Направо към съдържанието

Враг на народа

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Враг на народа е политически термин, с който се означават опоненти на използваща го група, обикновено представляваща някаква част от върхушката в недемократично, тоталитарно или авторитарно общество. В редица случаи понятието е формулирано и закрепено и чрез закони, въпреки че може да бъде и само фраза, обозначаваща някаква предполагаема или реална настройка или поведение, спрямо групата, определяна с него, като "народ".

Произход и история

[редактиране | редактиране на кода]

В Древния Рим названието ,,враг на народа" (hostis populi) се използва за посочване на онези, с които Рим е във война. По-късно се въвежда форма на проскрипция, с която Сенатът обявява определени лица за обществени врагове (на латински: hostis publicus – буквално „враг на обществото“), оприличавайки ги на вражески войни, които следва да бъдат безусловно унищожавани.

През 68 г. Римския сенат обявява император Нерон за „враг на народа“, след Големия пожар в Рим и последвалите го бунтове на легионите из провинциите.

Велика френска революция

[редактиране | редактиране на кода]

По времето на Френската революция римската практика се възражда и аналогично добива юридическа форма. Революционната реторика нарича "врагове на народа" (ennemi du peuple, букв. неприятели на народа) противопоставящите се на извоюваното от революционерите. Конвентът приема т.нар. Закон от 22 прериал[1], отличаващ се с разтеглива формулировка и лишаващ обвиняваните от всякаква юридическа защита.[2]

През XX век терминът „враг на народа“ широко се използва в страните от Източния блок, където е пренесено със съветската (характерната за Съветския съюз) идеология и се свързва с нея.[3] Той е използван още през лятото преди Октомврийската революция, но особено по късно често е употребяван от Владимир Ленин и други комунистически и социалистически политици, като синоним на "контрареволюционер". През 1936 г. му се придава юридическа форма, след като е упоменат в Конституцията на СССР, но с новата конституция по времето на Леонид Брежнев тя е отменена.

След комунистическия преврат в България за врагове на народа са обявени всички евентуални противници на новия режим и по-късно така са окачествени конкретно много хора - предимно представители на интелигенцията, вкл. учители, свещеници, индустриалци и политици.

През 2017 г. президентът на САЩ Доналд Тръмп нарича медиите, които не одобрява, „враг на народа“.[4]

  1. ((fr)) Oригиналният текст texte
  2. Eude M., La loi de Prairial. In: Annales historiques de la Révolution française, n°254, 1983. pp. 544 – 59.
  3. Бенедикт Сарнов, Our Soviet Newspeak: A Short Encyclopedia of Real Socialism., Moscow: 2002, ISBN 5-85646-059-6 (Наш советский новояз. Маленькая энциклопедия реального социализма.)
  4. Erickson A. (February 18, 2017) „Trump called the news media an ‘enemy of the American People.’ Here’s a history of the term“, Washington Post
Уикиизточник разполага с оригинални творби на / за: