История на науката
Историята на науката е дял на историята, изследващ развитието на науката и научното познание и нейното отражение върху културата, икономиката и обществения живот. Голяма част от изследванията в областта на историята на науката си поставят за цел разбирането на същността и начина на функциониране на науката, както и на наличието на обща насока в нейното развитие.
Науката е тяло от емпирични, теоретични и практически познания за естествения свят, създадени от учени, които отразяват наблюдението, обяснението и прогнозирането на реалните явления.
Преди думата учен да влезе в широка употреба през 19 век[1], изследователите на природата се наричат природни философи. Докато емпиричните изследвания на естествения свят са били описани още от класическата древност (например от Талес и Аристотел) и от Средновековието (например от Ибн ал-Хайтам и Роджър Бейкън) научният метод и съвременната наука започват да се развиват в ранния модерен период, и по-специално научната революция в Европа от 16-и и 17 век[2].
От 18 век до края на 20 век историята на науката, особено на физическите и биологичните науки, често се представя като прогресивно натрупване на знание, в което истинските теории заменят лъжливите вярвания[3]. Някои по-нови исторически интерпретации, като тези на Томас Кун, са склонни да изобразяват историята на науката по отношение на конкуриращи се парадигми или концептуални системи в по-широка матрица от интелектуални, културни, икономически и политически тенденции. Тези интерпретации обаче срещат опозиция, тъй като те описват и историята на науката като несъгласувана система от несъизмерими парадигми, които не водят до научен прогрес, а само до илюзията за прогрес.[4]
Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Whewell and the coining of ‘scientist’ in the Quarterly Review » Science Comma // blogs.kent.ac.uk. Посетен на 19 октомври 2016.
- ↑ Hendrix, Scott E. Natural Philosophy or Science in Premodern Epistemic Regimes? The Case of the Astrology of Albert the Great and Galileo Galilei // Teorie vědy / Theory of Science 33 (1). 2011. с. 111 – 132. Посетен на 20 февруари 2012.
- ↑ Golinski, Jan. Making Natural Knowledge: Constructivism and the History of Science. reprint. University of Chicago Press, 2001. ISBN 9780226302324. с. 2.
- ↑ Kuhn, T., 1962, „The Structure of Scientific Revolutions“, University of Chicago Press, p. 137