Преториански префект: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
к.
Редакция без резюме
Ред 4: Ред 4:
Някои от преторианските префекти са разполагали с голяма власт и са били любимци на императорите. В историята е останал например префектът [[Сеян]] (по времето на [[Тиберий]]). Император [[Клавдий]] е бил издигнат от преторианците.
Някои от преторианските префекти са разполагали с голяма власт и са били любимци на императорите. В историята е останал например префектът [[Сеян]] (по времето на [[Тиберий]]). Император [[Клавдий]] е бил издигнат от преторианците.


Впоследствие преторианските префекти концентрирали все повече власт в ръцете си, назначавайки и сваляйки чиновниците из цялата империя, но често бивали убивани от своите подчинени. Нерядко те заставали на страната на претендента, предложил им повече пари или сами се обявявали за императори. Такъв е случаят с [[Макрин]] и [[Филип Арабина]], организирали съответно убийствата на император [[Каракала]] и [[Гордиан III]] и узурпирали престола; префектите [[Проб]] и [[Кар]]. След като [[Константин]] през 312 г. окончателно разпуснал преторианската гвардия длъжността praefectus praetorio се трансформирала в ''началник на [[тайна полиция|тайната полиция]]''.
Впоследствие преторианските префекти концентрирали все повече власт в ръцете си, назначавайки и сваляйки чиновниците из цялата империя, но често бивали убивани от своите подчинени. Нерядко те заставали на страната на претендента, предложил им повече пари или сами се обявявали за императори. Такъв е случаят с [[Макрин]] и [[Филип Арабина]], организирали съответно убийствата на император [[Каракала]] и [[Гордиан III]] и узурпирали престола; префектите [[Проб]] и [[Кар]]. След като [[Константин I Велики|Константин]] през 312 г. окончателно разпуснал преторианската гвардия длъжността praefectus praetorio се трансформирала в ''началник на [[тайна полиция|тайната полиция]]''.


== Вижте също ==
== Вижте също ==

Версия от 08:42, 5 януари 2012

Преторианският префект (на латински Praefectus praetorio) е командир на преторианската гвардия (личната охрана на императора) в Древен Рим. Главнокомандващият офицер на преторианците е имал правото да посещава дебатите в Сената и да се изказва по определени въпроси, но не и да гласува. Въпреки това той е държал в ръцете си реална власт и привилегии.

Някои от преторианските префекти са разполагали с голяма власт и са били любимци на императорите. В историята е останал например префектът Сеян (по времето на Тиберий). Император Клавдий е бил издигнат от преторианците.

Впоследствие преторианските префекти концентрирали все повече власт в ръцете си, назначавайки и сваляйки чиновниците из цялата империя, но често бивали убивани от своите подчинени. Нерядко те заставали на страната на претендента, предложил им повече пари или сами се обявявали за императори. Такъв е случаят с Макрин и Филип Арабина, организирали съответно убийствата на император Каракала и Гордиан III и узурпирали престола; префектите Проб и Кар. След като Константин през 312 г. окончателно разпуснал преторианската гвардия длъжността praefectus praetorio се трансформирала в началник на тайната полиция.

Вижте също