Направо към съдържанието

Карло I Гонзага-Невер

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Вижте пояснителната страница за други личности с името Карло Гонзага.

Карло I Гонзага-Невер
Charles Ier Gonzague
херцог на Мантуа и на Монферат
Портрет на Карло I Гонзага в Арденския музей
Портрет на Карло I Гонзага
в Арденския музей

Роден
Починал
Погребанбазилика „Санта Барбара“ в Мантуа
Управление
Период25 декември 1630 – 22 септември 1637
ПредшественикВинченцо II Гонзага
НаследникКарло II Гонзага-Невер
Други титлихерцог на Невер
херцог на Ретел
княз на Порсиан
княз на Брезол
Герб
Семейство
РодГонзага: Гонзага-Невер
БащаЛудовико Гонзага-Невер
МайкаХенриета дьо Клев
Братя/сестриКатерина Гонзага-Невер
Мария Енрикета Гонзага-Невер
Федерико Гонзага-Невер
Франческо Гонзага-Невер
СъпругаКатерина Лотарингска
ДецаФранческо Гонзага-Невер
Карло II Гонзага-Невер
Фердинандо Гонзага-Невер
Мария Луиза Гонзага-Невер
Бенедета Гонзага-Невер
Анна Мария Гонзага-Невер
Карло I Гонзага-Невер в Общомедия

Карло I Гонзага-Невер (на италиански: Carlo I di Gonzaga-Nevers; * 6 май 1580, Париж, Кралство Франция; † 22 септември 1637, Мантуа, Херцогство Мантуа) от рода Гонзага-Невер е херцог на Невер и на Ретел (1595 – 1637) и 7-и херцог на Мантуа и на Монферат (1630 – 1637).

Той е син на мантуанския принц Лудовико Гонзага-Невер (1539 – 1595), херцог на Невер и на Ретел, и на съпругата му Хенриета дьо Клев (1542 – 1601), чрез брак херцогиня на Невер. Има двама братя и две сестри:

  • Катерина (1568 – 1629), херцогиня на Лонгвил като съпруга на Анри I Орлеански-Лонгвил;
  • Мария Енрикета (1571 – 1601), херцогиня на Майен и Егийон като съпруга на Анри Лотарингски;
  • Федерико (1573 – 1574);
  • Франческо (1576 – 1580)

През 1595 г. наследява баща си. През февруари 1599 г. се жени за Катерина Лотарингска-Майен-Гиз, дъщеря на Шарл II Лотарингски, херцог на Майен.

През 1606 г, основава Шарлевил („градът на Карло“) в Североизточна Франция в неговите земи на Ретел, който става столица на неговото Княжество. През 1624 г. основава Ордена на християнската милиция, чиято цел е да съюзи европейските принцове за започване на кръстоносен поход срещу турците.[1][2]

Той жени на 25 декември 1627 г. сина си Карло II Гонзага за Мария Гонзага, племенница-наследница на херцог Винченцо II Гонзага.

Херцогският площад (Place Ducale) в основания от Карло I град Шарлевил (2009)

През 1627 г., след смъртта на своя братовчед Винченцо II Гонзага, последният потомък на пряката линия на Гонзага, Карло I наследява Херцогство Мантуа, срещайки съпротивата на херцога на Савоя Карл Емануил I Савойски, който е насочил вниманието си към Маркграфство Монферат и преди всичко към Испания и империята, които не го оценяват профренско присъствие пред портите на Миланското херцогство. През 1628 г. Фердинанд II изпраща своя комисар, граф Йохан фон Насау-Зиген, в Италия, изисквайки Карло I да предаде своите държави на императора, докато не бъде решено кой да получи наградата.[3] Избухва Войната за мантуанското наследство. Карло I разчита на подкрепата на краля на Франция Луи XIII, който обаче не се намесва военно, за да му помогне, когато император Фердинанд II изпраща армия от ландскнехти да обсадят Мантуа през 1629 г., водени от генерал Йохан фон Алдринген и Матиас Галас.[4] Обсадата продължава до юли 1630 г. и накрая градът, жертва на глад и чума, причинила 25 000 смъртни случая, отстъпва и е брутално разграбен от имперските войски.

Последвалите дипломатически действия позволяват на Карло I , който е намерил убежище със сина си и снаха си в границите на Папската държава, да се върне в херцогството, което сега е в края на силата си, през 1631 г., и най-накрая да поеме управлението, въпреки че прави различни териториални отстъпки на Савойците и Гонзага ди Гуастала. Мантуанският двор, подобно на останалата част от херцогството, е толкова опустошен и гол, че херцогското семейство трябва да получи помощ от други италиански дворове, особено от Венецианската република, за да се снабди със средствата за основни нужди. През следващите години той работи за икономическото възстановяване на херцогството, оставяйки добър спомен за работата си[5]. Въпреки това, поради катастрофалната икономическа ситуация, е принуден да завърши продажбата на колекцията на Гонзага, вече започната от неговия предшественик Винченцо II Гонзага.

Карло I умира през 1637 г. на 57-годишна възраст, оставяйки управлението на прекия си племенник Карло III Гонзага-Невер (неговите мъжки деца са починали преди баща си), под регентството на майка си Мария Гонзага. Погребан е в базиликата „Санта Барбара“ в Мантуа.[6]

Катерина Лотарингска-Майен-Гиз, съпруга

∞ 1 февруари 1599 в Соасон за Катерина Лотарингска-Майен-Гиз (1585 – 1 март 1618, Париж), дъщеря на Шарл II Лотарингски, херцог на Майен, от която има шест деца:

  1. Lo strano stemma dei Gonzaga di Nevers // Anno XXIII - N. 1 (87) - Marzo 2014.
  2. Goffredo di Crollalanza, Enciclopedia araldico cavalleresca, Pisa, 1878, pp.420-421.
  3. Storia di Mantova.
  4. Кардинал Ришельо, който, противопоставяйки се на съпротивата на кралицата-майка Мария де Медичи и происпанската партия на френското висше благородство, е убедил краля да подкрепи каузата на Карло I, няма възможността да се намеси ефективно по военен начин, тъй като е зает срещу бунтовете на хугенотите, първо с обсадата на Ла Рошел, който пада на 1 ноември 1628 г. след повече от година на обсадата, след това с бунтовете в Лангедок, където протестантите държат крепостите Монпелие и Алес, окончателно потушени едва в края на 1632 г. с битката при Кастелнодари (1 септември). Въпреки това, намесата в Пиемонт на френска армия от над 22 000 мъже, водена от самия Ришельо през февруари 1630 г., след поредица от битки, в които савойската армия имаше най-лошото и след окупацията на цялата долна Вал ди Суза, вратата на Пиемонт към Франция, принуждава новия херцог на Савоя Виктор Амадей I Савойски, който току-що е наследил баща си Карл Емануил I Савойски, да се откаже от съюза с Испания и да признае правата на Карл I върху Херцогство Мантуа в замяна на платцдармите Трино и Алба (договор от Кераско от 7 април 1631 г.).
  5. Cronaca universale della città di Mantova. Volume III // Архивиран от оригинала.
  6. Il cimitero ducale
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Carlo I di Gonzaga-Nevers в Уикипедия на италиански. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​