Железопътна гара: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
EmausBot (беседа | приноси)
м r2.7.2+) (Робот Промяна: az:Qatar stansiyası
Редакция без резюме
Ред 2: Ред 2:
[[Файл:Station Leuven.jpg|мини|Железопътна гара в [[Льовен]]]]
[[Файл:Station Leuven.jpg|мини|Железопътна гара в [[Льовен]]]]
[[Файл:Berlin Hauptbahnhof (Berlin Central Station).jpg||мини|Жп гарата в Берлин]]
[[Файл:Berlin Hauptbahnhof (Berlin Central Station).jpg||мини|Жп гарата в Берлин]]

'''Железопътна гара''' (или просто '''гара''') е комплекс от съоръжения, предназначени за обслужване на [[влак]]ове - товарни и пътнически.
'''Железопътната гара''' (или само '''гара''') е територия с комплекс от съоръжения, предназначени за обслужване на [[железопътен транспорт|железопътни]] [[влак]]ове - товарни и пътнически.


== Елементи на гарата ==
== Елементи на гарата ==
=== Пътно стопанство ===
* Пътно стопанство. Състои се от съвкупност от [[Коловоз|железопътни коловози]], обединени като правило в паркове. Както парковете, така и [[коловоз]]ите в парковете могат да имат определена специализация (например сортировъчен парк, приемно-изпращащ парк и др.) Номерацията на [[коловоз]]ите се извършва над и под главните (по които като правило се пропускат [[влак]]овете, които не спират) съответно с четни и нечетни номера. [[Коловоз]]ите се свързват помежду си със [[Железопътна стрелка|стрелки]], които също се номерират с [[Четни и нечетни числа|четни номера]] от едната страна на гарата и с нечетни — от другата. На пътническите гари [[коловоз]]ите могат да бъдат разделени на секции, което позволява приемането на един и същ коловоз едновременно на два къси [[влак]]а от двете различни посоки. В този случай към номера се добавя [[буква]], но от гледна точка на структурата н цялата гара даденият [[коловоз]] все пак се разглежда като единно цяло. Полезната [[дължина]] на [[коловоз]]а се ограничава от ограничаващи стълбове и/или [[семафор]]и. Глухите [[коловоз]]и имат от едната страна специален ограничител и се използват за служебни цели и престой на [[вагон]]и и [[локомотив]]и.Първата Българска жп линия е създадена през [[1866]] г. между [[Русе]] и [[Варна]].
Състои се от съвкупност от [[Коловоз|железопътни коловози]], обединени като правило в паркове. Както парковете, така и [[коловоз]]ите в парковете могат да имат определена специализация, например сортировъчен парк, приемно-изпращащ парк и др. Номерацията на коловозите се извършва над и под главните (по които като правило се пропускат [[влак]]овете, които не спират) съответно с четни и нечетни номера.

Коловозите се свързват помежду си със [[Железопътна стрелка|стрелки]], които също се номерират с [[Четни и нечетни числа|четни номера]] от едната страна на гарата и с нечетни — от другата. На пътническите гари коловозите могат да бъдат разделени на секции, което позволява приемането на един и същ коловоз едновременно на 2 къси влака от 2-те различни посоки. В този случай към номера се добавя [[буква]], но от гледна точка на структурата на цялата гара даденият коловоз все пак се разглежда като единно цяло.

Полезната дължина на коловоза се ограничава от ограничаващи стълбове и/или [[семафор]]и. Глухите коловози имат от едната страна специален ограничител и се използват за служебни цели и престой на [[вагон]]и и [[локомотив]]и. Първата българска жп линия е създадена между [[Русе]] и [[Варна]] през [[1866]] г.


=== Сигнализация и централизация ===
* Системи за сигнализация и централизация. Предназначени са за управление на [[движение]]то на [[влак]]овете чрез [[Железопътна стрелка|стрелки]] и [[семафор]]и.
Системите за сигнализация и централизация са предназначени са за управление на [[движение]]то на влаковете чрез стрелки и семафори.


* Товарно стопанство. Предназначено е за осъществяване на товарни операции и включва товаро-разтоварни [[коловоз]]и, [[терминал]]и, складове и др.
=== Товарно стопанство ===
Предназначено е за осъществяване на товарни операции и включва товаро-разтоварни коловози, [[терминал]]и, складове и др.


=== Други елементи ===
* Гарова [[сграда]] и пътнически перони.
Гарова [[сграда]] и пътнически перони.


== Вижте също ==
== Вижте също ==
* [http://velina.info/uncategorized/railstations/ Панорамни снимки на някои от гарите по маршрут Варна - Ямбол]
* [http://velina.info/uncategorized/railstations/ Панорамни снимки на гари по маршрут Варна - Ямбол]


[[Категория:Железопътни гари| ]]
[[Категория:Железопътни гари| ]]

Версия от 16:03, 17 септември 2012

Железопътна гара в Льовен
Жп гарата в Берлин

Железопътната гара (или само гара) е територия с комплекс от съоръжения, предназначени за обслужване на железопътни влакове - товарни и пътнически.

Елементи на гарата

Пътно стопанство

Състои се от съвкупност от железопътни коловози, обединени като правило в паркове. Както парковете, така и коловозите в парковете могат да имат определена специализация, например сортировъчен парк, приемно-изпращащ парк и др. Номерацията на коловозите се извършва над и под главните (по които като правило се пропускат влаковете, които не спират) съответно с четни и нечетни номера.

Коловозите се свързват помежду си със стрелки, които също се номерират с четни номера от едната страна на гарата и с нечетни — от другата. На пътническите гари коловозите могат да бъдат разделени на секции, което позволява приемането на един и същ коловоз едновременно на 2 къси влака от 2-те различни посоки. В този случай към номера се добавя буква, но от гледна точка на структурата на цялата гара даденият коловоз все пак се разглежда като единно цяло.

Полезната дължина на коловоза се ограничава от ограничаващи стълбове и/или семафори. Глухите коловози имат от едната страна специален ограничител и се използват за служебни цели и престой на вагони и локомотиви. Първата българска жп линия е създадена между Русе и Варна през 1866 г.

Сигнализация и централизация

Системите за сигнализация и централизация са предназначени са за управление на движението на влаковете чрез стрелки и семафори.

Товарно стопанство

Предназначено е за осъществяване на товарни операции и включва товаро-разтоварни коловози, терминали, складове и др.

Други елементи

Гарова сграда и пътнически перони.

Вижте също