Валдес (полуостров): Разлика между версии

Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
м Bot: Automated text replacement (-най +най-); козметични промени
м интервал
Ред 24: Ред 24:
През [[1999]] г. полуостровът е включен в Списъка на световното наследство на [[ЮНЕСКО]] - най-вече заради своята богата и неповторима фауна.
През [[1999]] г. полуостровът е включен в Списъка на световното наследство на [[ЮНЕСКО]] - най-вече заради своята богата и неповторима фауна.


На бреговете на полуострова се намират колонии на морски бозайници : [[южен морски слон]] (''Mirounga leonina'') и [[ушати тюлени]] (''Otariidae''). В залива Нуeво ({{langi|es|Golfo Nuevo}}), отделящ полуострова от бреговете на [[Патагония]], се срещат [[южен кит|южни китове]] (''Eubalaena australis''), а също и други видове китове и [[Косатка|косатки]]. На полуострова обитават щрауси [[нанду]], [[гуанако]], [[мара]] и мн.др.
На бреговете на полуострова се намират колонии на морски бозайници: [[южен морски слон]] (''Mirounga leonina'') и [[ушати тюлени]] (''Otariidae''). В залива Нуeво ({{langi|es|Golfo Nuevo}}), отделящ полуострова от бреговете на [[Патагония]], се срещат [[южен кит|южни китове]] (''Eubalaena australis''), а също и други видове китове и [[Косатка|косатки]]. На полуострова обитават щрауси [[нанду]], [[гуанако]], [[мара]] и мн.др.


<gallery>
<gallery>

Версия от 15:25, 28 октомври 2018

Полуостров Валдес
Península Valdés
Обект на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО
В регистъраPenínsula Valdés
РегионЛатинска Америка и Карибите
Местоположение Аржентина
ТипПриродно наследство
Критерии(x)
Вписване1999  (23-та сесия)
Координати42°31′ ю. ш. 63°56′ з. д. / 42.516667° ю. ш. 63.933333° з. д.
Полуостров Валдес
Península Valdés
в Общомедия

Валдес (Шаблон:Lang-es) е полуостров на атлантическия бряг на Аржентина, с площ - 3625 км². Голяма част от полуострова е ненаселена, има няколко солени езера, най-голямото от които е на 40 м. под морското равнище.

Сателитна снимка на полуострова

През 1999 г. полуостровът е включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО - най-вече заради своята богата и неповторима фауна.

На бреговете на полуострова се намират колонии на морски бозайници: южен морски слон (Mirounga leonina) и ушати тюлени (Otariidae). В залива Нуeво (Golfo Nuevo), отделящ полуострова от бреговете на Патагония, се срещат южни китове (Eubalaena australis), а също и други видове китове и косатки. На полуострова обитават щрауси нанду, гуанако, мара и мн.др.

Вижте също

Външни препратки