Библеистика: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
мРедакция без резюме
мРедакция без резюме
Ред 14: Ред 14:


{{Превод от|ru|Библеистика|22782402}}
{{Превод от|ru|Библеистика|22782402}}
[[Категория:Библеистика]]
[[Категория:Библеистика| ]]


[[ar:دراسات كتابية]]
[[ar:دراسات كتابية]]

Версия от 13:14, 8 ноември 2011

Библеистиката e научна дисциплина, която изучава различните аспекти на божието слово - Библията. Като самостоятелна дисциплина възниква в епохата на Просвещението в Свещената Римска империя. Началото на Библеистиката полага лютеранеца Йохан Бенгел с неговата "текстология на Новия завет".

Днес световни центрове на Библеистиката са Германия, Великобритания, Испания, Израел, САЩ и скандинавските страни. На библейски изследвания днес са посветени десетки периодични издания на немски, английски, иврит, френски и други езици. Годишно излизат десетки нови книги, посветени на проучвания на различни аспекти от Библията.

В Библеистиката са оформени секции по библейска археология, история, древни езици (по-специално за староеврейски език), теология, екзегетика, херменевтика, история на религията, сравнително религиознание, сравнително езикознание, патристика и т.н. Специално място в Библеистиката заема историческия метод с който се провежда сравнителен анализ на библейските такстове при съпоставянето им с апокрифната и друга литература по време на написването или преработката (компилацията) на даден библейски текст.

Вижте също

Външни препратки

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Библеистика“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​