Направо към съдържанието

Свети Йоан Кръстител (Кратово)

от Уикипедия, свободната енциклопедия
„Свети Йоан Кръстител“
„Свети Јован Крстител“
общ изглед
общ изглед
Карта Местоположение в Кратово
Вид на храмаправославна църква
Страна Северна Македония
Населено мястоКратово
Посветен наЙоан Кръстител
РелигияМакедонска православна църква – Охридска архиепископия
ЕпархияКумановско-Осоговска
Архиерейско наместничествоКратовско
АрхитектАндрей Дамянов
Изграждане1836 г.
Статутдействащ храм
„Свети Йоан Кръстител“ в Общомедия

„Свети Йоан Кръстител“ (на македонска литературна норма: „Свети Јован Крстител“) е възрожденска православна църква в град Кратово, Северна Македония. Църквата е част от Кратовското архиерейско наместничество на Кумановско-Осоговската епархия на Македонската православна църква – Охридска архиепископия.[1][2]

Църквата е разположена в Рибарската махала на Кратово. Според преданията храмът е запален по време на Карпошовото въстание, като остават само стените.[1] В 1836 година храмът е възстановен като сградата е дело на един от най-големите възрожденски архитекти майстор Андрей Дамянов.[1][2] Храмът е бил съборна църква.[2] През 1836 година е доизграден външният нартекс и камбанарията. В архитектурно отношение храмът е трикорабна базилика с женска църква от запад, с правоъгълна основа и с осемстранна отвън апсида. Двускатният покрив е покрит с каменни плочи. На западната фасада има осемстранната камбанария.[2]

Стенописи във вътрешността има по страничните пиластри на прозорците, а отвън на западната стена и по сводовете на нартекса.[2] Резбованият огромен триредов позлатен иконостас с голям кръст-венчилка в средата и два по-малки отстрани[2] е дело на дебърския резбар Петър Филипов и тайфата му. Царските двери, кръстовете и други части от иконостаса са изящно дърворезбани и позлатени.[2] Иконостасните икони са дело на самоковския майстор Захарий Доспевски (1868) и на дебърския Димитър Папрадишки (края на XIX - началото на XX век).[2][1][3] Икони за църквата рисува видният самоковски майстор Иван Доспевски.[4] Ценно иконописно дело е едно от най-хубавите изображения на Свети Георги Софийски Нови в естествена големина, дело на Захарий Доспевски.[1] В храма се съхраняват и иконите от XVII век на Свети Теодор Тирон и Теодор Стратилат, на Свети Николай с житие, на Света Петка, две икони на Исус Христос, фланкиран от два ангела, и житийна икона на Свети Йоан Предтеча.[5] В храма има и икони, приписвани на Кръсте Зограф.[6]

Църковната камбана е дело на Стоян Рачков, с надпис: „Българска църква Св. Ив. Предтеча г. Кратово 1910 г.“ Днес надписът е частично унищожен като надписът „Българска“ е издълбан.

  1. а б в г д Заврши третата фаза за заштита на фрескоживописот во „Св. Јован Крстител“ во Кратово // А1.mk. Архивиран от оригинала на 2015-04-13. Посетен на 7 април 2015.
  2. а б в г д е ж з „Св. Йоан Предтеча“ - гр. Кратово // Свети места. Посетен на 015-04-09.
  3. Николовски, Дарко. Фото архива на Антоние Николовски за Македонските зографи од крајот на XIX и почетокот на XX век: (Андонов, Зографски и Ванѓеловиќ). Скопје, Едиција Културно наследство, Министерство за култура на Р. С. Македонија, 2020. с. 50-52. (на македонска литературна норма)
  4. Енциклопедия България, том 2. София, Издателство на Българската академия на науките, 1981. с. 418.
  5. Николовски, Дарко. Иконите од црквата Св. Троица од селото Мождивњак, Крива Паланка // Патримониум.mk 7 (12). с. 201.
  6. Ајтовска, Љубинка, Илинка Атанасова. Црквата Свети великомаченик Георгиј – еден век постоење. Кочани, Општина Кочани, 2017. с. 29. (на македонска литературна норма)