Саранда: Разлика между версии

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Изтрито е съдържание Добавено е съдържание
Addbot (беседа | приноси)
м Робот: Преместване на 36 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q193226.
Редакция без резюме
Ред 31: Ред 31:
}}
}}


'''Саранда''' (на [[албански език|албански]]: ''Saranda'' или ''Sarandë'', ''Сарандъ'', [[гръцки език|гръцки]]: ''Άγιοι Σαράντα'', ''Агии Саранда'' или само ''Σαράντα'', в превод ''Четиридесет светци'') е [[град]] в Южна [[Албания]].
'''Саранда''' (на [[албански език|албански]]: ''Saranda'' или ''Sarandë'', ''Сарандъ'', [[гръцки език|гръцки]]: ''Άγιοι Σαράντα'', ''Агии Саранда'' или само ''Σαράντα'', в превод ''Четиридесет светци'') е крайбрежен [[град]] в Южна [[Албания]].


== География ==
== География ==

Версия от 13:00, 29 март 2013

Шаблон:Селище в Албания

Саранда (на албански: Saranda или Sarandë, Сарандъ, гръцки: Άγιοι Σαράντα, Агии Саранда или само Σαράντα, в превод Четиридесет светци) е крайбрежен град в Южна Албания.

География

Намира се в областта Северен Епир, разположен на границата между Йонийско море и Адриатическо море, окръжен център.

История

Градът се развива след западането на близко разположения древен град Бутринт. През Средновековието непрекъснато в града се редуват венециански и османски контрол. След освободителните движения в края на 19 и началото на 20 век градът е освободен от османците. Макар че той е в район с доминиращо гръцко население, той остава в пределите на Албания. Това поражда конфликтна ситуация с Гърция.

Население

Населението на града е около 32 000 души, мнозинството от които са православни гърци.

Забележителности

Градът се очертава като основна туристическа дестинация в южните части на Албания. Фериботната връзка с близко разположения остров Корфу му осигурява непрекъснат поток от туристи. В близост до града се намира древният град Бутринт, част от списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Днес в града се развива бурно и често недобре планирано строителство.

Вижте още

Шаблон:Гео-мъниче Шаблон:Албания-мъниче