Беседа:България
Музика[редактиране на кода]
Здравейте колеги. Защо според статията българската музика свършва с естрадата? Редно е да се добави информация за музиката след соца, като попфолка, модерния поп, хип-хопа и тн. Quickfingers (беседа) 07:58, 15 юли 2018 (UTC)
Благодаря за Вашето предложение! Ако смятате, че дадена статия трябва да бъде написана или подобрена, моля, чувствайте се свободни да направите тези подобрения. Уикипедия е уики, така че всеки може да редактира почти всяка статия просто като щракне бутона редактиране отгоре. Дори не е нужно да сте влезли (въпреки че има много причини да го направите). Уикипедианската общност Ви окуражава да бъдете смели, когато редактирате статии. Не се притеснявайте, ако от време на време допускате неволни грешки – вероятно те ще бъдат открити и оправени бързо. Ако не сте сигурни как се редактира, вижте тук или потренирайте в пясъчника.--Ket (беседа) 19:11, 15 юли 2018 (UTC)
- Исках да чуя мненията и на други активни редактори по въпроса. Quickfingers (беседа) 06:44, 17 юли 2018 (UTC)
Предложение за структура[редактиране на кода]
Мисля, че статията може да се възползва от малко по-разчупена структура, както следва:
- География, която е първа и следователно си е на мястото;
- История – също, но с вливане на „Византийско владичество“ във „Второ българско царство“;
- Държавно устройство – добавяне на секция „Закон и ред“, преобразуване на „Въоръжени сили“ в „Международни отношения и въоръжени сили“;
- Население – както е, но се чудя дали да не изведа „Здравеопазване“ в отделен раздел непосредствено след този, а образованието също да отиде в нов раздел („Образование и наука“);
- Икономика – сливане на Първичен, Вторичен и Третичен в един подраздел „Сектори“; добавяне на подраздели „Финанси и данъчна политика“ и „Инфраструктура“;
- Образование и наука, който до голяма степен ще дублира раздела Science and Technology в ен, но и ще събере доволна част от информацията за образователната система в Demographics; в население ще останат само цифрите за грамотност;
- Култура, където има доста за рязане. Предлагам един общ блок от текст по модела на „Население“, следван от подраздели „Изкуства“ (евентуално), „Кухня“ и „Спорт“
Мнения? – Tourbillon Да ? 22:15, 11 август 2018 (UTC)
- Аз нямам възражения. Каквото и да се направи, със сигурност ще е по-добре от сегашното състояние. Захванал си се с огромна задача, ако ти трябва помощ, мога да дам едно рамо, но нямам литература под ръка.--Ket (беседа) 11:38, 13 август 2018 (UTC)
- Много вероятно е да се появят червени препратки. Литература ще трябва главно за секция История, нея ще я преработвам последна. – Tourbillon Да ? 07:10, 14 август 2018 (UTC)
- Общо взето е добре. В Бразилия бях сложил главен раздел Инфраструктура, в който да влязат Образование и наука и Здравеопазване. В История е по-добре цялото Средновековие да се сбие в един раздел, Античност да се разшири малко. --Спас Колев (беседа) 10:56, 16 август 2018 (UTC)
- Мислех си същото за античността. Икономиката ще излезе малко едра, но според мен има нужда. – Tourbillon Да ? 12:06, 19 август 2018 (UTC)
- - Относно историческата част. Хубаво би било да се напише реалната година на основанене на Българската година, а тя е 632-ра, годината на Стара Велика България. През 681г. се подписва мирен договор между България (като държава) и Източната римска империя. Стига сме приемали дата, която е била удобна за БКП, че да могат през 1981 да отбележат 1300 годишнина. Дори самият Константин от Апамея, в днешна Сирия, на 6-ят Вселенски събор, в Константинопол, говори за война с България (като държава), а не за война с българи (като някакъв народ). Просто кан Аспарух, както и братята му, пренасят държавата, която изгражда баща им Кубрат.
- Както летоброенето на днешна България не започва след освобождението и подписването на договора от Сан Стефано през 1878г., то следва да не прекъсваме и връзката със Стара Велика България. Ако историографията, един ден, потвърди и някоя от другите теории за по-ранни български държави, то трябва и тези дати да бъдат посочени. Все пак Именникът на Българските Канове(Владетели)е доста точен в по-голямата си част, та много е вероятно и за частта, която се счита за митологична, да е също толкова верен, но трябват изследвания.
- Моля, който поддържа тази страница, да обърне внимание на годината и да коригира!
