразна. Атомите са първооснова на всичко съществуващо, на всяка чувствено всяко нещо, чиито свойства се определят от формата на атомите

Според Демокрит възникването на света и познанието се основават на движението на вечни, неизменни и неделими иключително малки частици - атоми.

Привърженик на атомизма е бил Платон, който смята, че атомите имат идеалната форма на Платонови тела, (правилни многоъгълници).

Епикур, основател на епикурейството, възприема от атомистите учението за атомите, но го видоизменя. В поемата на древноримския епикуреец Лукреций „За природана на нещата“ атомите за първи път са характеризирани като телесни („телца“ — корпускули), състоящи се от материя. Предшествениците му, философи атомисти, нищо не споменават за телесната, материално природа на атомите.

Привърженици на атомизма са Галилей, Гасенди и др. Пиер Гасенди изказва предположението, че химическите елементи са съставени от еднородни, неделими частици.