Фасцинус

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Амулети фасцинуси. Гало-романски период, музей Сен Реми, Реймс.

Фасцинус или фасцин (на латински: Fascinus) e римско фалическо божество, идентично с Мутунос (на латински: Mutunus) и Тутунос (на латински: Tutunus).

Фасцин е почитан като защитник от урочасване (лошо око) (на гръцки: αθαλμὸς βάσκανος), магьосничество и зли демони. Покровителството на фасцинус е използвано предимно за деца. В Рим поклонението на Фасцин е сред официалните култове, а ритуалите са изпълнявани от весталки.

Фасцинус е изобразен като фалос, често крилат, неговият символ са фасциний (на латински: Fascinum) – амулети или барелефи. Фасцинус амулети под формата на висулки са изключително често срещани в римския свят. Плиний Стари в естествената история също споменава, че Фасцинуси са прикрепени към колесниците на победителите, които влизат в Рим, за да ги предпазят от злото поради завист. Плиний ги нарича medicus invidiae (medicus – „доктор“, „лекарство“ и invidia – „против завист“, „против лошо око“).

Галерия[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Фасцинус“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​