Знаме
- За българския вестник вижте Знаме (вестник).
Знамето (синоними стяг, пряпорец, флаг, байрак, хоругва) е платно с установени размер, пропорция, форма и цветове, прикрепено към дървена дръжка или шнур посредством джоб или капси. Понякога на него е изобразен герб или емблема като отличителен знак на държава, държавен орган, държавна или обществена организация, войскова част, кораб и други.[1]
Национално знаме
[редактиране | редактиране на кода]Националното знаме е отличителен знак на държавата. То символизира нейния суверенитет.
Видът и цветовете на националното знаме на България се определят в Конституцията.[2]
Знамето на Република България е трицветно – бяло, зелено и червено, подредени хоризонтално от горе надолу. Когато се поставя вертикално на носещо тяло цветовете се подреждат вертикално от ляво надясно – гледано срещу знамето. Редът, по който се издига националното знаме, и други въпроси, свързани с неговото използване, се определят със закон.[3] В приложение към закона за държавния печат и националното знаме на Република България се определят и вида на текстила, шева и други изисквания към знамето.
Армейско знаме
[редактиране | редактиране на кода]Армейското знаме или военното знаме е вид знаме, използвано от суверенни държави за техните сухопътни армии.
Някои от държавите (като България, Великобритания, Русия и Нацистка Германия) имат уникални военни знамена, с различен дизайн от този на националното знаме. Такива знамена лесно се идентифицират като военни флагове.
Други страни като САЩ и Швейцария нямат военни знамена и използват вместо такива своите национални флагове.
По време на война това знаме е обърнато надолу. Такъв пример са Филипините, чието знаме по време на мир е със синия цвят нагоре, а червеният надолу, а по време на война - обратното.
Военноморско знаме
[редактиране | редактиране на кода]Форма и дизайн на знамената
[редактиране | редактиране на кода]Формата и дизайнът на знамената се определят от Конституцията. В повечето случаи знамената са с пропорция 2 към 3 и имат правоъгълна форма, но това не е така за всички страни. Някои държави, като САЩ, Естония, Ирландия или Норвегия например имат определени пропорции и начин на построяване на знамето. Швейцария и Ватикана са единствените със знамена във формата на квадрат, или по-точно имат пропорция 1 към 1, а Непал е единствената страна в света, на която знамето е нито правоъгълно, нито квадратно, но може да се опише като "два Триъгълника" с пропорция 1 към приблизително 1,333.
Знамена в спорта
[редактиране | редактиране на кода]Знамената в спорта са много особено в моторните спортове.
Там има:
- Жълт – Предупреждава за произшествие на пътя
- Кариран – Край на състезанието
- Черно-жълт – Повреда в твоята кола
- Червен – Състезанието е прекратено
- Зелен – Начало
- Син – Мини през бокса; пропусни изпреварящият те с обиколка автомобил (в американските състезания)
- Черен – Не изпреварвай
- Червено-жълт – Сблъсък прекратил състезанието
- Бял - Обозначава началото на последната обиколка от състезанието (в американските състезания)
История на знамената в света
[редактиране | редактиране на кода]-
1900
-
1908
-
1914
-
1930
-
1935
-
1938
-
1942
-
1965
-
1970
-
1972
-
1989
-
1991
-
1992
-
1993
-
2010
-
2012
-
2013
-
2014
-
2015
-
2021
-
2022
-
2023
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ знаме // ibl.bas.bg. Институт за български език. Посетен на 2023-08-29.
- ↑ Конституция // Народно събрание, 2015. Посетен на 2023-08-29. Глава 10, член 166: Знамето на Република България е трицветно: бяло, зелено и червено, поставени водоравно отгоре надолу.
- ↑ Закон за държавния печат и националното знаме на Република България // lex.bg, 2018. Посетен на 2023-08-29.