Направо към съдържанието

Сорая

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Сорая
колумбийско-американска певица
Родена
Починала
10 май 2006 г. (37 г.)
Музикална кариера
ПсевдонимSoraya
Стилпоп музика
Инструментикитара, вокал
Активностот 1996 г.
ЛейбълАйлънд Рекърдс“, EMI Latin

Уебсайтwww.soraya.com

Сорая Ракел Ламия Куевас (на испански: Soraya Raquel Lamilla Cuevas), позната като Сорая, (11 март 1969 – 10 май 2006) е колумбийско-американска певица и продуцент, латиноамериканска музикална звезда в САЩ.

Притежава редица награди, сред които и Грами за най-добра латино певица (2004). Кариерата на Сорая продължава 10 години, през които тя прави 5 албума, всеки от тях на английски и на испански.

Сорая е родена през 1969 г. в Пойнт Плезънт, година след като семейството ѝ (родителите и по-големият брат) се местят от Колумбия в САЩ. Семейството ѝ е принудено да се върне обратно в Колумбия, но когато тя е на 8 се местят отново в Пойнт Плезънт.

Името Сорая е често срещано в Близкия изток. По майчина линия, родът ѝ има ливански корени, но емигрират от Ливан в Колумбия.

В Колумбия, майката на Сорая – Ямила Куевас Гариб – била домакиня, а баща ѝ трябвало да работи на 3 или 4 места, за да може да покрие всички разходи, а когато живеели в Колумбия работел за чуждестранна фирма.

Докато Сорая растяла, не ѝ позволявали вкъщи да говори на английски, майка ѝ искала тя да знае и родния си език.

Когато Сорая била на 12, майка ѝ се разболяла от рак на гърдата и починала, когато Сорая била на 22. В едно интервю, певицата споделя как случилото се я е променило, накарало я е да бъде по-отговорна, по-зряла и независима, отколкото връстниците ѝ. Сорая трябвало да се грижи за майка си, да поеме грижите за дома и да я подкрепя в борбата с болестта.

Сорая започнала да се интересува от музика, когато била на 5, докато слушала как чичо ѝ свири латиномузика на специален тип китара (в Колумбия.)

Виждайки нейния интерес, родителите ѝ ѝ купуват китара, с която тя сама се научава да свири. Когато е на 9, започва да свири на класическа цигулка и първото ѝ представяне пред публика е като цигуларка в Карнеги Хол в Ню Йорк. Като ученичка започва да пише авторски песни на испански и английски.

Сорая следва в Рътгърс, където учи английска литература, френска философия и др. През студентските си години свири из различни кафета и лагерите, организирани от университета.

През 1996 Сорая подписва договор с Полиграм Латино Рекърдс. Първият ѝ албум, озаглавен „On Nights Like This / En esta noche“, е добре приет от критиците и тя прави турне, заедно с други известни певци, като Natalie Merchant, Zúcchero, Sting, Michael Bolton и Alanis Morissette. Албумът изразява болката, причинена от смъртта на майка ѝ.

Вторият ѝ албум е „Wall of Smiles / Torre de marfil“, написан заедно с Carole King. Когато излиза на пазара към края на 1997, ѝ помага да стане световноизвестна.

През юни 2000, 2 седмици след излизането на новия ѝ албум Cuerpo y alma / I'm Yours и предстоящо турне, се оказва че Сорая има рак на гърдата в 3-ти стадий. Тя решава да прекара следващите 2 години в борба с рака.

В края 2002 Сорая обявява, че завършва нов музикален проект и това е нейното завръщане на сцената. През март 2003 излиза новият ѝ албум, наречен „Сорая“. Това е завръщане, изпълнено с успехи, тя участва на фестивала Festival de Viña del Mar, където публиката я посреща с овации.

В края на 2004 започва запис на новия си албум „El otro lado de mí“, пуснат за продажба през март 2005. В него Сорая представя колумбийски ритми, обединени с поп, рок и кънтри – така характерни за певицата. С този албум, Сорая завладява не само публиката, но и критиците, прави концерти из Чили и Аржентина.

Активист срещу рака на гърдата

[редактиране | редактиране на кода]

След като ѝ е поставена диагнозата рак на гърдата, Сорая започва химиотерапия и радиотерапия.

Сорая е загубила майка си, баба си и леля си (по майчина линия), починали от рак на гърдата. Сорая винаги се занимавала с обучението на жени в борбата срещу рака.

Сорая пише книга през последните 10 месеца от живота си. Книгата (озаглавена „Con las cuerdas rotas“) разказва не само за преживяванията около борбата срещу болестта, а също и за преживяното с майка ѝ, леля ѝ и баба ѝ.

Сорая умира на 10 май 2006 в Маями, само на 37 години.