- Благодаря предварително! 20:12, 25 юли 2021 (UTC)
Нестинарство[редактиране на кода]
"Нестинарството е танц на босо в жарава, но в него има религиозен смисъл. Нестинарите са пазители на скритото знание. Обичаят днес е най-автентично запазен в село Българ"
Падам от смях. Първо още проф. Иваничка Георгиева преди повече от 30 години установи, че последните автевнични нестинари са излецнали през 60-те години. Днес има само имитатори с цел туризъм. Нейното мнение се споделя от всички български етнографи. Иначе в самото си начало нестинарите са изпазадали в религиозиен екстаз, и са получавали пророчески откровения.
Предполагам, че е по-правилно да се каже че"Нестинарството е празник посветен на Св.Константин и Елена. На този ден - 24 май - нестинарите танцуват боси па жарава с икона на св. Константин и Елена в ръце и не се изгарят. Обредът е характерен най-вече за Странджа. В миналото танцуващите са получавали пророчески откровения и били дарени с пророческа сила, а който се изгори били смята за грешен. Днес българските учени-етнолози считат че празника е загубил автентичния си вид, и се използва от имитаторите с цел туризъм"--195.96.245.240 09:05, 5 февруари 2019 (UTC)
- Аз даже бих го махнал от тази статия - има съвсем локален характер и нищо национално специфично. --Спас Колев (беседа) 14:04, 6 февруари 2019 (UTC)
Гъстота[редактиране на кода]
Защо гъстотата не се обновява, когато я коригирам? — Предният неподписан коментар е направен от анонимен потребител с адрес 82.147.151.245 (беседа)
- Защото се изчислява автоматично от стойностите на населението и площта. --Спас Колев (беседа) 09:29, 9 януари 2022 (UTC)
Раздел Музика[редактиране на кода]
Здравейте искам да предложа промени в насока българско народно творчество. Смятам, че има доста неща ненаписани по тази тема, а бих желал да достигнат до повече хора.
"не е имало професионално музициране."...
Въпреки това се развива самобитното музикално-танцово творчество, необятно по своята същност и разнообразие, неограничавано от никакви норми, подхранвано от творческият народен гений на хиляди индивидуални творци. Българската народна музика продължава своето естествено развитие, като се отличава от световната и създава своят уникален ритъм и неравноделен размер. Танцувалното разнообразие е изградено върху тези музикални ритми и се стига до там, че във всяко населено място в България да има свое отличително и разпознаваемо за областта хоро. В зависимост от стила и характера на музикално-танцовото творчество в българското землище се обособяват различни фолклорни области.
... "В края на XIX век, след освобождението на България, се заражда"
--Ни-Кай (беседа) 10:20, 21 януари 2022 (UTC)
- Може ли точен източник откъде е този цитат?--Rebelheartous (беседа) 11:04, 22 януари 2022 (UTC)
- Във всички случаи липсата на професионални музиканти преди Освобождението е силно твърдение с нужда от източник. Появата на класическа музика чак след Освобождението вероятно е по-лесно проверима. --Спас Колев (беседа) 12:10, 22 януари 2022 (UTC)
- Колев, извинявай, но не си ме разбрал. Аз не твърдя нищо подобно. Точно обратното говоря за българският фолклор, а не за класиката. Извинявай, че съм по-остър, но смятам за странно на страницата на България да не намираме нищо написано за нейният фоклор, музика, танци. Първо в ритмично отношение имаме най-богатото разнообразие от размери в цял свят. Танците ни също са водеща сила и уникални сами по-себе си. Обичаите ни? Според мен можем да вмъкнем много повече информация за българският фолклор, която да може спокойно да достига до по-голяма аудитория. Ни-Кай (беседа) 14:02, 4 февруари 2022 (UTC)
- Точният източник на цитата е моите знания получени от учителите ми. Занимавам се с български фолклор пряко от години. В БАН има много сведения за това, което съм написал. А ето и няколко полезни уикита - Българско народно творчество, Народно творчество. Ни-Кай (беседа) 13:42, 4 февруари 2022 (UTC)
- „ Точният източник на цитата е моите знания получени от учителите ми. “
- А, не. Не работи на този принцип Уикипедия. Моля, прочетете Уикипедия:Благонадеждни източници и вижте тук как се цитират източници. Поздрави.--Rebelheartous (беседа) 14:30, 4 февруари 2022 (UTC)
- „ Точният източник на цитата е моите знания получени от учителите ми. “
- Във всички случаи липсата на професионални музиканти преди Освобождението е силно твърдение с нужда от източник. Появата на класическа музика чак след Освобождението вероятно е по-лесно проверима. --Спас Колев (беседа) 12:10, 22 януари 2022 (UTC)