Уикипедия:Защо да се регистрираме?
Направо към навигацията
Направо към търсенето
Първи стъпки | Правна рамка | Енциклопедично съдържание |
Уикиетикет | Редактиране на страници |
Портал на общността |
Навигация |
- Какво е Уикипедия
- Какво не е Уикипедия
- Кой създава Уикипедия
- Петте стълба
- Препоръки и правила
- Предупреждение
- Защита на личните данни
- Регистриране или влизане
- Причини да се регистрирате
- Бъдете смели
- Вашата първа статия
- Кратък наръчник
Съкращение: У:РЕГ
Регистрацията в Уикипедия не е задължителна. Не е необходимо да сте регистрирани и да сте влезли в системата, за да можете да редактирате статии в Уикипедия – почти всеки може да редактира почти всяка статия по всяко време, дори без влизане с парола. Въпреки това, регистрирането и създаването на потребителска сметка е бързо, безплатно и лесно и е за предпочитане поради няколко причини.
Регистрираните потребители могат:
- Да си изберат уникално потребителско име (псевдоним) по свой вкус, ако вече не е заето. Така избягват публичното разкриване на своя IP адрес, който иначе би могъл да бъде използван за определяне на местонахождението им или дори за установяване на тяхната реална самоличност. То е валидно за всеки отделен проект на Фондация Уикипедия, както и за всяка езикова версия, защото от април 2015 г е в сила единна потребителска сметка[1]. С факта на регистрацията си всеки потребител получава лична страница и лична беседа.
- При желание да разкажат за себе си на своята лична страница. Тя е предназначена изключително за лична употреба с цел представяне и до известна степен е средство за печелене на доверието на другите участници в Уикипедия. Личната страница позволява създаването на подстраници към нея, които са удобни за записване на помощна информация, за тестове и др.
- Да комуникират с останалите участници на своята лична беседа, която представлява открито пространство за комуникация. Нерегистрираните потребители също имат беседа, но тя е за IP адреса, от който могат да влизат и други хора. Освен това всеки регистриран потребител, който е избрал в настройките си да даде адрес на електронната поща, може да получава писма от другите участници в Уикипедия, без те да виждат адреса му, благодарение на което участникът е защитен от спам.
- Да получават пълно признание за приносите си в историите на статиите, по които работят. Когато потребителят не влезе с потребителското си име в системата, редакциите му се приписват на IP-адреса, през който е влязъл. Регистрираните потребители могат да прегледат всичките си приноси с щракване на връзката „Приноси“, която е видима само ако са влезли в системата с име и парола, и да разгледат и статистиките, генерирани със специални инструменти за статистика.
- Да получават известия и уведомления.
- Да наблюдават измененията в желани от тях страници чрез специален списък за наблюдение. Тези страници се виждат в по-тъмен цвят в „Последни промени“ и се появяват в реда на тяхната промяна (от последната към по-ранната) на страницата (списъка за наблюдение).
- Да правят промени по настройките си, за да оформят Уикипедия по свой вкус.
- Да се подписват с избрания от тях псевдоним. Той се записва автоматично в историята на всяка страница в Уикипедия, която са редактирали. Така авторството на приносите е гарантирано. Освен това, при незначителни промени регистрираните потребители могат да ги отбележат като „малка промяна“ и да пропуснат попълването на резюме. Анонимните потребители са лишени от тази възможност, за да се ограничат проявите на вандализъм.
- Да качват файлове в Общомедия – хранилище за свободно мултимедийно съдържание.
Вижте също[редактиране на кода]
Източници[редактиране на кода]
- ↑ ((en)) Peterzell, Keegan. Single-User Login provides access to all wikis. // 14 април 2015.