Направо към съдържанието

Котраг

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Княз Котраг
владетел на Волжка България
Файл:Qotrag.jpg
Коронация660 година
Наследилкняз Кубрат
Лични данни
Роден
между 630 и 645
Починал
ок. 690 и (710)
Погребан вкрай Русия
Други титликняз
Семейство
ДинастияДуло
Бащакняз Кубрат

Котраг е вторият син на княз Кубрат. След разпадането на Велика България той се заселва заедно с племето котраги на север в Поволжието и през 660 г. основава Волжка България, васална на хазарите. По-късно (10 век) става независима и приема исляма. Просъществува до 13 век. Наследена от Казанското ханство, което просъществува до 1552 г.

По земите на Волга

Княз Котраг избира плодородните земи на река Волга за изграждането на българската държава. Според една легенда през 665 година забива сабята си на един от бреговете на Волга и създава великия волжко-български град Болгар, който се превръща в столицата на държавата до управлението на Габдула Челбир, който мести столицата в Биляр. Според други сведения Болгар е създаден по-късно през 8-ми век.

При пътуването си до Волга вероятно към Котраг се присъединяват местни славянски племена. Когато прабългарите (котраги) достигат земите на Поволжието там те заварват много различни народи, които за в бъдеще щели да бъдат част от силната и огромна Волжка България. Някои от тези народи също са били подвластни на Хазарския Хаганат, но впоследствие те се присъединяват към народа на българите, а за други българите се превръщат в техни завоеватели. Котраг успява да предпази своите българи от хазарите, но въпреки това те остават техни васали до 10-ти век.

Сакланска династия

Котраг става основоположник на Сакланска династия, която управлява Волжка България до окончателния й край. Годината на смъртта на владетеля е неизвестна смята се, че е умрял ок. 690 година или по-късно през 710 г. Наследниците на Котраг от създадената от него династия управляват дълголетно.

Шаблон:Синове на княз Кубрат