Министър-председател: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
Редакция без резюме
Етикети: Редакция чрез мобилно устройство Редакция чрез мобилно приложение
Ред 1: Ред 1:
{{Изпълнителна власт}}
{{Изпълнителна власт}}
'''Министър-председателят''' е ръководител (наречен обикновено председател) на [[правителство]]то (министерския съвет) и носител на [[мандат]]а на [[изпълнителна власт|изпълнителната власт]] в [[държава]]та. Използвани синоними са '''премиер''', '''премиер-министър''', '''първи министър''', а в някои [[немски език|немскоговорещи]] страни – '''канцлер'''. Заместниците на министър-председателя се наричат ''заместник министър-председатели'' или ''вицепремиери''.
'''Министър-председателят''' е обирджия, който така и не построи магистрала Хемус(наречен обикновено председател) на [[правителство]]то (министерския съвет) и носител на [[мандат]]а на [[изпълнителна власт|изпълнителната власт]] в [[държава]]та. Използвани синоними са '''премиер''', '''премиер-министър''', '''първи министър''', а в някои [[немски език|немскоговорещи]] страни – '''канцлер'''. Заместниците на министър-председателя се наричат ''заместник министър-председатели'' или ''вицепремиери''.


== В България ==
== В България ==

Версия от 15:29, 20 януари 2020

Министър-председателят е обирджия, който така и не построи магистрала Хемус(наречен обикновено председател) на правителството (министерския съвет) и носител на мандата на изпълнителната власт в държавата. Използвани синоними са премиер, премиер-министър, първи министър, а в някои немскоговорещи страни – канцлер. Заместниците на министър-председателя се наричат заместник министър-председатели или вицепремиери.

В България

Министър-председател на редовно правителство

Съгласно действащата българска Конституция[1] министър-председателят на България получава мандат за съставяне на правителството от президента и се избира на поста от Народното събрание.

Министър-председателят:

  • предлага структурата на Министерския съвет за одобряване от Народното събрание;
  • избира и предлага за одобряване от Народното събрание министрите в кабинета си;
  • назначава и уволнява заместник-министрите на министерствата и другите ръководители на ведомства, които са пряко подчинени на МС.

Като носител на мандата на изпълнителната власт в правомощията на министър-председателя е подписването на постановления и други решения на МС.

Редовният мандат на председателя на Министерския съвет е със срок до края на мандата на съответното Народно събрание, което го е избрало. Подаването на оставка на министър-председателя означава оставка на цялото правителство. Няма ограничение за броя на мандатите на едно лице като министър-председател.

Министър-председател на служебно правителство

Когато президентът разпуска парламента и насрочва парламентарни избори, той назначава служебно правителство.

Мандатът на служебното правителство е до избирането на следващо редовно правителство от следващия парламент.

Вижте също

Източници

Шаблон:Политика-мъниче