Направо към съдържанието

Стефан Рангелов

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Стефан Рангелов
български партизанин
Паметник на Стефан Рангелов
Паметник на Стефан Рангелов

Роден
Починал
връх Яничева чука, Пернишко, Царство България

Стефан Рангелов Цветков е участник в комунистическото партизанско движение по време на Втората световна война. Партизанин от Трънския партизански отряд.

Роден е на 9 януари 1922 година в с. Рани луг, Трънско. Още като ученик в прогимназията в село Главановци той се проявява като буйно момче. Обича да събира децата и да организира игра на война. Сам той е командир. На тази възраст още той се проявява като смел и ловък във всички детски игри.

Като ученик е активен член на РМС. От 1942 година отбива редовната си военна служба. Дезертира от Първи пехотен софийски полк в началото на 1943 г. и преминава в нелегалност. Заедно със Славчо Трънски и Делчо Симов създава Трънския партизански отряд. Рангелов е избран за негов началник-щаб.[1] През лятото на същата година към отряда се присъединява и бащата на Стефан Рангелов, Рангел Цветков.[2]

На 28 юли 1943 година, заедно с Денчо Знеполски и Славчо Цветков убиват секретар-бирника на главановската община. На 10 август същата година е избран за заместник-командир на Трънския отряд.[2]

Загива в сражение на връх Яничева чука на 7 септември 1943 г. прикривайки оттеглянето на отряда.[3].

На фасадата на съществуващата му и до днес въстановена родна къща на заместник-командира отдалеч се вижда паметна плоча, а в центъра на село Рани Луг има изградени парк с паметник.

Трънски партизански песни

През 1985 година Балкантон издава малка музикална плоча с песни - „Трънски партизански песни“ (ВНК 3817) в памет на загиналите на „Яничева чука“ /Битката над Еловица - текст Сл. Трънски; Тъмна е мъгла паднала - текст Сл. Трънски/. Съпровожда оркестър, обработка и диригент Емил Колев в изпълнение на Павлина Горчева и Василка Андонова.

  1. Витанов, Павел. Създаване и дейност на Трънския партизански отряд (юли 1942 - септември 1943), Военноисторически сборник, г. XV, бр. 3, 1976, с. 47-48.
  2. а б Витанов, Павел. Създаване и дейност на Трънския партизански отряд (юли 1942 - септември 1943), Военноисторически сборник, г. XV, бр. 3, 1976, с. 49-50.
  3. История на антифашистката борба в България, т. II 1943/1944 г., С., 1976, с. 40