Ирини Гръцка (херцогиня на Аоста)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Ирини Гръцка
Princess Irene of Greece, duchess of Aosta.jpg
Родена
Починала
15 април 1974 г. (70 г.)
ПогребанаИталия

РелигияКатолическа църква
Armes Savoie-Aoste et Grèce.svg
Семейство
РодСавоя-Аоста
БащаКонстантинос I
МайкаСофия Хоенцолерн
Братя/сестриГеоргиос II
Александрос I
Елена Гръцка
Павлос I
Екатерини Гръцка
СъпругТомислав II (1 юли 1939 – 1948)
ПодписSignature of Princess Irene of Greece and Denmark Duchess of Aosta.jpg
Ирини Гръцка в Общомедия

Ирини Гръцка и Датска е гръцка принцеса — дъщеря на гръцкия крал Константинос I. Омъжва се за италианския принц и херцог на Аоста Аймон Савойски-Аоста.

Ирини е родена 13 февруари 1904 в Атина като Ирини цу Щлезвиг-Холщайн-Зонденбург-Глюксбург, принцеса на Гърция и Дания. Тя е втората дъщеря и петото дете в семейството на гръцкия крал Константинос I и на пруската принцеса София. По майчина линия Ирини е правнучка на британската кралица Виктория, а по бащина линия — правнучка на датския крал Кристиан IX и праправнучка на руския император Николай I. Ирини е по-малка сестра на трима гръцки крале - Георгиос II, Александрос I и Павлос I, както и на румънската кралица Елена.

През 1927 Ирини е сгодена за датския принц Кристиан фон Шаумбург-Липе, племенник на прадядо ѝ – датския крал Кристиан IX. Планираният брак обаче не се осъществява.

На 1 юли 1939 Ирини се омъжва за италианския принц Аймон Савойски, херцог на Сполето. Двамата имат един син:

  • Амадео Роберто Константино Джорджо Паоло Елена Мария Фиорнцо Звонимир Савойски (* 1943)

На 3 март 1942 съпругът на Ирини става четвърти херцог на Аоста — титла, която наследява от починалия си брат Амадей. Близо година преди това, на 18 май 1941 г., приемайки името Томислав II, Аймон Савойски-Аоста е провъзгласен за крал на Независима хърватска държава, създадена от нацистите след окупацията на Югославското кралство. Новата хърватска кралица и съпругът ѝ никога не стъпват в Хърватия, а и Ирини не подкрепя приемането на хърватската корона от съпруга ѝ. В крайна сметка Аймон се отказва от титлата на 12 октомври 1943 г. след като Италия излиза от войната.

През периода 1941-1942 г. Ирини е на фронта в Светския съюз, където служи като милосърдна сестра към Международния червен кръст.

След като Италия сключва примирие със Съюзниците, през 1944 г. принцеса Ирини и синът ѝ са арестувани от нацистите и заедно с други членове на семействто са затворени в един концентрационен лагер в Австрия, откъдето по-късно са преместена в друг лагер в Полша. По това време здравето на сина ѝ рязко се влошава. Лагерът на Ирини е освободен от френски войници.

След края на войната Ирини и семейството ѝ живеят в изгнание в Швейцария. След смъртта на съпруга ѝ в Буенос Айрес през 1948 г. херцогинята на Аоста се завръща отново в Италия, където умира на 15 април 1974 г. в град Фиезоле.

Бележки[редактиране | редактиране на кода]


CC BY-SA icon.svg Heckert GNU white.png Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Princess Irene, Duchess of Aosta в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​