Уикипедия:OpenStreetMap

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Новите динамични карти в Уикипедия са базирани на OpenStreetMap. Те позволяват обектите да бъдат автоматично изобразявани с етикети на български език, независимо от точката на света, която бива показвана. За целта обаче, наименованията на български трябва да бъдат въведени в самата OpenStreetMap. За различни места това вече е направено, но все още остават много повече тези, за които наименованията на български липсват. В бъдеще е възможно тази дейност да бъде автоматизирана или поне оптимизирана, но засега промените може да бъдат правени чрез директно редактиране на OpenStreetMap. Ако имате желание, може да помогнете. Ще ви бъдат необходими преди всичко търпение и упоритост.

Кратки инструкции[редактиране на кода]

Нужно е да имате създаден профил в OSM. В настройките на профила посочете за preferred languages: bg en-GB en-US en (същественото е български да е на първо място).

  1. Отваряте връзката за редактиране от списъка по-долу.
  2. Щраквате върху върху съответния обект: улица, река, отметка (името на населеното място е въведено в специална отметка, намираща се някъде в центъра – обикновено където се появява надписът).
  3. Първото поле вляво ще бъде „Име“. Щраквате върху знака „+“ вдясно от името.
  4. Би трябвало отдолу да се появи „Многоезично име: български“. Попълвате името.
  5. Ако се откажете от превода си, изберете иконката с кошче за боклук.
  6. Повтаряте стъпки от 2 до 4 за колкото обекта искате.
  7. Щраквате върху „Запис“ отгоре над картата.
  8. Въвеждате коментар за промяната (много желателно на английски), в който описвате накратко какво сте променили, напр. „added bg names“.
  9. Щраквате върху „Качи“.

Важно[редактиране на кода]

  • Улиците, междуградските пътища, реките и други подобни обекти много често се състоят от множество отделни сегменти. При щракване върху обекта се отбелязва избраният сегмент. При пътищата разделянето на сегменти може да се налага поради специфични пресичания с други улици, мостове, надлези и тунели (които са отделен сегмент), разделяне на две отделни платна, промяна на типа път, промяна на ограниченията на скоростта и други характеристики на пътя. Някои по-дълги пътища може да имат дори много десетки отделни сегменти. Въпреки, че принципно е възможно добавянето на имена да се право само на по-дългите сегменти, добросъвестността изисква да се настрои българското име за всеки един от тях (стига да има оригинално въведено име), включително и за най-малките (като мостове или части от пътни възли), в противен случай на картата може да се изобразяват едновременно български и чужди имена.
  • При избора на малки обекти, които се застъпват с други обекти, например мостовете върху реки, е желателно картата да бъде приближена значително. Избирането на малки обекти е трудно при по-малко приближение, а при трепване на ръката е възможно те дори да бъдат разместени. В такива случаи трябва да се използва стрелката за връщане на действието над картата (undo), в противен случай заедно с другите промени ще бъде записана и грешката.

Участници[редактиране на кода]

Списък[редактиране на кода]